18. července 2007 14:18 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tour má další dopingový skandál

HAMBURK Německý tým T-Mobile postižený dopingovými aférami svých bývalých hvězd Jana Ullricha a Bjärneho Riise musí řešit další skandál. Ten se ale tentokrát týká aktivního jezdce Patrika Sinkewitze, jenž měl při namátkové kontrole zvýšenou hladinu testosteronu.

Šestadvacetiletý cyklista byl pozitivně testován při tréninku 8. června, tedy měsíc před startem Tour de France, která pro Sinkewitze skončila po dojezdu nedělní etapy vinou srážky s divákem. Letošní vítěz tradičního květnového závodu Kolem Henningerské věže je v současné době s vážnými zraněními obličeje v hamburské nemocnici.

Na případ rázně zareagovaly německé veřejnoprávní televizní stanice ARD a ZDF a s okamžitou plaností až do vyřešení případu ukončily své každodenní přenosy z Tour.

"Já? Jak to že já? O tom nic nevím. To nemůže být pravda," řekl Sinkewitz. "Teď mě čeká operace (čelisti), nemůžu se teď starat o další věci," dodal jezdec, kterého okamžitě jeho tým T-Mobile suspendoval.

Sinkewitz má nyní pět dnů na rozhodnutí, zda chce provést druhou kontrolu odebraného vzorku. Pokud se jeho provinění potvrdí, čeká ho disciplinární řízení a trest. Cyklistův vzorek moči obsahoval testosteron a epitestosteron v poměru 24:1, povolená koncentrace je přitom 4:1.

Pro T-Mobile, do jehož kádru patří i talentovaný Čech František Raboň, je nejnovější dopingová aféra těžkou ranou. Tým po odhalení podvodů z 90. let vyhlásil letos vlastní antidopingový program, jímž se chtěl odstřihnout od dopingové minulosti. Navíc stáj provází i smůla na Tour, z níž museli vedle Sinkewitze odstoupit ještě další dva jezdci Mark Cavendish a Michael Rogers.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz