30. dubna 2010 15:09 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Tyčkařka Baďurová končí kariéru: Další operaci nechci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kateřina Baďurová a Tomáš Janků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Baďurová a Tomáš Janků | foto: ČTK

PRAHA Věnovat se dětem předškolního věku a vést je ke sportu. Tomu se bude nyní věnovat Kateřina Baďurová, která dnes oficiálně oznámila ukončení atletické kariéry. Vicemistryně světa ve skoku o tyči z roku 2007 z Ósaky definitivně prohrála boj se zdravotními problémy, úterní vyšetření totiž prokázalo přetržení předního křížového vazu v levém koleně.

"Já jsem pořád doufala, že vaz není úplně utržený, že je jen poškozený. Ale bohužel. A v takovém stavu vrcholovou zátěž nevydrží," řekla dnes novinářům Baďurová. Měla na výběr - podstoupit plastiku, na níž byla s druhým kolenem před dvěma lety, nebo konec. "Takže to nebylo tak obtížné, znova jsem to martýrium po operaci podstoupit nechtěla," řekla.

Sedmadvacetiletou českou rekordmanku pronásledovaly zdravotní potíže celý život. Kvůli nim skončila s gymnastikou, pak laborovala se svalovými problémy, bolavou achillovkou a kvůli zánětu střev byla dokonce nucena vzdát se na téměř dva roky atletiky.

Už tehdy jí hrozil předčasný konec kariéry. Vazy v pravém koleně si utrhla půl roku před OH 2008 v Pekingu, kam se sice dostala, ale v kvalifikaci neskočila ani základní výšku.

"Sport mě hodně ovlivnil. Byla to řehole, naučila jsem se znát své tělo. Zranění člověka srazí i posílí. Když to překoná, dostane se psychicky dál.

Sportovců, kteří jsou zdraví a hazardují s tím, je hodně. Já jsem byla schopna si vážit toho, že jsem zdravá," uvedla tyčkařka. Poslední dva roky na tom byla fyzicky lépe než v roce 2007, ale finální přípravu jí vždy narušily trable s koleny.

Jedinou sezonu bez problémů tak Baďurová využila k zisku jediné velké medaile. Na MS v Japonsku před třemi lety prohrála v českém rekordu 475 cm pouze s fenomenální ruskou Jelenou Isinbajevovou. Tehdy dokonce chvíli vedla, ale pak po boji prohrála. Ruska se přitom od té doby trápí a letos přerušila kariéru. "Měla jsem tu čest s ní závodit v její vrcholné formě a skoro ji porazit. Toho si vážím, že jsem mohla mít aspoň jednu velkou medaili," vzpomínala Baďurová.

Nyní se už ale dívá dopředu a od června bude s kamarádkou provozovat mateřské centrum na pohybovou přípravu dětí od dvou do šesti let. "Chci předávat své znalosti dětem. Nebude to trénování, spíš hraní, aby ta koťátka brala pohyb jako přirozenou součásti života," vysvětlila. Možná zůstane i u atletiky, od svého dosavadního zaměstnavatele Dukly Praha dostala nabídku. "Přemýšlím o tom," potvrdila bývalá tyčkařka.

A přemýšlí i o tom, jak do centra bude vodit také svoje děti. Po konci kariéry je rodina totiž na pořadu dne. S přítelem Tomášem Janků, bývalým výškařem, chystají na 11. září svatbu na zámku v Liblici. Nevěsta už má připravené šaty, hostů podle Janků bude přes sto. "Nechceme nikoho urazit, že ho nepozveme," vysvětlil Janků. Jejích veselku zvěční slavný fotograf Jan Saudek.

Janků přítelkyni vždy podporoval, ale i on uznal, že je s kariérou konec. "Za celou svoji kariéru jsem zažil jediného profíka, který dával atletice všechno," podíval se na Baďurovou. "O to víc mě mrzí, že její kariéru pronásledovala zranění. Po těch problémech, a jak to prožívala, jsem rád, že skončila. Pro ni to nebylo potěšení," poznamenal.

Pořád prý chtěla být lepší než on. "Když jsem byl já vicemistr Evropy, ona musela být vicemistr světa. Když já jsem si utrhl vaz v koleni, ona musí mít obě kolena urvaný," žertoval.

Baďurová si nyní dá cvičením a posilováním koleno dohromady, operaci se bude chtít vyhnout. "V normálním životě by to vadit nemělo," věřila. Sport by jí chyběl, takže se chystá běhat, plavat, jezdit na bruslích. "A když bude něco náročnějšího, třeba lyže, tak existuji ortézy," uvedla. "Ale těším se na to, že budu moci dělat cokoliv a kdykoli se mi zachce. Nebudu nic plánovat, to bude příjemná změna," dodala.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz