5. července 2008 19:20 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Úvod Tour ovládl Španěl Valverde

Radost vítěze v cíli.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost vítěze v cíli. | foto: AFP

PAŘÍŽ Český cyklista Roman Kreuziger odstartoval svou premiérovou Tour de France 46. místem. Do cíle úvodní etapy 95. ročníku slavného závodu dojel jezdec stáje Liquigas se sekundovou ztrátou na vítězného Španěla Alejandra Valverdeho, který zvládl 197,5 kilometrů dlouhou trať z Brestu do Plumeleku za 4:36:07.

Španělský cyklista rozhodl o svém triumfu na posledních 200 metrech, když přespurtoval Philippa Gilberta a Jeroma Pineaua. Na startu nedělní etapy v Auray se tak Valverde poprvé v kariéře postaví ve žlutém trikotu lídra slavného závodu.

Kreuziger, který se před prvním startem na Tour blýskl triumfem v závodě Kolem Švýcarska, dorazil do cíle spolu s hlavním polem.

Osmadvacetiletý Španěl, který patří k favoritům na celkové prvenství, zvládl dnešní 197,5 kilometrů dlouhou trať v čase 4:36:07 a připsal si druhý etapový triumf na Tour v kariéře.

Se slavným závodem se už v úvodní etapě rozloučil první jezdec z pelotonu čítajícího 180 jmen. Francouz Herve Duclos-Lassalle ze stáje Cofidis skončil, poté co si při pádu zlomil zápěstí.

Výsledky - 1. etapa (197,5 km):

1. Valverde (Šp.) 4:36:07, 2. Gilbert (Belg.), 3. Pineau (Fr.), 4. K. Kirchen (Luc.), 5. Ricco (It.), 6. Evans (Austr.), ...46. Kreuziger (ČR) všichni -1.

ČTK