Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tým Discovery si připsal první úspěch

Sport

  19:38
CARCASSONE - První vítězství pro elitní stáj Discovery Channel na letošní Tour de France dnes vybojoval Jaroslav Popovyč. Ukrajinský cyklista vyhrál dvanáctou etapu po úspěšném úniku.

Ukrajinec Popovyč (vlevo) foto: AFP

Popovyč projel cílem v historickém městě Carcassonne po 211,5 kilometrech s náskokem 27 sekund před kolegou ze čtyřčlenné skupinky uprchlíků Italem Alessandrem Ballanem, třetí dojel Španěl Oscar Freire.

Peloton přivedl se ztrátou 4:25 minuty belgický spurtér Tom Boonen. Na 20. místě v hlavním poli přijel Američan Floyd Landis, který si udržel žlutý trikot. Nadále vede o osm sekund před Francouzem Cyril Desselem. Popovyče vyneslo premiérové vítězství na velkém závodu z 23. místa na desáté. Týmový kolega dnešního hrdiny Pavel Padrnos obsadil 75. místo, celkově mu stále patří 76. pozice o 44:29 minuty za Landisem.

Discovery: Nedá se vyhrávat pořád
Discovery Channel po loňském odchodu sedminásobného šampiona Lance Armstronga na Tour dosud strádal. Navíc ve čtvrtek přišel o Španěla Benjamina Novala a dnes tým oslabilo odstoupení Itala Paola Savoldelliho. Dvojnásobný vítěz Gira d'Italia sesedl z kola po 43 kilometrech kvůli zranění hlavy, které si přivodil po dojezdu čtvrteční etapy při srážce s divákem.

Šéf týmu Johan Bruyneel byl po čtvrtečním závěru v Pyrenejích skeptický a uvedl, že se jeho jezdci nyní zaměří na dílčí úspěchy, což hned dnes naplnil Popovyč. "Takový je život, nedá se vyhrávat pořád," uvedl ukrajinský jezdec.

Navzdory čtyřicetistupňovému vedru začali cyklisté na pouze lehce zvlněné trati závodit hned od startu, rozhodující únik se však zrodil na 98. kilometru. Po 160 kilometrech měla čtveřice uprchlíků náskok 4:15 minuty, který udržela až do cíle. Marná byla snaha členů Landisovy stáje Phonak o snížení ztráty.

V závěru neponechal bývalý mistr světa do 23 let Popovyč nic náhodě. O svém triumfu rozhodl ještě před cílovou rovinkou, aby nedal šanci spurtérovi Freiremu, jenž vyhrál na letošní Tour v hromadném finiši už dvakrát. "Věděl jsem, že s ním a Ballanem nemůžu přijet pohromadě, protože je velmi silný," řekl Ukrajinec francouzské televizi.

Loňský vítěz soutěže o nejlepšího mladého jezdce Tour má po dnešku šanci promluvit i do celkového pořadí, neboť na desátém místě ztrácí na Landise jen málo přes čtyři minuty. "Spíš se budu snažit vyhrát v příštích letech," řekl šestadvacetiletý závodník.

"Nemám z něj obavy, potom co předvedl v Pyrenejích," prohlásil na Popovyčovu adresu sebevědomě šéf Landisovy stáje Phonak John Lelangue. V sobotu absolvují jezdci nejdelší etapu 93. ročníku Tour, která vede z Béziers do Montélimaru a měří 231 km.

Výsledky - 12. etapa (211,5 km):
1. Popovyč (Ukr.) 4:34:58, 2. Ballan (It.) -27, 3. Freire (Šp.) -29, 4. Le Mevel (Fr.) -35, 5. Boonen (Bel.), 6. McEwen (Austr.), 7. Ventoso (Šp.), 8. Zabel (Něm.), 9. Bennati (It.), 10. Hushovd (Nor.) všichni -4:25, ... 75. Padrnos (ČR) -4:40.

Průběžné pořadí:
1. Landis (USA) 53:57:30, 2. Dessel (Fr.) -8, 3. Meňšov (Rus.) -1:01, 4. Evans (Austr.) -1:17, 5. Sastre (Šp.) -1:52, 6. Klöden -2:29, 7. Rogers (Austr.) -3:22, 8. Mercado (Šp.) -3:33, 9. Moreau (Fr.) -3:44, 10. Popovyč -4:15, ... 76. Padrnos 44:14.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat