Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Praze je spousta lidí. A to já nemám ráda. Jezdím tam, kde nikdo není, říká Samková

Sport

  16:15
PRAHA - Stojí na startu předolympijské sezony a spřádá velké plány. Eva Samková, olympijská vítězka ve snowboardcrossu ze Soči 2014, myslí na glóbus pro vítězku Světového poháru i na medaili z mistrovství světa. „Soči? Uteklo to od té doby dost rychle,“ povídá.

Snowboardistka Eva Samková pózuje po tiskové konferenci před novou sezonou. foto: ČTK

Na Lipně řádí i Samková. Olympijské parky táhnou, přilákaly desetitisíce lidí

Olympijské zlato z ní stvořilo českou celebritu, lidé ji poznávají.

Časopis Forbes zařadil Samkovou mezi 100 nejvlivnějších Čechů na sociálních sítích. Na Facebooku má 187 tisíc fanoušků. Také část své páteční tiskové konference na něm přenáší živě.

„Učím se s tou pozorností lidí žít,“ říká. Na druhou stranu však přiznává: „Jsem ráda v místech, kde je jen málo lidí.“

To je kontrast její kariéry. Čištění hlavy slečny Samkové.

Norsko bylo na mém TO DO listu

Proto v létě vyrazila na tři týdny do Norska, daleko na sever, až na Lofoty. „Norsko bylo totiž první na mém TO DO listu,“ vysvětluje.

Co má na této listině dál? Chtěla by jednou strávit až tříměsíční dovolenou v USA a projet je křížem krážem. A také vyrazit do Bhútánu.

Eva Samková na průzkumné cestě Norskem, jak ji nechala zvěčnit pro své fanoušky na Facebooku.

Eva Samková na průzkumné cestě Norskem

„Lákají mě destinace, kde nejsou lidi a kde jsem zároveň blízko hor. Ráda lezu po kopcích. Tak jsem byla už v Gruzii.“

„A i když jsem zrovna doma v Krkonoších, bývám spíš zalezlá doma, nebo jsem venku na vycházce se psy. Kompenzuju si tím, že v Praze, kde momentálně žiju, je těch lidí kolem mě docela hodně.“

Bydlení na pankáče mě vážně baví

Do Norska vyrazila v létě s kamarádem. Počasí se jim nadmíru vydařilo, propršely jen dva dny. Z Lofot se postupně přesouvali dolů na jih.

„Spali jsme v korbě auta, na karimatkách ve spacácích, jen přes nohy jsme měli plachtu, abychom ráno nebyli od rosy.“

„Probouzet se s výhledem na nádherné jezero, nebo třeba v zátoce u Narviku, kde jsou delfíni a sviňuchy, to bylo prostě úžasné. Taky jsme na silnici viděli bílého soba. Takové objevování a bydlení na pankáče mě vážně baví.“

Eva Samková si vyfotila norské panorama i vůz, ve kterém ve Skandinávii bydlela.

Nejen radovánkami však živ je člověk. Na jaře musela proto Eva Samková dát dohromady své tělo. A v září pro změnu naháněla kredity na vysoké škole.

Po minulé sezoně nejprve absolvovala operaci levého ramene. Kloub jí předtím vyskakoval až příliš často. „Naopak od té doby, co ho mám spravené, je pocitově mnohem lepší.“

Rameno je míň zničené a víc naposilované

Nicméně v ohrožení nadále zůstává i její pravé rameno.

„To je ale míň zničený a víc naposilovaný, díky tomu ho líp ovládám. Vím už také o spektru věcí, které bych s ním neměla dělat, aby mi nevyskakovalo. Jen když se nesoustředím, tak mi někdy vylítne.“

Vařečkou každopádně zatím míchat může. „A i kdyby ne, mám mixer.“ Ve volných chvílích tudíž s oblibou experimentuje v kuchyni. Právě zdokonalila svoji originální lískovooříškovou pomazánku a pohostila s ní celý tým.

„Tahle druhá generace Eviny pomazánky je o dost lepší než ta první,“ směje se kouč Marek Jelínek.

Eva Samková na průzkumné cestě Norskem.

Coby absolvent FTVS se Jelínek pasoval rovněž do role trenéra-dohližitele na studium slečny Samkové.

Aby mohla ukončit první ročník a nemusela ho opakovat, potřebovala v září bezpodmínečně kredity za zkoušku z anatomie. „Což bylo psychický trauma,“ přiznává sama.

„Bála jsem se, že to nezvládnu. Já se na to učení vždycky vykašlu a doháním ho pak na poslední chvíli, asi jako všichni. Proto jsem byla z té zkoušky ve stresu, v mnohem větším stresu než ze závodů na snowboardu.“

Baví mě teď i anatomie

Ale uspěla, zkoušku má za tři, takže vzhůru do druhého ročníku.

O anatomii dokonce nyní tvrdí, že jí vlastně baví. „I s mojí fyzioterapeutkou se teď mohu bavit odborněji.“

Co se týče jejího sportu, má za sebou Samková první dvě soustředění. „Ze druhého jsem odjížděla s pocitem, že výkonnost v jízdách mám stabilnější a už tam nejsou výkyvy,“ potěšeně hlásí.

Z ní i z celého jejího týmu sálá pohoda.

Eva Samková v olympijském parku na Lipně.

Ve Světovém poháru byla naposledy celkově druhá, o 40 bodů. „Letos chci být první. Bylo by přece divné, kdybych chtěla skončit hůř než loni,“ tvrdí.

Vrcholem potom bude mistrovství světa v Sieře Nevadě. Na šampionátech zatím v kariéře skončila nejlépe pátá. „Takže tentokrát se poperu o bednu.“

Ve Španělsku se představí rovněž v nově zavedené soutěži týmů, kde bude startovat s talentovanou Vendulou Hopjákovou, pátou z posledního juniorského mistrovství světa.

Doma v Česku se představí při národním mistrovství i při zimní roadshow, kterou chystá.

Chceme z olympiády všech šest medailí

V realizačním týmu Samkové zůstalo takřka vše při starém. Kromě Jelínka ji připravuje i Jakub Flejšar.

Nadále budou mít k ruce kanadského servismana J. P. Trottiera, jehož rukama prošly snowboardy či lyže vícera olympijských medailistů a spolupracoval i s českým skikrosařem Tomášem Krausem.

Vidina her v Koreji 2018 se bude proplétat celou sezonou, vždyť pohárové i mistrovské závody jsou zároveň kvalifikací na hry.

Samková už budoucí olympijskou trať poznala v minulé sezoně při pohárové generálce.„Skončila jsem třetí a ta trať se mi líbila. Některé věci sice ještě nebyly ideální, ale Korejci na tom hrozně makají a budou mít určitě vše skvěle připravené,“ je přesvědčena.

Na rozloučení s Věrou Čáslavskou vystoupila i Eva Samková.
Olympijský park v Lipně navštívila i Eva Samková.

Kouč Jelínek nemyslí v souvislosti s Koreou pouze na ni. Minule na hrách v Soči reprezentovali tři čeští snowboardcrosaři.

“Teď bych chtěl mít na olympiádě čtyři závodníky. Rád bych, aby jich na každé olympiádě bylo o jednoho více,“ plánuje.

„Je tam limit maximálně osm lidí na zemi. A co potom?“ vyzvídá Samková. „Potom skončím.“

Dobře naladěný kolega Flejšar hned tyto plány s patřičnou nadsázkou rozvíjí: „V Koreji budeme mít ze snowboardkrosu jen dvě nebo tři medaile. Ale na další olympiádě už všech šest.“

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...