Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tour hlásí druhý dopingový případ

Sport

  13:56
PAŘÍŽ - Letošní ročník Tour de France má druhý dopingový případ. Agentura Reuters s odvoláním na francouzskou antidopingovou agenturu uvedla, že španělský cyklista Moises Duenas Nevado měl pozitivní test na krevní doping EPO. O výsledku zkoušky informoval šéf francouzské antidopingové agentury Pierre Bordry.

Policisté hlídají hotel stáje Barloworld. foto: AFP

 Podle něj byl u devatenáctého jezdce průběžného pořadí krevní doping objeven po čtvrté etapě, kterou byla časovka jednotlivců v Choletu.


Člena stáje Barloworld podle agentury AP zadržela policie, která si pro Nevada přišla na hotel v Tarbesu před startem dnešní jedenácté etapy. Sedmadvacetiletý cyklista byl vedením týmu stažen ze závodu. "Je to neuvěřitelné. Vůbec to nechápu, ani jsem neměl čas si s ním promluvit," řekl šéf Barloworldu Claudio Corti reportérům k razii, kterou provedlo asi padesát policistů. "Je to idiot. Jsem opravdu velmi rozzlobený," prohlásil šéf Mezinárodní cyklistické unie UCI Pat McQuaid. "Je zajímavé, že na Tour dopoval druhý španělský cyklista. Asi jsou méně chápaví," dodal.


O první případ užívání EPO na letošní Tour se postaral spolujezdec Romana Kreuzigra ze stáje Liquigas Manuel Beltrán. Sedmatřicetiletý Španěl měl pozitivní test na krevní doping po první etapě a po výslechu na policii byl poslán domů. Dopingové skandály stíhají nejprestižnější cyklistický závod již řadu let. V minulém ročníku byli vyloučeni Kazach Alexandr Vinokurov z Astany a Ital Cristian Moreni z Cofidisu. Obě stáje následně ze závodu odstoupily.


Pozitivní test na EPO měl i Španěl Iban Mayo, opakovaná zkouška však provinění nepotvrdila. Velkou aféru rozpoutal průběžný lídr Michael Rasmussen, v jehož moči byly nalezeny stopy Dynepa, vylepšeného krevního dopingu, jenž ale nebyl tehdy na seznamu zakázaných látek. Dánský jezdec byl ze závodu vyloučen, protože se předtím několikrát vyhnul mimosoutěžním dopingovým testům.

Autor:

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Administrativní správce nemovitosti

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč