9. března 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Už jsem viděl hezčí medaili, smál se světový šampion Maslák

Pavel Maslák (uprostřed) pózuje se zlatou medailí s halového mistrovství světa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Maslák (uprostřed) pózuje se zlatou medailí s halového mistrovství světa | foto: Reuters

SOPOTY Bez velkých emocí a spíše vnitřně prožíval čtvrtkař Pavel Maslák v Sopotech největší úspěch kariéry. Když na halovém mistrovství světa proběhl cílem finále jako první ve skvělém českém rekordu a druhém času evropské historie 45,24 sekundy, pomalu se ani neradoval. Žádná teatrální gesta, žádné výkřiky radosti. Jen si vzal vlajku kolem ramen a ani mu nedošlo, že ji má obráceně.

Oběhl čestné kolečko, přijímal gratulace a podepisoval se. "Prožíval jsem to stejně jako ty ostatní, je to prostě vítězství," prohlásil Maslák.

V roce 2012 v Helsinkách se stal mistrem Evropy pod otevřeným nebem, loni byl halovým kontinentálním šampionem v Götebrogu. Cenný kov z globální akce má poprvé a hned ten nejcennější. "Ta medaile se mi líbí, i když musím říct, že jsem viděl hezčí," poukázal na netradiční trofej ve tvaru sbíhajících se drah.

JAK SE STAL ŠAMPIONEM

Třiadvacetiletý Maslák si pro medaili na vyhlášení došel jen nedlouho po závodu. "Bylo to fajn, užíval jsem si to, akorát mi bylo hrozný vedro," usmíval se už opět mezi novináři. Že vybojoval zlatou medaili pro Českou republiku z HMS po deseti letech, to vůbec nevěděl. "Takhle jsem o tom vůbec nepřemýšlel," prohlásil.

Celý den čekal na svůj závod. Ale vůbec se nestresoval. Zašel na snídani, ležel u počítače, šel se projít k moři. Podíval se na pláž, dal si oběd a opět si zahrál na počítači. "Jsem na to zvyklý z mítinků, nevadilo mi to. Celou dobu jsem byl v pohodě, až ve svolavatelně jsem nad tím začal přemýšlet a začal jsem být trochu nervózní," prozradil.

Pavel Maslák se raduje z titulu halového mistra světa

Pavel Maslák se raduje z titulu halového mistra světa

A to se právě nepatrně podepsalo na jeho výkonu. "Moc jsem chtěl," našel důvod, proč závod trochu přepálil. V hlavě se mu prý před závodem honily různé myšlenky, jednu ale vypíchl. "Říkal jsem si, co budu dělat, až vyhraju," prozradil. "A to jsem vůbec neměl," uznal.

Ve finále ale soupeře deklasoval. Stal se čtrnáctým mužem světové historie na této trati v hale, před ním je v tabulkách hned devět Američanů. Jediným rychlejším sprinterem bílé pleti je evropský rekordman Thomas Schönlebe, který svůj čas 45,05 zaběhl v roce 1988, za dob komunistické NDR.

Těší se na řízek se salátem

Maslák si ale myslí, že ještě nemusí být vůbec konec jeho každoročním výkonnostním skokům. "Když to vezmeme podle loňska, tak jsem se zlepšil po hale také. Když to bude zase o osm desetin..." naznačil. V tom případě by mohl atakovat evropský rekord Schönlebeho pod otevřeným nebem, který má hodnotu 44,33 sekundy. Maslákův český rekord je 44,84. "Uvidíme, jaké budu mít i štěstí na podmínky," řekl.

V Sopotech jeho výkon a zlatý běh viděli rodiče, s nimž strávil celý čtvrtek. Seděli v zatáčce 60 metrů před cílem. "Věděl jsem o nich. byl jsem rád. Někomu to vadí, ale mně se líbí, když mě můžou vidět a fandit mi přímo na místě. Na větší akci ale jsou poprvé tady," prozradil.

Nyní si chce dopřát hlavně klid. Nic neplánuje, oslava se prý vyvrbí. "Asi to nechám na after party v neděli," naznačil. A hodně se těší domů. "Tak si dám bramborový salát s řízkem," dodal s úsměvem.

ČTK, Lidovky.cz