Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Sport

Těsný dojezd na Tour ovládl Philipsen. Vingegaard spadl a přišel o domestiky

Jasper Philipsen (uprostřed) vítězí v 15. etapě Tour de France foto: AP

Náročnou 15. etapu Tour de France ovládl belgický cyklista Jasper Philipsen. V hromadném dojezdu těsně předstihl Wouta van Aerta a Madse Pedersena. Zapisuje tím své prví vítězství v kariéře na Tour a také první vítězství pro jeho tým Alpecin-Deceuninck v letošním ročníku. Ve 202 kilometrů dlouhé etapě z Rodez do Carcassonne se museli závodníci vyrovnat s vysokými teplotami. I přes pád asi šedesát kilometrů před cílem zůstal ve žlutém dresu Jonas Vingegaard.
  19:09aktualizováno  19:30

Organizátoři sice označili nedělní etapu za rovinatou, pro ryzí sprintery ale nebyla. Převýšení 2416 metrů, profil nahoru-dolů a skutečná rovina až na posledních deseti kilometrech.

Dlouho před cílem tak už v pelotonu chyběl vítěz letošního prvního hromadného dojezdu Fabio Jakobsen i Caleb Ewan, který ale zatím prožívá spíše smolný ročník. S vypětím všech sil se do balíku vrátil další rychlík Dylan Groenewegen.

Jonas Vingegaard ve žlutém dresu hovoří k Woutu van Aertovi v zeleném.

Zato Philipsen se celou dobu pohyboval v první půli hlavního pole, zvládl náročnou poziční jízdu při průjezdu cílovým Carcassonne.

Ještě kilometr před cílem držel naději na senzační úspěch domácí Benjamin Thomas, který se odpoutal od pelotonu na posledním stoupání dne a dokázal si držet minimální náskok. Jenže rozjetý peloton se přes něj jako vlna převalil 500 metrů před páskou a bylo jasné, že o vítězství si to rozdají zbylí sprinteři.

Nejlepší pozici měl Mads Pedersen, kterému rozjel spurt týmový kolega Stuyven. Z jedné strany se ale před Pedersena dostal vedoucí muž bodovací soutěže Wout van Aert, z druhé strany se blížil Philipsen.

Jasper Philipsen (vpravo) se prodírá kolem Madse Pedersena a Wouta van Aerta. Ze čtvrtého místa vše sleduje Peter Sagan

A právě Philipsen zvládl protnout cíl v Carcassonne jako první. Už jednou se na letošní Tour radoval. To bylo ale ve čtvrté etapě, když dávno před balíkem projel cílem van Aert. Philipsen to v hektických posledních kilometrech nepostřehl a v cíli pak propukl v jásot. V patnácté etapě už mohl slavit doopravdy.

„Vím, jaké to je prohrát na Tour. Už jsem tu prohrál několikrát,“ říkal posléze v televizním rozhovoru. Záhy ho přemohlo dojetí. „Nebudu přece brečet v televizi,“ soukal ze sebe. „Pro tohle vítězství jsme tvrdě pracovali. Věděl jsem, že mám dobré nohy. Musel jsem jen počkat na správný moment, a ten přišel dnes.“

KONEČNĚ VÍTĚZSTVÍ. Jasper Philipsen slaví se svým týmovým kolegou vítězí v 15. etapě Tour de France

Správný den ale rozhodně neprožíval tým Jumbo-Visma. Ještě před začátkem nedělní etapy odstoupil kvůli zranění Primož Roglič, klíčový pomocník žlutého muže Jonase Vingegaarda.

Asi šedesát kilometrů před cílem po pádu odstoupil další superdomestik Steven Kruijswijk a záhy se na zemi ocitl sám Vingegaard s kolegou Tiesjem Benootem. Žádný z jeho soupeřů nevyužil takové oslabení k útoku, vedoucí muž ale přišel o dva své pomocníky a Jumbo není v nejlepší pohodě před rozhodujícím týdnem v Pyrenejích.

„Jsem v pořádku a doufám, že Tiesj taky. Spadl přede mnou a já s tím nemohl nic dělat. To je cyklistika,“ okomentoval stroze nepovedený den Vingegaard.

V pondělí je na Tour volný den. V úterý už vjede peloton do Pyrenejí a na cyklisty čekají dvě vrchařské prémie první kategorie Port de Lers a Mur de Péguére.

Jak se vše odehrálo

Nejteplejší den. V neděli se na jihu Francie vyšplhala teplota ke 36,4 °C, na sluníčku však bylo ještě mnohem tepleji. Kvůli tomu řešili jezdci s organizátory, zda by druhá nejdelší etapa letošního ročníku neměla být kvůli extrémním podmínkám zkrácena. K tomu nakonec nedošlo, pouze se prodloužil časový limit, ve kterém musí dojet cyklisté z Rodez do Carcassonne. Bidony s vodou bylo kromě týmových vozidel naplněno i auto ředitele závodu Prudhoma.

Rychle do úniku. Hned po startu se do úniku probojovali německý mistr Nils Politt (Bora-Hansgrohe) a Wout van Aert (Jumbo-Visma), které si ještě dojel Mikkel Honoré (Quick-Step). I když se zpočátku Honoré do tahání tempa nezapojoval, náskok trojice na peloton se rychle dostal nad jednu minutu.

Wout van Aert v úniku během 15. etapy Tour de France, za ním Nils Politt

Tohle nemá smysl. Na čele hlavního pole ale záhy začal pracovat tým BikeExchange a na víc jak dvě minuty uprchlíky nepustil. S takovou situací nebyl spokojen van Aert a místo zbytečného plýtvání sil si 160 kilometrů do cíle z úniku vystoupil.

Týmy nic neriskují. Dalších sto kilometrů peloton bez potíží kontroloval náskok vedoucí dvojice. Nejvíc jí povolil na dvě a půl minuty, naopak v jednu chvíli ztrácel pouhou minutu. Osud uprchlíků byl tak zcela v rukou týmů Trek a BikeExchange, které diktovaly tempo většinu času. Politt s Honorém si mezitím ve vyčerpávajícím vedru pomáhali v ochlazování.

Rozpad Jumba. Šedesát pět kilometrů před cílem začala noční můra týmu Jumbo-Visma muže ve žlutém dresu Jonase Vingegaarda. Nejprve skončil na zemi klíčový muž do hor Steven Kruijswijk. Držel se za rameno a stále se nezvedal. Za okamžik ho už na nosítkách nakládali do sanitky – jeho Tour skončila. Vzápětí se dostal do pádu i samotný Vingegaard, který stejně jako v páté etapě mírně panikařil při výměně kola a následném návratu do pelotonu. S Vingegaardem se ocitl na zemi i jeho kolega Tiesj Benoot, který vypadal velmi otřesený.

Konec nadějí pro rychlíky. Ve stoupání na prémii třetí kategorie padesát kilometrů před cílem rozjel ostré tempo na čele pelotonu tým Trek, a záhy tím odpáral favority pro případný hromadný dojezd Fabia Jakobsena a Caleba Ewana. Spurterům, kteří se náročným týdnem protrápili, se vzdalovala další šance na etapové vítězství.

Překvapivý nástup. Zrychlením v pelotonu rychle klesal náskok Politta s Honorém a ještě před vrcholem stoupání je balík pohltil. Naopak z něj vystřelila francouzská dvojice Benjamin Thomas (Cofidis) a Alexis Gougeard (B&B Hotels), která si rychle vytvořila náskok půl minuty, který držela ještě deset kilometrů před cílem. Do pelotonu se mezitím vrátila skupina kolem sprintera týmu BikeExchange Dylana Groenewegena, který rovněž v posledním stoupání dne ztrácel.

Konečně úspěch. Před nájezdem do cílového města měli Thomas s Gougeardem stále nadějný náskok, když se ale do stíhání pustily i týmy Ineos a Jumbo, výhoda dua šla rychle dolů. Thomas se sice snažil s vypětím všech sil před pelotonem udržet, pomáhal si i vyplazeným jazykem, nažhavené sprinterské týmy ale neobměkčil. Po celém dni na čele vyšly naprázdno týmy Trek i BikeExchange, protože nejrychlejší ze všech byl jezdec Alpecinu Jasper Philipsen. Po třech třetích a čtyřech druhých místech se na Tour de France konečně dostal i na nejvyšší stupínek.

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...