Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turnaj, který upřednostňuje muže. Tenistky musely do venkovních šaten

Sport

  15:08
WASHINTON/PRAHA - Stále je to nedořešené a často diskutované téma, přesto tenis spěje k rovnoprávnosti mužů a žen. Turnaj Citi Open ve Washingtonu, který skončil minulý týden, ale tento fakt úplně ignoruje. Z osmnácti podniků sezony, na nichž hrají společně hráči i hráčky, jako jediný poskytuje zásadní výhody tenistům. Například muži na centrkurtu odehráli 23 zápasů, ženy jen šest. Přesto se podmínky zlepšují, vždyť ještě loni ženy nastoupily na centrkurtu jen ke dvěma utkáním.

Centrkurt na tenisovém turnaji ve Washingtonu foto: ČTK

Hlavním důvodem je tradice. Turnaj mužů se ve Washingtonu koná už od roku 1969, ženy ve městě hráli teprve třetím rokem. Podnik pro tenistky je navíc řazen do nižší kategorie než ten pro tenisty. Proto si hráči vydělají na odměnách asi 1,3 milionu dolarů, zatímco prémie pro hráčky jsou jen 235 tisíc dolarů. "Já bych to nebral jako jeden společný turnaj pro muže a ženy, spíš to jsou dva rozdílné turnaje, které se hrají ve stejném týdnu," vysvětluje pro New York Times bývalý americký tenista Donald Dell a prezident společnosti, která Citi Open pořádá.

Ještě v roce 2011 se turnaje konaly na jiných místech ve Washingtonu. Loni je ale organizátoři sloučili, protože se termín kryl s olympijskými hrami v Londýně a turnaje by bez velkých hvězd byly samostatně málo zajímavé. "Bylo by ale nefér říkat, že tohle je společný turnaj. Mužský pavouk je prestižnější a nemá cenu to skrývat," říká Dell.  Loni raději absolvoval setkání s ATP a ujistil mužskou asociaci, že mužský turnaj neztratí na kvalitě. WTA mu naopak podepsala, že proti menším prémiím pro ženy nic nemá.

"Muži mají například i přednostní vstup na tréninkové kurty. Ale to není žádné tajemství. Všichni přítomní to moc dobře vědí, jsme transparentní," ujišťuje Dell, který je také uznávaný tenisový agent. Loni bylo ve Washingtonu velkým předmětem kritiky i zázemí pro ženy. Zatímco muži měli přístup k pohodlným šatnám a toaletám uvnitř stadionu, ženy měly pro své potřeby pouze venkovní mobilní a stanové vybavení.

Většina turnajů dává oběma pohlavím stejný prostor

"O tom slyšel snad každý. Bylo to příšerné. Ale nakonec to dobře dopadlo, do nového ročníku se jim uvnitř povedlo zařídit i ženské převlékárny. Třeba po mě budou pojmenované," směje se kanadská tenistka Eugenie Bouchardová, která si tehdy na podmínky hodně stěžovala.  Takové podmínky jsou v tenisovém světě spíš raritou. Ostatní města, která hostí mužské a ženské turnaje rozdílné kvality, dávají zápasům obou pohlaví na centrkurtu přibližně stejný prostor. Výjimkou jsou například Wimbledon a Madrid Open, kde také upřednostňují utkání mužům, přestože je mužský i ženský okruh ve stejné kvalitativní kategorii.

Často se přitom stává, že ženské zápasy jsou mnohem sledovanější než ty mužské. I ve Washingtonu se několikrát stalo, že lidé z vyšších ochozů hlavního stadionu koukali na ženské zápasy hrané na vedlejším kurtu. "Myslím, že lidé chtějí víc ženských zápasů na centrkurtu. Zasloužíme si to," zlobila se například francouzská semifinalistka Alizé Cornetová.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat