Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Číně se pilně zatýká

Sport

  19:05
PEKING - Přes 100 lidí bylo zadrženo kvůli násilným střetům mezi vesničany a pracovníky továrny na stavební materiály v jihočínské provincii Jün-nan. Dnes o tom informovala agentura Nová Čína. Čínská vláda se usilovně snaží zabránit jakýmkoli demonstracím v době olympiády, která začne v pátek.

Připraveni k akci. foto: ČTK

Přibližně 300 vesničanů a dělníků se v pondělí střetlo v obci Sing-čchüan kvůli sporu o znečištěnou vodu. Obyvatelé Sing-čchüanu vtrhli do továrny s obviněním, že podnik nedodržuje ekologické standardy. V následném střetu dav zničil třináct podnikových aut a šest vesničanů bylo zraněno. V úterý policie zatkla 107 účastníků nepokojů.

Šéf místní samosprávy Cchao Ťin-ming vyzval k rychlému obnovení stability a k tvrdému potrestání všech, kdo se na střetu podíleli. "Se zločinci zapojenými do incidentu musíme naložit tvrdě, ať už je to kdokoli," řekl.

Podle organizací na ochranu lidských práv Peking v rámci snahy o úplnou kontrolu během olympiády umlčuje všechny odpůrce režimu a izoluje možná ohniska napětí, například Tibet či Ujgurskou autonomní oblast Sin-ťiang, od ostatního světa. Čína kritiku odmítá a zprávy mezinárodních organizací označuje za neobjektivní.

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...