Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Triumf mu utekl o kousek, přesto biatlonista Moravec slaví: Druhé místo je super

Sport

  21:13
KONTIOLAHTI - Dorazil do cíle, vyplázl jazyk a zaťal pěst. Právě ve finském Kontiolahti vedl sprint Světového poháru v biatlonu. Ale jen na pár minut, než se přiřítil francouzský fenomén Martin Fourcade. „Přesto jsem s druhým místem spokojený, on je nejsilnější závodník, není to s ním žádná sranda,“ vyprávěl po závodě Ondřej Moravec.

Zleva: stříbrný Ondřej Moravec, vítězný Martin Fourcade a třetí Nor Emil Hegle Svendsen. foto: ČTK/AP

Když jste přijel do cíle a na výsledkové tabuli se našel na prvním místě, napadlo vás, že byste mohl bojovat i o vítězství?
Moc jsem nad tím nepřemýšlel, v tu chvíli ještě byla spousta skvělých závodníků na trati. Navíc mi hlásili, že je Martin Fourcade na mezičasech přede mnou. Ale bylo to pořád o tom, že se může stát cokoliv.

Stalo se to, že Fourcade vestoje jednou minul a při nájezdu do posledního okruhu na vás ztrácel necelý šest vteřin.
To jsem slyšel až z vysílačky. Viděl jsem až ten mezičas nějakých 700 metrů před cílem, kde už to bylo jen 2,2 vteřiny a to už jsem tomu vítězství úplně nevěřil. Jasně, měl jsem slušné poslední kolo, ale těch posledních 500 metrů už ode mě nebylo nic světoborného.

Byl jste pak v cíli zklamaný, že vám vítězství uniklo o šest desetin?
Nějak extra zklamaný jako třeba v Hochfilzenu po vytrvalostním závodu (bral stříbro o 3 vteřiny za Lowellem Baileym) jsem nebyl. Na víc jsem dneska neměl a s Fourcadem je to jiná bitva než s kýmkoliv jiným. On je nejsilnější závodník, není to s ním žádná sranda. Proto jsem strašně rád za to, jak to dopadlo. Sice je to druhé místo o šest desetin, ale druhé místo je pořád super.

Vzpomněl jste si v cíli na ten těsný závod na mistrovství světa?
Vlastně ani ne. Až poté v mixzóně chtěla nějaká finská televize rozhovor, tak mi to ten závod trochu připomnělo. Ale dneska to bylo opravdu o něčem jiném. Maličko mě to mrzí, ale víc jsem udělat nemohl, bohužel to nestačilo.

Bylo pro Fourcada výhodou, že na mezičasech věděl, kolik na vás ztrácí?
Je to sice taková spekulace, ale asi ano. Vždycky je to částečně výhoda, když člověk jede na určitý čas a pokouší se k němu přiblížit a atakovat jej. On o tom i Fourcade na tiskové konferenci mluvil, že to pro něj byla stoprocentně výhoda.

Vy jste ale i v tom posledním kole běžel skvěle, měl jste čtvrtý nejrychlejší čas.
No (zasměje se). Prostě to tak je. Ale když máte čtvrtý čas v posledním kole, je to sice pěkný, ale chtělo to ho mít ještě o kousíček lepší. Přesto to bylo běžecky super.

I střelecky. Ani jednou jste nezaváhal, navíc střelba vestoje za 21 vteřin.
Rozhodně. Už minulý týden na IBU Cupu jsem střílel v podobném rytmu a ten ležák jsem relativně hlídal, aby tam ta nula byla. Ač byly dneska podmínky dobrý, nechtěl jsem riskovat. Vzhledem k tomu bezvětří bylo jasné, že i ostatní budou nulovat.

Střelbu vleže jste si hlídal i kvůli dvěma trestným kolům, na které jste šel právě při sprintu minulý týden?
Určitě. Věděl jsem, že pokud minu dvakrát, nemám šanci zajet slušný výsledek. I proto to byl můj cíl, na který jsem se soustředil. A povedlo se mi to, za což jsem rád.

Žádné velké rozestupy se tentokrát ve sprintu nevytvořily. I pětatřicátý Michal Šlesingr ztrácí přijatelnou minutu a 21 vteřin.
Je to neskutečně našlapané. Já pojedu s Fourcadem a i Bimbas (Michal Krčmář) za námi má na čtrnáctém místě ztrátu padesáti vteřin. Každá rána vedle bude potrestána. Ale bude to zajímavé, bude se to přelévat, máme se na co těšit.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat