20. března 2008 10:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Trenér Brückner se už rozhodl

PRAHA Když před dvěma lety po neúspěšném mistrovství světa dostal trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner nabídku na prodloužení smlouvy, neváhal. Tři měsíce před startem evropského šampionátu však stále není jisté, jak by se Brückner zachoval tentokrát.

Spíš než úspěch na turnaji totiž o budoucnosti osmašedesátiletého kouče, kterému smlouva vyprší v létě, zřejmě rozhodne jeho chuť u národního týmu pokračovat. „Diskutujeme o tom zcela otevřeně. Myslím, že už je to vyřešené. Počkejme ale na evropský šampionát,“ odkládá manažer reprezentace Vlastimil Košťál (50) definitivní vyjádření.

* LN Původně jste řekl, že Brücknerova budoucnost je spojena s úspěchem na EURO. Platí to?
Ne tak docela. On už nepochybně ví, co udělá. Já si však myslím, že je správné, aby mu v případě úspěchu byla nabídnuta nová smlouva.

* LN Co to přesně znamená?
Úspěch bude, když tým postoupí ze skupiny. Megaúspěch, kterým by se Karel mohl s reprezentací rozloučit, by byl zisk medaile. Pokud ji přiveze, je naší povinností mu nabídnout novou smlouvu. Stejně to udělali před čtyřmi lety Řekové, kteří také původně neplánovali s Ottou Rehhagelem prodloužit smlouvu. A dnes jsou rádi.

* LN Bude ale chtít pokračovat i sám Brückner?
Na to se musíte zeptat přímo jeho, ne mě.

* LN To jsem zkoušel, ale Brückner už poněkolikáté domluvený rozhovor zrušil.
Cítím u něj chuť bojovat o úspěch na tomto šampionátu a to je pro mě v tuto chvíli to hlavní.

* LN Pokud by však nyní bylo jasné, že v létě určitě skončí, nemělo by smysl řešit, za jakých okolností mu nabídnete smlouvu.
Máme jen dvě možnosti - buď rozhodnutí o Brücknerově budoucnosti oznámíme ještě před šampionátem, nebo počkáme až po jeho skončení. My jsme se rozhodli pro druhou možnost, protože si myslíme, že je to z hlediska motivace týmu lepší.

* LN Takže Brückner už je nyní rozhodnut?
Jak ho znám, je to šachista, který myslí několik tahů dopředu. Takže už rozhodnutý je.

* LN Co by se zamlouvalo vám?
 Ta nejlepší varianta je, že vyhrajeme EURO a tým dál povede Brückner, to si přejeme všichni. Samozřejmě to ale může dopadnout jinak. Každá etapa má konec a já jsem přesvědčen, že v jeho případě to bude za všech okolností vždy důstojné. Je důležité, že jsme připraveni na jakoukoliv variantu, rozhodně nebudeme v létě zaskočeni.

* LN Řekl vám Brückner, jestli má chuť pokračovat, či nikoliv?
 Řekl, ale já vám to neřeknu.

* LN Potěšila vás ta odpověď?
Spíš mě nepřekvapila.

* LN Proč to nechcete říct?
Chceme se všichni koncentrovat jen na nejbližší šampionát a nezabývat se teď ničím jiným.

* LN Nebojíte se, že výkon týmu může naopak ovlivnit nejistota?
Ne, pokud spolu realizační tým jedná otevřeně, žádný problém nemůže nastat.

* LN Uvažoval jste i o své budoucnosti u národního týmu?
U mě je to něco jiného než u Brücknera. Už šestý rok jsem volený funkcionář a toto volební období mi končí na podzim příštího roku. Co bude dál, ještě nikdo neví.

* LN Bylo by pro vás vyřazení týmu v základní skupině důvodem ke složení funkce?
To nedokážu zatím říct, záleželo by na řadě okolností. Třeba na herním projevu nebo výkonu. Nejsme politici, ale funkcionáři. Pro mě je to dobrovolná a čestná funkce. Život by i tak běžel dál.

* LN S reprezentací jste toho už zažil poměrně hodně. Dokážete odhadnout, jestli bude na šampionátu úspěšná?
Znovu se dostáváme k tomu, co je to úspěch. Pro někoho jím byl už postup z kvalifikace, někdo by za něj považoval jedině zisk medaile. Podle mého názoru to bude někde mezi.

* LN Karlu Brücknerovi bude příští rok na konci kvalifikace na mistrovství světa už 70 let...
 ... To je přece krásné!

* LN Pro vás není věk u trenéra rozhodující?
Věk samozřejmě limituje každého z nás, ale Karel je fit, plný chuti do práce, těší se. Je to individuální, znám spoustu čtyřicátníků, kteří se cítí na sedmdesát a i tak vypadají. Platí to samozřejmě i naopak.

* LN S Brücknerem se znáte přes šest let. Změnil se za tu dobu?
Jeho práci z hlediska kvality není co vytknout. Jedinou změnou, kterou jsem si u něj všiml, je větší pokora k tomu, co ještě neví, a co o fotbale, který nadevše miluje, ještě nezjistil. To je báječné.

* LN Říká se, že svou pravou tvář skrývá za maskou. Jaký je ve skutečnosti?
Karel je člověk solitér, který se hodně rozhoduje podle vlastního pocitu, což je dobře. Je to společenský typ, má vlastní humor. Je hodně koncentrovaný na svůj úkol, takže někdy může navenek působit jako morous, ale není to tak.

* LN Proč tak nerad komunikuje s novináři?
Novináře nevyhledává, ale všechny své povinnosti, které vyplývají z titulu jeho funkce, si svědomitě plní. Je proto třeba jeho postoj respektovat.

 
VLASTIMIL KOŠŤÁL

Narozen 27. června 1957. První místopředseda ČMFS udělal za devět let ve fotbale velkou kariéru. V roce 1999 koupil pro společnost Passauer Neue Presse pražskou Spartu, o dva roky později se pak stal členem výkonného výboru ČMFS a manažerem reprezentace. V roce 2005 neúspěšně kandidoval na post předsedy ČMFS.

* LN Nevadí vám to?
Ne, naopak. Každý jsme jedinečná osobnost a každý máme k okolí jiný vztah. Pokud plní všechny své povinnosti, je to jeho osobní věc.

* LN Nebylo by ale i z marketingového hlediska lepší, aby byl Brückner otevřenější?
Máte možná pravdu, na druhou stranu neexistuje přímá úměra mezi výší příjmů od sponzorů a Brücknerovou otevřeností. Značka, se kterou se sponzoři spojují, totiž není trenér, ale národní tým a především hráči.

* LN Dokážete si představit, že by u týmu pokračoval i v jiné roli?
Určitě, jen tu roli dnes ještě neumím specifikovat. Bylo by škoda ztratit zkušenosti Karla Brücknera pro další generaci trenérů. Proto budu přemýšlet, jak to zařídit.

 

 

Najdete na Lidovky.cz