Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kvitové prospěl i rozchod se Štěpánkem. Kotyza: Petra bude ještě silnější

US Open

  11:58
PRAHA - Cesta do hloubi koučovy duše. Unikátní rozhovor s Davidem Kotyzou o tenistce Petře Kvitové, její „zabijácké zóně“, vztahu s Radkem Štěpánkem a slibu, že vyhraje Wimbledon. O mozku a tabletech na kurtu, jízdě na dvojbobu nebo esech v šuplíku. Ještě nikdy trenér o své slavné svěřence nevyprávěl tak obsáhle a otevřeně.

Petra Kvitová a David Kotyza po prvním wimbledonském triumfu. foto: MAFRA - Alexandr Satinský

Občas se zdá, že si Kotyza v hráčské lóži musí připadat jako na skřipci. Kvitová mu někdy na kurtu předvádí poněkud drásavé představení. Chvíli válí jako Paganini, vzápětí je schopná „zazdít“ i ty zdánlivě nejjednodušší míče. Kdykoliv však trenér začne soptit, po chvíli si poví: „Děkuj pánu bohu, že můžeš dělat s ní.“

V jakém stavu mysli vlastně sledujete Petřiny zápasy?
Nejhorší bývají první zápasy na turnajích. V nich teprve zjišťujeme, jak se projevuje práce, kterou jsme předtím udělali. Pokud se jí daří postupovat dál, nemám takové nervy a vysloveně se soustředím na vývoj zápasu. Už se na něj dokážu dívat s odstupem.

Jste na kurtu pekelně soustředěný jen na utkání?
Jsem asi jasný příklad toho, že chlap nedokáže dělat víc věcí najednou. Když Petra hraje, nemůžu myslet na něco jiného, abych se třeba dostal do lepší pohody.

Rok Petry Kvitové

Leden: Propadák na Australian Open (výbuch v 1. kole s Thajkou Kumkhumovou).

Únor: Dvě vítězství a dvě porážky v Dubaji a Dauhá.

Březen: Osmifinále v Indian Wells a čtvrtfinále v Miami.

Duben: Výhry nad Italkami Giorgiovou a Vinciovou ve Fed Cupu, 1. kolo ve Stuttgartu.

Květen: Semifinále v Madridu, výbuch v Římě a 3. kolo na Roland Garros.

Červen, červenec: Devět vítězství, nula porážek na trávě, titul z Wimbledonu.

Srpen: Bída v Montrealu a Cincinnati, titul z New Havenu, 3. kolo na US Open.

Září, říjen: Titul z Wu-chanu, finále v Pekingu, skóre 1-2 na Masters.

Listopad: Dvě vítězství ve finále Fed Cupu nad Petkovicovou a Kerberovou.

Ani při výrazném vedení si nemůžete dovolit vypnout?
Ono se to až tak často nestává. Už hraje se soupeřkami, které jsou na vysoké úrovni. Jako poslední jasný zápas si vybavuju finále Wimbledonu. Při něm byste ale po mně těžko mohl chtít, abych se uvolnil. Navíc v tenise nikdy není hotovo až do posledního míče.

Je to pro vás někdy velké utrpení, když to Petře nejde?
Tohle je úděl nás trenérů nebo třeba divadelních režisérů. Můžete něco nacvičit, ale do dění už vstoupit nesmíte. Jsem odkázaný na hlavní aktérku a vezu se s ní na takovém dvojbobu. Když se daří, je to příjemná jízda. Když se nedaří, snažím se nějak brzdit, ale v teniskách na ledě toho moc nedokážu.

Využíváte rád porady o přestávkách na WTA Tour?
Považuju to pravidlo za výhodu. Nemám rád koučing po setu, kdy může trenér s hráčkou akorát tak rekapitulovat, co se stalo. Že je set pryč. Pokud do toho mám vstoupit, tak za stavu, se kterým se dá něco udělat.

Hrnete se na dvorec sám, nebo vás častěji zve Petra?
Co by vám tak řekla Peťa? Asi se víc hlásím já, i když by to tak nemělo být. Ale ona už taky dokáže vycítit, kdy se to hodí. Možná někdy překvapivě už na začátku, za stavu 2:3, 3:2, když si něčeho všimnu.

Od příští sezony smějí trenéři nosit na kurt tablety s podrobnými statistikami. Co si o tom myslíte?
To je na dlouhou filozofickou debatu. Troufnu si říct, že fakta, které se objeví v aplikacích pro kouče - kam a jak kdo servíruje, kde hráčka stojí - dokážu vypozorovat sám. Kdybych sledoval údaje v tabletu v době, kdy potřebuju mít kontakt s hráčkou, tak by to byla kontraproduktivní.

Jsou věci, které se nedají převést na čísla a grafy?
Tak. Počítačové zpracování zápasů využívám hlavně v tréninku. Ale pořád znám Petru líp než počítač, jsem s ní delší dobu. A žádná aplikace vám zatím nepoví, v jakém stavu mysli se tenistka nachází. Bod znázorněný na tabletu je důsledek něčeho, s čímž je potřeba něco provést, když se nedaří. Pokud ten problém rozpoznám, můžu té negativní statistice předejít.

Co na ní při utkání vidíte?
Poznám třeba, v jakém je stavu podle toho, jestli dýchá jen hrudníkem, nebo používá i bránici. Jak odpočívá mezi výměnami. Jestli si udělá svůj rituál a přehodí si raketu do pravé ruky.

Zleva Lucie Šafářová a Petra Kvitová zapózovaly 10. listopadu v Praze s pohárem...
České tenistky znovu vyhrály Fed Cup.
Petra Kvitová v obětí trenéra Pály.
Křeče a vyčerpání, Petra Kvitová si v rozhodujícím zápase sáhla na dno. „Chtěla...

Co to přehození znamená?
Že správně relaxuje a využívá pauzu mezi míči. To je důležité, aby správně zahájila následující bod.

Oč se ještě ve vřavě bitvy může opřít?
Používá takovou pomůcku. Při trénincích si vezme v myšlenkách povedené podání, strčí si ho šuplíku a zasune ho. Dělá si zásobu na turnaj. A když pak v zápase potřebuje, vytáhne si eso ze šuplíku a dám ho tam. Je to mentální hra, která jí podle mě pomáhá.

Co dál z lóže sledujete?
Jestli se drží taktiky, kterou jsme si domluvili. Jak používá techniku. Jak se pohybuje. Tohle mi počítač neprozradí. Proto musím dávat pozor na Petru i na její soupeřku. Program leccos dobře zhodnotí, data využiju v tréninku, ale pro okamžitou akci na kurtu jsou nejdůležitější oči, intuice, znalost tenisty a mozek. Pořád ho považuju za dokonalejší přístroj než počítač.

Budete si tedy nosit tablet na zápasy?
Ne. Potřebuju s ní mít vizuální kontakt. Případně ji povzbudit. Zachytit ten moment, kdy mám jít na kurt. Nemůžu mít hlavu zabořenou do počítače. Ztrácel bych to emoční pouto, které je důležitější než procenta úspěšnosti druhého servisu. Ve fotbale máte při vedení 4:0 v 70. minutě v podstatě hotovo. V tenisu může psychické nastavení hráče převrátit zápas skoro z jakéhokoliv stavu.

Zvlášť u žen, že?
Tak. Situace se může změnit během pár vteřin. Výsledek často visí na vlásku.

Petra umí překvapit. Dokážete odhadnout, jak vstoupí do zápasu nebo jak zvládne koncovku?
To je na dlouhou debatu… (úsměv) Udělám si například přípravu na trénink. Ráno mám nějakou představu, jenže podle aktuální situace půlku plánu nevyužiju. Můžu být překvapený, ale večer si povím, že to vlastně žádné překvapení není.

Patří k ženskému sportu ta nevyzpytatelnost?
Z chlapského logického uspořádání světa ony vystřelují jinam. Nemůžeme to pochopit, ale musíme to akceptovat. Zároveň ale můžu říct, že čím líp Petru znám, tím méně mě zaskočí. Umím zachytit signály nějakého problému. Ale někdy s ním nedokážu vůbec nic udělat.

Statistiky 2014

4. místo na WTA Tour.

3 tituly (Wimbledon, New Haven, Wu-chan).

Triumf ve Fed Cupu

Bilance ve dvouhře: 43-16.

Výdělky z turnajů: 5 203 236 dolarů.

Zápasy s hráčkami Top 10: 3-6.

Esa: 263. Dvojchyby: 216.

Před Petřiným vypadnutím z 1. kola Australian Open jste cítil, že se blíží výbuch?
Měli jsme v Austrálii nějaké debaty s Petrou i Michalem (psychologem Šafářem). A neměl jsem vůbec dobrý pocit.

Že její hlava nebude v pohodě?
Hm. Někdy se taky pletu. Samozřejmě. Ale v lednu se to potkalo.

Na Petřiných výkonech se výrazně podepisují osobní potíže. Následovaly těžké měsíce, že?
V tu dobu to nějak neukočírovala. Nevěnovala pozornost některým věcem. Neladilo to.

Její útlum se časově kryje s trváním vztahu s Radkem Štěpánkem. Jak se na ní podepsal?
Petra byla zamilovaná. Radek taky. Jen jsem měl pocit, že ona přestává být sama sebou. Že přestává být hybatelkou, stává se vlající, ztrácí svou hlavu. V různých případech, v různých profesích se to může projevit pozitivně i negativně.

A Petřiny výsledky byly bídné.
Byly chvíle, kdy to běželo dobře. Někdy to ale skřípalo.

Coby její trenér jste se ocitl v prekérní pozici. Mohl jste přihlížet, jak Petřina kariéra vadne?
Asi ano. Ale byl jsem přesvědčený, že v tom případě by se situace nezlepšila. Kdyby dál hrála tak blbě, musel bych odstoupit. Já přece mám za její výsledky zodpovědnost. Nemělo by to smysl.

Takže co jste udělal?
Hodně jsme se o tom bavili v týmu. S Petrou, Michalem, ale i Radkem. Říkal jsem mu, že Petra si nedokáže najít klid pro práci, nesoustředí se, jak byla zvyklá. Apeloval jsem na něj jako na parťáka, aby jí dal víc prostoru. Taky se snažil, aby všechno klapalo.

Co na to Petra?
Pozoroval jsem, že jí to šrotuje v hlavě. Mám dojem, že přemýšlela, nakolik je v životě i tenise spokojená. Pak jednou na jaře přišla na trénink a oznámila mi, že vztah s Radkem je u konce.

Byla na Petře po rozchodu vidět změna?
Ta se nedostaví okamžitě. Ale brzo jsem viděl obrovskou vůli a vlastní iniciativu. Sama přišla s tím, že shodí pár kilo. Na Roland Garros podlehla ve třetím kole po dlouhé bitvě Kuzněcovové. Říkal jsem jí: „Tohle je nadějná prohra.“ Ještě jí chyběla kvalita, ale už jsem viděl bojovnou a odvážnou Kvitovou. Mentálně už tam byla. Postupně se věci daly do pohybu.

Tušil jste triumf ve Wimbledonu?
Od začátku turnaje to běželo skvěle. Sedí jí prostředí - tráva, domácké prostředí, pronajatý domek, klid, milí lidé. Záruku vítězství nemáte nikdy. Ale viděl jsem, že si za něčím jde. Splnila, co si předsevzala.

Finále tenisového Fed Cupu Česko - Německo. Česká reprezentantka Petra Kvitová v úvodní dvouhře s Andreou Petkovicovou z Německa.

Prosím?
Po nepovedeném čtvrtfinále 2013 (porážka s Flipkensovou) jsme vedli docela otevřenou debatu u vína. Připili jsme si na to, že za rok to bude lepší. A ona prohlásila. „Příště to dám!“

Jak řekla, tak udělala, že?
Při rozehrávce před finále vypadala fantasticky. A na centrkurtu pak byla v té své zóně. Bylo skoro jedno, kdo stojí na druhé straně.

Jak se dostává do toho tranzu?
Občas se to stává. Docela často právě ve Fed Cupu. Je jí to vidět na očích. S klukama na lavičce si pak říkáme: „Ty bláho, to je nádhera! Soupeřka si teď bude muset držet klobouk.“ Rádi bychom ji do té zóny uměli dostat, ale nevíme jak.

Po Wimbledonu následovalo zklamání na US Open, vypadnutí ve 3. kole s kvalifikantkou Kruničovou. A vy jste Petru vcelku otevřeně kritizoval, že na ní nebyla vidět bojovnost…
V zásadě jí neříkám něco jiného než na veřejnosti. Peťa by měla vědět, že nekličkuju.

To si řada trenérů, kteří mají komandovat své chlebodárce nemůže dovolit, což?
Za těch pár let máme mezi sebou důvěru. A zároveň jsme k sobě otevření i v případech, kdy to není příjemné.

Jak to funguje?
Můžete být ušlechtilý a šlechetný. První vlastnost znamená být si vědom vlastní důstojnosti. Ta druhá uvědomění si důstojnosti druhých. Tenisový trenér balancuje na nataženém provazu, musí se snažit o obojí. Když se to zvrtne, je z ušlechtilého arogantní vůl. A ze šlechetného je patolízal. Tyhle hranice máme vytyčené. Vážím si jí jako úspěšné hráčky a jako člověka, který se o něco snaží. V tom se jí snažím pomáhat.

ČTĚTE TAKÉ

Ale občas se přece musíte naštvat, ne?
Naštvu se. Ona to hned pozná. Když třeba přestanu mluvit. Nebo blbě čumím. Petra ví, že to není proti ní. Prostě nedokážu zamaskovat svoje pocity. Ona mi pak poví: „Pane Kotyza, vy jste se tam zase tvářil. Něco si tam brbláte. Já nechci, abyste si tam brblal za lajnou.“

Přece je ta role divná. Jste šéf hráčky, která vás platí…
Je to zvláštní. Obecně se dobrý trenér musí dostat do nějaké respektované pozice. Když bude hodný a pořád přikyvovat, nedostanete se na ni. Musí něco vědět, držet se nějakých názorů a postojů. Lidsky i pracovně. Důležitá je konzistence. Mělo by na něj být spolehnutí, když se nevede. Jeden druhého nesmí hodit přes palubu. Na základě těchhle kvalit si hráči vybírají. Nerozhoduje, kolik vám platí.

Petra občas nesouhlasí s vaším hodnocením. Když ji kritizujete, urazí se?
Není urážlivá. Je dobře vychovaná. Táta na ni rozhodně nebyl měkký. Nereaguje na kritiku střelbou zpět. Nejprve si řekne svůj názor. Já nějak zhodnotím situaci a ona s tím nemusí souhlasit. Nebereme to osobně. Nepotřebuju se v problému babrat. Chybu, kterou postřehnu se snažím hodit do tréninku nebo do debat s Michalem Šafářem. Jde o to, jak se jí vyhnout na příští akci. Aby tuhle situaci zahrála líp. Jak na tenhle typ soupeřky zareagovat, až přijde jiná Kruničová.

Takže ji po porážce negrilujete?
To nemám rád. V životě jsme se nebavili o zápase v den, kdy proběhl. Ona většinou ví, co se stalo. A pokud jsme měli rozdílné názory, vyšumí to na kurtu při tréninku. To ji řeknu: „Vidíš, tohle jsi měla zahrát před týdnem!“ A občas prostě musíte věci nechat být. Hráč je ta hlavní postava. Pokud to v sobě má, může to trenér jenom zkazit. A jeho hlavní úkol je nepodělat to.

Hokejový nebo fotbalový kouč občas tým v kabině pořádně seřve. Můžete si to dovolit k Petře?
Zaprvé je to ženská. Zadruhé není nějaká prosťačka z Fulneku. Dvakrát vyhrála Wimbledon, patří mezi nejlepší hráčky na světě. Komunikace musí mít úroveň. Většinou si zanadávám sám, když to ve mně pění. K ní se chovám jako člověk.

Neříkejte, že někdy nezvýšíte hlas.
To jo. Ale proč hulákat na člověka, když vidím, že se snaží a nejde mu to. Vím, co je Petra za člověka. Křikem málokdy něco vyřešíte. Není to prostředek k lepšímu výsledku. Svůj nával vzteku beru jako projev mé citové nevyváženosti. Když se zamyslím, vím, že to nešidí. Je skvělá holka, trávím s ní ten ne úplně ideální život na túře. Když to na mě přijde, zabere to pár vteřin, než si řeknu: „Děkuj pánu bohu, že můžeš dělat s ní.“

Párkrát jste říkal, že máte štěstí, že jste natrefil zrovna na ni. Pořád si to myslíte?
To platí několikrát podtrženě. S hvězdičkami nebo jak se to psalo ve škole za jedničkou. V tom mě nezviklá ani to, kdyby prohrála už všechny další zápasy. Tak to je.

Po US Open zazářila Petra na podnicích v Číně, nicméně na Turnaji mistryň v Singapuru působila vyhasle. Proč?
Víte, tenis je kombinace vlastního přičinění a teorie chaosu v praxi. Tolik věcí má vliv na zápas a výsledek, že všechny si prostě nemůžete pošéfovat.

Došly jí spíš fyzické nebo psychické síly?
Celá ta sezona ji doběhla. Vyvíjela se dost dramaticky. Hrozný začátek. Vztah s Radkem. Rozchod. Vrchol ve Wimbledonu. Nový přítel. Nic extra na US Open. Usilovný boj o Singapur v Číně… Mrzí mě, že jsem tentokrát nezachytil ty signály. Nechal jsem se unést vysokou kvalitou tréninků.

Jak to vypadá, když to Petře v přípravě jde?
Na to, jak vždycky hraje rychle, dělá minimum chyb. Servisy sází do rohů. Je soustředěná. Není rozmrzelá, že se jí něco nepovedlo. Chodí po každém míči. Jede a jede. Ve cvičných setech smete kluky, se kterými předtím hrála vyrovnaně. Tohle přesně tam před Singapurem bylo, přesto se jí první zápas nepovedl. Nenašla v sobě energii, i když byla tam, kam se chtěla dostat. Na rychlém povrchu by proti Radwaňské měla hrát lépe.

Pak jste poprvé po šesti společných letech vynechali trénink. Jenže ten tah zabral jen na chvíli.
To už byla jen čistá improvizace, aby turnaj dokončila důstojně. Povedlo se jí utkání se Šarapkou a bohužel pak ne s Carolinou Wozniackou. Stalo se… Jen jsme pak přemýšleli, jak to zařídit, aby měla dost energie na Fed Cup.

Povedlo se. Znamenala bitva s Kerberovou dobrou tečku za sezonou?
Byla to taková hezká tečka za tím naším případem, jak říká Cimrman.

Věřil jste, že se Petra zvedne i za stavu 1:4 ve třetím setu?
Potkaly se holky s velkým srdcem, vůlí a odhodláním. Peťu ve druhém setu trápily křeče, nevěděla si rady. Pak se to vyřešilo, začala se zvedat.

Viděl jste na ní, že se nevzdá?
Jo. Byla ve stavu, kdy nechá na kurtu všechno. Na takové hraně moc zápasů nehrála. O to je vítězství cennější. Tak jsme si to ve skrytu duše přáli. Cítila obrovský tlak. Ale zvládla ho. Jsem na ni pyšný.

Posílí ji triumf do budoucna?
Především si může v klidu odpočinout. Tyhle pocity ale zůstávají v ní i v nás, co jsme okolo. Nedají se půjčit ani koupit v krámě. Musíte si je prožít. A když se nedaří, můžou jí pomoci.

V čem ještě tkví význam vydřené výhry?
Taky v tom, že našim tenistkám stoupl kredit v očích obyčejných lidí. Často zdálky vidí - nechci říct přímo primadony - ale štědře placené hráčky, které inkasují obří odměny. A pak na vlastní oči sledují holky, které jsou za Česko ochotné dřít do padnutí.

Najali jste nového kondičního trenéra. Co si od Němce Alexe Stobera slibujete?
Znám ho trochu z túry. Ten borec pracoval s řadou hvězd. Má zkušenosti. Není to jen kondičák, ale taky vynikající fyzioterapeut. Dokáže Petru namasírovat, pozná v těle problém a dokáže podle něj naplánovat přípravu.

Právě takového člověka jste hledali. Mám pravdu?
Přesně. Trklo mě to, když k nám z IMG pronikly informace, že Li Na končí. Napsal jsem Alexovi a zeptal se Marijna, Petřina agenta z IMG, co na to říká. Ten ho znal, byl nadšený. Zkusili jsme to a Alex souhlasil. Řekl, že má Petru rád a líbí se mu, jak pracujeme. Je pozitivní člověk. Před Fed Cupem přijel do Prostějova, aby ji poznal. Řekl jsem mu, jak vidím její nedostatky na kurtu. On i Petra si řekli svoje. Myslím, že to poběží.

Zimní přípravu podstoupíte v Prostějově?
Asi jo. Petra chce být víc doma. Má přítele Radka Meidla, který hraje v Polsku hokej. Cestování má plný brejle a taky slíbila, že nastoupí v extralize. V Prostějově má kvalitní podmínky, otevřeli tam novou posilovnu. Alexovi se líbila. Tvrdil, že Petra v ní potřebnou práci udělá. I to se mi na něm líbí. Nediktuje si, že Petra musí být na Floridě, protože je tam pořád 30 stupňů.

Petra Kvitová.

Petra tvrdila, že ji loni zimní příprava v Americe obrala o energii. Chápete to?
Každý zná klady přípravy v teple. Navíc měla v Bradentonu pohodlí. Jenže ona ještě víc potřebovala být chvíli doma, oddechnout si. Nabrat chuť. To pak ve finále hraje větší roli. Je citlivá na přelety, cestování. Unavuje ji, když je od ledna do listopadu pryč. Potřebuje zázemí, jeden bod, který jí kompenzuje to kočování.

Není divné ladit formu na žhavé Australian Open v prostějovské zimě, v hale?
Spousta profíků vám řekne, že je to neprofesionální. Ale my jsme spolu začali v listopadu 2008 a ona hned vyhrála turnaj v Hobartu. 2011 vyhrála Brisbane. 2012 Hopman Cup a postoupila do semifinále v Melbourne. Takže se to na ní nepodepsalo negativně. Prospělo jí, že byla doma, měla blízko rodiče, svého kluka. Strávila Vánoce v Česku, spojené se sněhem a stromečkem víc než s pláží v Americe.

Jak podle vás zvládne příští rok?
Zkusím si tipnout, i když pak můžu být za hlupáka. Věřím, že na tom bude o dost lépe fyzicky. A domnívám se, že by díky tomu mohla zapracovat na taktice. Vydrží déle ve výměně. Nebude muset tolik riskovat. Přijde častěji na síť, vytáhne víc čopů.

Takže nebude muset hrát úplný vabank?
Přesně. Když cítí, že jí nohy nejdou, drží se jednoho modelu, v němž musí všechno sednout. To neznamená, že najednou úplně změní styl. Ale v těch patrech, kde je, naráží na soupeřky, které mají odpovědi i na její perfektní hru. Teď je potřebuje něčím překvapit.

Čím?
Nepožene se do zakončení za každou cenu. Aspoň na chvíli: „Fajn, můžu s tebou zůstat ve výměně. Třeba na dva fiftýny. A pak to zase stisknu.“ Dá jí to větší svobodu v rozvažování. Může mít bohatší hru.

Co vy? Nedávno jste se podruhé ženil. Máte malého syna. Jak dlouho ještě hodláte u téhle práce vydržet?
Ty jo. To je otázka do živého. Hodně o tom přemýšlím. Ať se daří nebo ne, pod hladinou to pořád je. Když se nedaří, rybička vyplave. Když se daří, je ve větší hloubce, ale pořád v tom rybníku plave. Myslím na ni. Vím, že tu práci dělám hroznou dobu. Nebyl jsem doma a děti (z prvního manželství) rostly. Třeba v první půlce sezony jsem to viděl docela bledě. Už jsem si myslel, že to nevydržím.

Ale vydržel jste. Pomohlo vám Petřino vzkříšení. A co ještě?
To, že manželka ty týdny beze mě zatím zvládá skvěle. Vincent je ještě pořád docela malý (rok a čtvrt). Ale ta rozpolcenost ve mně je. Nedokážu říct, jak dlouho v tomhle zápřahu zůstanu. Aspoň chci co nejvíc využít volno. Teď se těším na Vánoce. Všechny tři děti budu mít u sebe.

Autor: