Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Tvrdá lekce od šampionů. Poláci nedali českým volejbalistům šanci

ilustrační snímek foto: cev.euReprofoto

Rotterdam - Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.
  21:13

Výsledky mistrovství Evropy volejbalistů:

Skupina D (Rotterdam):

Polsko - ČESKO 3:0 (18, 12, 15)
Rozhodčí: Geukes (Něm.), Vuduris (Řec.). Čas: 71 min. Diváci: 2800.
Sestava a body ČR: Galabov 7, Zajíček 3, Janouch, D. Džavoronok 6, Sedláček 4, Finger 4, libero Kunc - P. Bartoš, J. Hadrava 7, A. Bartoš, Janků, Patočka 2, Sobotka 1, libero Moník. Trenér: Nekola.
Nejvíce bodů Polska: León 15, Bieniek 13, Kubiak 10.

Ukrajina - Černá Hora 3:1 (-19, 18, 15, 19).

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Nekola se dnes zpočátku snažil šetřit na další zápasy turnaje nejúdernějšího hráče Jana Hadravu, ale vzhledem k průběhu poslal na hřiště nejen tohoto univerzála z polského Olštýna, ale všechny hráče.

Největší respekt si zpočátku zjednal rodák z Kuby Wilfredo León, jenž byl nekompromisní. Naopak Češi ve snaze nedávat jen lehká podání kazili, ale snažili se hrát odvážně a rozdíl ve skóre v prvním setu byl relativně přijatelný.

Od začátku ale byli pod tlakem a první set favoritovi moc neztížili. Ve druhé sadě se radovali z vedení 8:4, jenže pak je zradil příjem, dostali sedmibodovou šňůru a Poláci už je nenechali nadechnout. Nekola marně na střídačce hledal někoho, kdo byl polskou mašinu zastavil. A ta se nenechala.

„Výsledek odpovídá našemu výkonu, co jsme předvedli. Chtěli jsme vsadit na dobrý servis, který se nám vůbec nedařil. A neustále jsme byli pod obrovským tlakem, hráli jsme vysoký balony a ty si Poláci ubránili,“ řekl Nekola Radiožurnálu.

„Těžko se mi zápas popisuje, ve všech činnostech byli nad námi. Mohli jsme předvést lepší výkon,“ uvedl kapitán a nahrávač Janouch.

Ve středu čeká české volejbalisty jako další těžký oříšek domácí tým, proti Černé Hoře skupinu o den později zakončí. „Nemůžeme odvést špatný výkon. Musíme hrát na krev a na hranici sebeobětování a rizika,“ řekl Nekola.

Z minulého ME obhajují Češi výborné sedmé místo, což byl nejlepší výsledek od Ostravy 2001. Tam prohráli souboj o bronz.