Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Šachisté se samopalem brání Ukrajinu. Zakažme Rusům hrát po dobu útoků soutěže, vyzývají federaci

Trenér národního šachového týmu Ukrajina mezinárodní velmistr Oleksandr Sulypa. foto: Twitter

Ve válce mlčí múzy a lidé trpí. Co nyní dělají ukrajinští šachoví profesionálové, na jejichž zemi a města dopadají ruské rakety a bomby? Mnohé známe i osobně z turnajů v České republice, a tak čeští šachisté nabízejí příležitost, jak jim alespoň trochu pomoci.
  16:44

Ukrajinský velmistr Jurij Timošenko brání se zbraní v ruce Kyjev, velmistr Igor Kovalenko pomáhá lidem v nouzi – rozváží po Kyjevě léky a jídlo potřebným. V metropoli zůstal i výkonný ředitel Kyjevské šachové federace Oleksandr Matlak, přestože svoji ženu a dva malé syny odeslal do relativního bezpečí na západ Ukrajiny. „Zůstanu v Kyjevě. Kdo by bránil naše město, kdybychom všichni odešli?“ uvedl Matlak.

Do charkovské domobrany se se zbraní v ruce zapojil mezinárodní mistr Jevgenij Odnoroženko. Známí velmistři Pavel Eljanov a Alexander Moisejenko se po několika dnech bombardování rozhodli Charkov opustit a podporují své spoluobčany finančně či zprostředkováváním kontaktů do zahraničí.

Česko se řítí do průšvihu, může dojít k poklesu životní úrovně. Nebezpečný fenomén před 50 lety změnil svět

Dvojnásobná evropská šampionka a zlatá olympionička Natalija Žukovová organizuje pomoc v Oděse, například zajišťuje dopravu lékařů do nemocnice a zpět domů, protože hromadná doprava v prvních dnech války téměř přestala fungovat. „Bojujeme nejen za naši zemi. Bojujeme za naši svobodu! Nemáme strach, protože víme, že pravda je na naší straně. Stojíme na straně globálních hodnot života a svobody,“ uvedla velmistryně Žukovová pro server Chess.com.

Většina ukrajinských šachistů vyzývá FIDE, aby v současné době zakázala všem ruským a běloruským hráčům hrát jakékoliv šachové turnaje či zápasy. „Ukrajinští muži nemohou kvůli válce, kterou proti nám vede Rusko, opustit svoji zemi, takže se nemohou účastnit žádných šachových soutěží. Proč by tedy měli mít Rusové možnost hrát? Mám v Rusku přátele, ale jsem přesvědčen, že by jim nemělo být umožněno účastnit se turnajů. Zakažme jim to do doby, dokud bude jejich země útočit na naši,“ říká velmistr Moisejenko.

Chcete-li Ukrajinu prostřednictvím šachů podpořit, přihlaste se do benefičního turnaje, který na podporu Ukrajiny pořádá Stanislav Stárek a jehož se původně měl zúčastnit i nejlepší český šachista David Navara, který nakonec přislíbil účast na jiném benefičním turnaji pořádaném Magnusem Carlsenem. Přesto se dá očekávat silná a kvalitní účast. Hrát se bude první jarní den od 17 hodin na serveru Lichess.org a přihlásit se můžete na adrese starekchess@seznam.cz.

Telegraficky z Bělehradu

Ve zbytku světa šachové turnaje dále probíhají a zatím na nich hrají i ruští velmistři, byť hned od začátku konfliktu mají zakázáno hrát pod ruskou vlajkou. Velmistr Dmitrij Andrejkin se probojoval až do finále turnaje Grand Prix v Bělehradě, ale v něm nestačil na maďarského velmistra Richarda Rapporta.

Po dvou ze třech turnajů série Grand Prix, ve kterých se bojuje o dvě postupová místa na turnaj kandidátů, je v čele zatím právě Rapport. Předstihnout by ho mohli ještě velmistři Hikaru Nakamura, Dmitrij Andrejkin a Levon Aronjan, pokud se jim podaří na posledním třetím turnaji série Grand Prix zvítězit (Nakamurovi by stačil i postup do finále). Hrát se bude již příští týden.

V Bělehradě se hrál i uzavřený turnaj deseti velmistrů, mezi nimiž figuroval i nejlepší český šachista. Davidu Navarovi se v Srbsku ale nedařilo, jako druhý nejvýše nasazený skončil sedmý. První místo obsadil ruský velmistr Sanan Sjugirovov.

Autor: