3. prosince 2009 18:59 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Trenér Plíšek: Najít druhého Džeka by byl malý zázrak

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Kouč Plíšek má o čem přemýšlet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouč Plíšek má o čem přemýšlet. | foto: ČTK

TEPLICE Vzal si k ruce psychologa, naučil fotbalisty Teplic vyhrávat venku a teď jim do hlavy vtlouká, že jejich spanilá jízda nemusí skončit ani na jaře. Trenér Jiří Plíšek (37) má k tomu dobrý důvod: Teplice po podzimu vedou ligu a mají našlápnuto k titulu. A z Plíška je hvězda ligy.

 

Zažil jste už během své kariéry někdy takový podzim?

Jiří Plíšek

Co dokázal za rok a půl s Teplicemi
Poprvé v historii klubu dovedl severočeský tým na první místo po podzimní části sezony. Vpozadí stojí nejlepší útok i skvělá bilance na hřištích soupeřů: venku ztratily Teplice jen sedm bodů.

Loni převzal tým po Petru Radovi až před sezonou, přesto s ním nakonec vyhrál Pohár ČMFS.

Teplice vedl v 59 zápasech a jednatřicetkrát se radoval z vítězství.

Pyšní se bodovou úspěšností 60,5 procenta.

Kdybych se vrátil až k mládežnickým týmům, něco podobného jsem zažil třeba ve Slavii. Tam se nám podařilo být po podzimu první dvakrát za sebou, přestože umístění nebylo tak důležité. V Teplicích je to teď dost podobné.

Co za vaším úspěchem stojí?

Stabilizovaný a dobře poskládaný tým a pak atmosféra v klubu. Teplice jsou vlastně provinční klub, kde všichni žijí pro tým. Když v klubu pracuje intenzivně deset lidí, je to pouto mnohem větší, než když jich tam je sto.

Neměl jste někdy během podzimu pocit, že úspěch Teplic někomu leží v žaludku?

Tohle si nemůžu připouštět. Není možné, abychom takhle přemýšleli. Pořád máme tendenci někoho podezírat, ale měli bychom se naučit důvěřovat si. Možná to vtomto prostředí zní jako pohádka, ale je dobré to aspoň zkusit.

Nenapadlo vás to ani po utkání v Olomouci, kde jste hráli navzdory chřipkové epidemii?

Mě spíš mrzelo, co se dělo kolem toho, že jsme společně nedokázali najít to nejlepší řešení pro fotbal. Mohlo se to řešit mnohem kulturnějším způsobem. Nedělali jsme si z nikoho dobrý den, naše obavy se po zápase potvrdily (prasečí chřipkou onemocněli další hráči – pozn. red.). Ale znovu říkám, nehledali jsme žádné alibi, žádné teorie. Chybu jsme hledali jen u sebe.

To zní jako z nějaké příručky. Ostatně právě vy jste k týmu přivedl psychologa. Proč?

Psychika hráčů už bude brzy rozhodovat o tom, kdo bude úspěšný, akdo ne. Jsou momenty, kdy se trenér nemůže úplně věnovat každému hráči, a od toho tam je psycholog. Nemá přímý vliv na tým, ale hráči jeho služeb můžou využít.

Zbytek rozhovoru si přečtěte v pátečním vydání

  • 1Diskuse