Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třetí olympijské zlato: Svobodova satisfakce za minulost

Sport

  18:30
Do cíle zbývalo ještě čtyři sta metrů. On už ale dobře věděl, že je konec. Zlatý konec. Když míjel vedoucího čínského závodníka Cchao Čung-žunga, problesklo Davidu Svobodovi hlavou: "Jsi olympijský vítěz."

David Svoboda se zlatou medailí z Londýna. foto: ČTK

Blízko vavřínu pod pěti kruhy byl přitom už před čtyřmi lety v čínském Pekingu. Na domácí půdě svého největšího londýnského soka. Při hymně si na stupních vítězů užíval zlaté pocity. Konečně. Zavřel oči a přemýšlel o kariéře.

Olympijská zlata

I o tehdejším pokaženém závodu v Pekingu. Moderní pětiboj, který vymyslel sám zakladatel novodobých her Pierre de Coubertin, je zrádná disciplína a Svoboda na to před čtyřmi lety doplatil.

Před parkúrem si tehdy vylosoval neposlušného koně a naděje na úspěch se v tu ránu vypařily. V Londýně měl proto motivaci navíc. Chtěl všechno napravit a obětoval tomu, co jen mohl. I když se během té doby potýkal se ztrátou motivace a vyhledal pomoc psycholožky.

"Rozhodující bylo, že tohle byl jediný závod, na který se soustředil," měl jasno kouč Jakub Kučera. "David byl už mistrem Evropy i světa. Má rád velké závody."

Fotogalerie

Pětibojař David Svoboda

Začal impozantně – olympijským rekordem v šermu. Když si v čele průběžného pořadí ještě vylepšil osobní rekord v plaveckém bazénu, přemýšlel stále hlasitěji:

"Byla by škoda tenhle závod ztratit." Bez větší chyby zvládl i nevyzpytatelný parkúr. Byla před ním už jen jedna disciplína – běh se sportovní střelbou. Právě tam se mělo rozhodnout mezi ním a Číňanem, před něhož se dostal až v posledním kilometru.

"Často jsem myslel na to, že vyhraju olympiádu," svěřil se po závodě. "Poslední rok jsem neměl důvod být na vrcholu. Ani jsem nechtěl. Chtěl jsem vyhrát hlavně tady, v Londýně."

Po závodě svému kouči oznámil, že končí a vrátí se až v době, kdy zase dostane chuť závodit.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...