Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Třetí zlatá pro Bolta v druhé nejrychlejší štafetě všech dob

Sport

  21:00aktualizováno  23:07
BERLÍN - Fenomenální sprinter Usain Bolt společně se svými kolegy ze země reagge podle očekávání získal zlatou medaili v závodě na 4x100 metrů. Světový rekord jamajská čtveřice ve složení Mullings, Frater, Bolt, Powell sice nepřekonala, ale čas 37.31 je rekordem šampionátu a druhým nejrychlejším časem všech dob.

Bolt při předávce Powellovi. foto: ČTK

Druhý je tým Trinidadu a Tobaga, bronz bere Velká Británie. Američané byli diskvalifikování už v rozbězích za předání kolíku mimo vymezené území.

Sledujeme on-line

"Bylo to skvělé mistrovství světa, i když štafeta byla bez světového rekordu. Ale naším cílem bylo hlavně zlato," uvedl Bolt. Pak před žurnalisty na tiskové konferenci zopakoval, že nebyl v Berlíně ve své nejlepší formě. "V Pekingu jsem na to byl lépe, tady to nebylo ideální. Ale jsem rychlý, takže je to v pořádku," usmíval se.

Kvůli poslednímu vystoupení Bolta na MS se opět před startem závodu zvedli všichni diváci zaplněného stadionu pro 70.000 lidí. Jamajský hrdina za celkem devět sprintů obdržel na mistrovství světa prémii 340.000 dolarů, v přepočtu šest milionu korun. Dnes na jeho konto přibyla čtvrtina z částky 80.000 dolarů za vítězství.

Boltovi se prý vítězství nikdy neomrzí. "Dneska to navíc byla velká legrace. Je to vždy zábavnější, když běžíte v týmu, než když sprintujete sám," řekl novinářům. V cíli opět laškoval s maskotem jménem Berlino. "Mám ho rád, vyměnili jsme si dresy," usmíval se sprinterský fenomén. "Ne, kecám," rozesmál se.

Že nepadl světový rekord, vzal na sebe. "Je to tak trochu i moje chyba, už jsem byl unavený," prohlásil. "Proti Trinidadu to byla těžká práce, i když s těmi chlapci to není snadné nikdy," otočil se na vedle sedící stříbrné sprintery. "Byl jsem opravdu vyřízený, zatáčku jsem neběžel vůbec dobře a byl jsem moc rád, že už jsem ten kolík předal Asafovi," prohlásil Bolt.

Zlato získaly také Jamajčanky. O titul se pokoušely marně od roku 1991, kdy je k němu v Tokiu dovedla ještě slavná Merlene Otteyová. V Berlíně dnes reprezentantky sprinterské velmoci sesadily z trůnu Spojené státy americké, které podobně jako na olympiádě v Pekingu ve finále chyběly, protože nedokončily rozběh.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!