9. března 2015 17:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dvě zlaté? Málo. Šéftrenér atletů Dvořák předpovídal tři

Diváci v pražské O2 areně oslavují druhé české zlato. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diváci v pražské O2 areně oslavují druhé české zlato. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Před šampionátem mu volali ze sázkové kanceláře: Kolik medailí jako šéftrenér atletické výpravy tipujete? A Tomáš Dvořák, někdejší světový rekordman v desetiboji, se pustil do úvah nad úspěchy na halovém mistrovství Evropy v Praze. „Napsal jsem šest medailí a tři zlaté,“ říkal.

Místo tří se nakonec pod střechou O2 areny zrodily zlaté dvě, ale počet Dvořák trefil a pak uznal: „Můžeme být spokojení.“

Odkud měla přijít ta třetí zlatá?
Věřil jsem, že dopadne i mužská štafeta, ale nastavit ji nebylo jednoduché. Pavel Maslák na prvním úseku by neměl takové grády. Navíc Polák Zalewski závod rozběhl tak, jako celý rok ne, nebál se toho. A klobouk dolů i před vítěznými Belgičany. Ti nemají problém připravit se čistě na štafetu, nejmladšího Borléeho nechali proběhnout se čtvrtku, ale dva starší bratři se šetřili. A pošetřili pěkně.

Šampionát obrazem. Česko překonala jen trojice velmocí

Šest medailí vám přesto musí dělat radost, ne?
Mohu být spokojený, i když já jsem ve své podstatě nenáročný. Předvedli se ve velmi dobrém světle. A věřím, že to tak vnímá i sportovní veřejnost u nás. Když jsem procházel halou, tak členové jiných výprav mi gratulovali a děkovali za krásný šampionát. Našim závodníkům patří velký dík.

Co vás překvapilo?
Máslo nepřekvapil, ten potěšil, každému srdce zaplesalo. Ale finále patnáctistovky... Já jsem z toho zpocený ještě teď. Každému tady musela naskočit husí kůže. Nemůžu říct, že jsem to čekal, ale když jsem Kubíka Holušu viděl po rozběhu a pak ráno před startem u snídaně, jak se láduje lívanci s marmeládou, říkal jsem si: To je přesně on. Žádný stres.

Úspěchů však nebýt nemocí mohlo být i víc, ne?
S tím se musí počítat. Když jsem si čmáral možnosti, kdo, co a jak, tak tohle jsem musel zohlednit. Honzovi Kudličkovi jsem věřil, ale kluci naskákali úžasné výkony. Jsem rád, že tady startoval, posune ho to. Všem, co tady startovali a úplně jim to nevyšlo, to pomůže. Kdyby Denisa Rosolová vyběhla svůj závod tak, jako ve štafetě, taky mohlo být všechno jinak. Jenže musíte být připraveni se vším všudy v jeden okamžik, který je daný časovým pořadem. To je sport.

Zuzana Hejnová to asi poznala nejlíp, že?
Je dobře, že se doma představila. A jestli měla nebo neměla běžet čtvrtku, to je další otázka. Pro ni byl start hlavně ujištěním: Jsem zdravá, můžu se připravovat na léto a na olympiádu.

Ta bude až za rok, letos atlety čeká Peking, mistrovství světa.
A tento šampionát je skvělým odrazovým můstkem. Jakmile se někdo připravuje k takovému šampionátu doma a chce se ukázat, dá do přípravy malinko víc než kdykoliv jindy. A ono se to neztratí. Ti, kteří to malinko přepískli a začalo je zlobit zdraví, těm se to vrátí právě v letní sezoně.

A ti, co zazářili?
Ti vydrží. Těším se na letní sezonu a budu všem především přát pevné zdraví. Jak by loni vypadalo mistrovství Evropy v Curychu, kdyby tam Zuza, Máslo, Adam Helcelet byli v plné formě?

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…