9. května 2008 17:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V sobotu startuje Giro d'Italia

Prvenství obhajuje Ital di Luca.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prvenství obhajuje Ital di Luca. | foto: ČTK

PALERMO Již jedenáct ročníků za sebou nenechali italští cyklisté vystoupit v konečném pořadí na nejvyšší stupeň při Giro d'Italia někoho jiného. A i letos při 91. ročníku jsou největšími favority. Závod odstartuje v sobotu 10. května v Palermu na Sicílii časovkou družstev a vítěz bude znám po 21 etapách a 3430 kilometrech 1. června v Miláně.


Mezi 198 jezdci ze 22 stájí bude tentokrát jediný český cyklista, potřetí bude na startu František Raboň z celku High Road, která je nástupcem stáje T-Mobile. Před rokem obsadil 79. místo se ztrátou více než dvou hodin. Ani letos nemyslí na nějaký výraznější posun ve výsledkové listině. "Ale chtěl bych vybojovat nějaký dílčí úspěch. Na celkové pořadí jsou v týmu jiní jezdci. Já budu spokojen když se mi pojede dobře, dojedu do cíle a v nějaké etapě bych byl rád v nějakém úniku, z něhož by se dalo útočit na etapové vítězství," řekl Raboň.

Odborníci nejvíce favorizují již šestatřicetiletého Gilberta Simoniho ze stáje Serramenti PVC, jenž zvítězil v letech 2001 a 2003. Tomu se na Giru nadmíru daří, kromě dvou vítězství byl ještě jednou druhý a čtyřikrát třetí. Na startu bude ještě jeden dvojnásobný vítěz Paolo Savoldelli z celku LPR Brakes (2002 a 2005). Jet může i jeho stájový kolega a obhájce vítězství Danilo di Luca, jehož komise expertů zbavila obvinění z dopingu, kvůli němuž mu hrozil dvouletý
trest. Ten pro něj kvůli prohřešku na loňském Giru d'Italia požadoval
antidopingový výbor Italského olympijského výboru (CONI).

Až na poslední chvíli svolili organizátoři k účasti kazašské stáje Astana. Pořadatelé slavných etap váhali, zda ji pustit na start pro její dopingový stín z loňského roku.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?