22. května 2018 17:46 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Útěk sportovců. Z australských her se jich domů nevrátilo víc jak dvě stě

Jedno ze sportovišť ve městě Gold Coast, které je chráněné plotem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedno ze sportovišť ve městě Gold Coast, které je chráněné plotem. | foto: Reuters

Gold Coast Dvacátý druhý ročník největší sportovní události zemí Commowealthu měl letos nečekané následky. Zhruba 250 sportovců se nevrátilo do svých domovských států. Rozhodli se zůstat v pořadatelské zemi, v Austrálii.

V průběhu sportovní akce zhruba 50 sportovců beze stopy zmizelo. Malisa Golightly z australského Úřadu pro domácí záležitosti oznámila v pondělí senátní komisi, že nemají se zmizelými atlety žádný kontakt, ale že vědí, že z Austrálie neodletěli. Hry skončily už 15. dubna, úřady přesto nemají o zmizelých sportovcích žádné nové informace.

Dalších zhruba 200 sportovců zůstává v zemi na základě vystavených dočasných víz a požádali zde o azyl.

Commonwealth games se pořádají každé čtyři roky již od roku 1930 podobně jako Olympijské hry. Na letošní ročník, který se konal ve východoaustralském městě Gold Coast přiletělo celkem 4 426 sportovců.

Commonwealth je volný spolek Velké Británie a jejích bývalých kolonií. Organizace tak sdružuje 53 států ze všech kontinentů s různými politickými zřízeními a na různé ekonomické úrovni.

Australská média v minulosti spekulovala, že chybějících sportovců by mohlo být okolo stovky. Útěky atletů na velkých sportovních akcích nejsou ničím novým. Na Olympijských hrách v Londýně v roce 2012 podobným způsobem zmizelo 21 sportovců a trenérů. Když Austrálie pořádala Commonwealth games v roce 2006 chtělo zůstat v zemi zhruba 40 účastníků. Letošní čísla z Gold Coast jsou ale neobvykle vysoká.

, ČTK