Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Riu se uvolnilo volné místo pro časovku. Divokou kartu pro Sáblíkovou žádá i Zeman

Sport

  12:30aktualizováno  15:26
PRAHA - Už to s Martinou Sáblíkovou a její účastí na olympiádě v Riu nevypadalo dobře, teď jí však svitla možná poslední naděje, aby nakonec přece jen v srpnu v Brazílii závodila. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) totiž ve čtvrtek zveřejnila, že jedna ze zemí nevyužije svou kvótu pro časovku. Komu a kdy UCI volné místo přidělí, však neuvedla.

Dřina Martiny Sáblíkové před Riem možná přece jen nepřijde nazmar. foto: ČTK

Cyklistická unie Sáblíkovou na olympiádu nepustí. Poslední šancí je arbitráž

Za Sáblíkovou se navíc postavil prezident Miloš Zeman, který napsal dopis šéfovi Mezinárodního olympijského výboru Thomasi Bachovi se žádostí o divokou kartu pro Sáblíkovou.

„Podnikl jsem poslední zoufalý pokus. Dnes jsem podepsal dopis předsedovi Mezinárodního olympijského výboru se žádostí o takzvanou divokou kartu pro Martinu Sáblíkovou. A tak svým způsobem kompenzovat hrubou administrativní chybu Českého cyklistického svazu,“ uvedl Zeman po setkání se Sáblíkovo a jejím trenérem Petrem Novákem.

„UCI nezařadila Martinu na seznam pro časovku, my se proto snažíme její rozhodnutí zvrátit a pokračujeme tak ve výkladovém sporu s mezinárodní cyklistickou unií,“ řekl Lidovým novinám právní zástupce Českého olympijského výboru Jan Šťovíček.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková suverénně ovládla časovku jednotlivkyň na...
Martina Sáblíková vyhrála 23. června v Hodoníně časovku jednotlivkyň na...

„Objevila se nová naděje. Do poloviny června totiž měly všechny národní olympijské výbory potvrdit, zda své kvóty akceptují a zda je využijí. Ty prázdné teď budou dále rozdělovány, ale podle pravidel, která také nejsou úplně jasná,“ přiznal renomovaný právník, který řeší většinou kauzy ve formuli jedna.

„Poslední červnové úterý jsme však dostali dopis od UCI, podle kterého jeden stát nevyužije svoji kvótu pro časovku. Je tam tak jedno volné místo, o které se budeme ucházet. Uděláme všechno pro to, aby nakonec Martina v Riu závodila,“ doplnil Šťovíček.

Zůstat bez Ria? To by byla rána do mého srdce, vypráví Sáblíková

Otázkou však nyní je, kdy UCI volné místo v časovce některému ze svazů, potažmo závodnicím, přidělí.

„Možná to říkám trochu kacířsky, ale ideální by bylo, aby to přidělila nejdříve deset dní do zahájení olympiády. Pak bychom totiž mohli žádat CAS (Mezinárodní sportovní arbitráž) a její zvláštní panel o zrychlené řízení,“ věří Šťovíček.

„Kdybychom žalobu podali k CAS klasickým způsobem, těžko stihne rozhodnout do začátku olympiády. Budeme bojovat do poslední chvíle, dokud bude jednoprocentní naděje. Musíme využít všech prostředků a ne teď řešit, kdo kdy udělal chybu,“ dodal.

Celý rozhovor s Janem Šťovíčkem si přečtěte v pondělním vydání Lidových novin

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!