Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V McLarenu se rodí tým snů, k Hamiltonovi míří další šampion Button

Sport

  8:12
PRAHA - Už měsíc jedná o nové smlouvě se svým týmem BrawnGP, ale zamotaný příběh bude mít zřejmě nečekané rozuzlení. Úřadující mistr světa formule 1 Jenson Button má podle anglického deníku Guardian příští sezonu jezdit překvapivě po boku Lewise Hamiltona za stáj McLaren.

Bude se takto radovat Button také v McLarenu? foto: ČTK

Devětadvacetiletý pilot už údajně u McLarenu podepsal tříletou smlouvu, která mu zaručí roční příjem 6 milionů liber (174 milionů korun), což je dvojnásobek jeho dosavadního platu.

Button dokonce už v pátek navštívil sídlo týmu nedaleko anglického Wokingu. Stalo se tak jen o­dva dny později, co stejnou prohlídku absolvoval i Kimi Räikkönen, který je na seznamu kandidátů McLarenu na druhém místě.

"Myslím, že se Jensonovi líbilo, co viděl, a i jim se Jenson líbil," řekl deníku nejmenovaný zdroj ze zákulisí britské stáje. Překvapivá informace se shodou okolností dostala na povrch ve stejný den, kdy německá automobilka Mercedes-Benz oznámila, že se stala vlastníkem BrawnGP.

Mercedes ukončil spolupráci s­ McLarenem a­ za majoritní podíl ve společnosti Rossa Brawna ve výši 75,1 procent zaplatila 2,1 miliardy korun. Tým tak na start prvního závodu vyrazí pod novým názvem Mercedes Grand Prix. A Button už u toho dost možná nebude. Důvod je prostý: peníze.

Ambiciózní pilot se při vyjednávání o nové smlouvě údajně dostal do slepé uličky. Vedení Brawnu totiž požadavky své hvězdy na zvýšení platu odmítalo.

Odborníci Buttona varují
To ostatně i nepřímo potvrdil výkonný ředitel stáje Nick Fry. "Button je pro nás priorita číslo jedna, ale to, že nás nově vlastní Mercedes, neznamená, že budeme utrácet jako opilí námořníci," uvedl. V McLarenu, který by spojením Hamiltona s Buttonem vytvořil "Tým snů", navíc čistě britský, už zřejmě úřadující šampion našel pochopení, byť by si vydělal jen polovinu toho co jeho týmový kolega.

Další indicií, že je dohoda Buttona a McLarenu skutečně přinejmenším na spadnutí, jsou i spekulace o ­tom, že nový majitel Brawnu bude chtít vytvořit pro změnu německou dvojici pilotů. Pro Buttona přitom příchod do stáje, kde se vše točí kolem Hamiltona, představuje riziko. I proto ho od toho odborníci zrazují.

"Kdybych byl na jeho místě, zůstal bych v Brawnu," tvrdí legendární pilot Jackie Stewart. "Jít do McLarenu by pro něj bylo stejné jako strčit hlavu do tygří tlamy," varuje Buttona Stewart. V McLarenu by se totiž opakovala situace z roku 2007, kdy do týmu přišel úřadující šampion Fernando Alonso, jenže jeho spolupráce s Hamiltonem skončila krachem.

Přirovnání ke dvěma kohoutům na jednom smetišti by platilo i tentokrát. Dokázal by Button jezdit ve stejném monopostu vedle hvězdy, která ho převyšuje? Smířil by se případně s rolí dvojky? Rozdělení rolí sice není jasné, ale výhodu by měl rozhodně Hamilton: to on je v McLarenu doma.

Button však nemá moc na výběr. Sám tuší, že obhájit titul s Brawnem by byl hodně složitý úkol, a ­on nemá času nazbyt. Na paty mu totiž začínají šlapat mladší jezdci v­čele se Sebastianem Vettelem.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...