Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Užívá se dvojí genderový metr, zlobila se Serena. Tenisová asociace WTA jí dala za pravdu

Sport

  15:20
PRAHA - Světová jednička Serena Williamsová v sobotním zápase finále US Open podle ženské tenisové asociace (WTA) i dalších tenistů čelila dvojímu genderovému metru i zneužívání moci. O body údajně přišla hlavně kvůli svému pohlaví, barvě pleti a vyjadřování emocí. Kdyby to stejné udělal muž, o gem by prý nepřišel.

Serena Williamsová mluví s rozhodčím Brianem Earleyem během ženského finále US Open. foto: ČTK

Grandslamový duel o titul doprovázela řada kontroverzních situací. Světová jednička Serena Williamsová v prohraném souboji s Japonkou Naomi Ósakaovou dostala od rozhodčího tři napomenutí, za které ztratila body a nakonec i celý gem. 

Rozhodčí Carlos Ramos Williamsovou napomenul poprvé za to, že ji trenér radil na kurtu, následovalo druhé napomenutí za rozbití rakety a nakonec třetí za to, že nazvala sudího lhářem a zlodějem, protože jí sebral body. 

Na tiskové konferenci pak novinářům řekla, že je tady, aby bojovala za ženská práva a rovnoprávnost. Podle ní rozhodčí nikdy nepenalizoval muže za to, že mu řekl zloději.

09.září 2018 v 04:21, příspěvek archivován: 10.září 2018 v 13:12

(2/2) When a woman is emotional, she’s “hysterical” and she’s penalized for it. When a man does the same, he’s “outspoken” & and there are no repercussions. Thank you, @serenawilliams, for calling out this double standard. More voices are needed to do the same.

Na její stranu se následně přiklonila WTA i řada tenistů. 

„Když žena vyjadřuje emoce, je ‚hysterická‘ a je to za to penalizována. Když totéž udělá muž, je ‚upřímný‘ a nemá za to žádný postih. Děkuji, Sereno Williamsová, že mluvíte o tomhle dvojím metru. Mělo by být více takových, jako jste vy,“ uvedla na svém twitterovém účtu první předsedkyně WTA a bývalá světová tenistka Billie Jean King. 

V podobném duchu se vyjádřil i bývalý americký tenista Andy Roddick, který na svůj twitterový profil napsal: „Já jsem (bohužel) říkal horší věci a nikdy jsem za ně nedostal trest.“

Billie Jean Kingová pak v komentáři uveřejněném na webu The Washington Post, zašla ještě dále: „K ženám se přistupuje odlišně ve většině sférách života. To, co se odehrálo včera na kurtu, není neobvyklé. Totéž se děje v jiných sportech, v kanceláři i veřejných službách. Žena byla potrestána za to, že se postavila sama za sebe. Žena čelila sexismu, zatímco hra pokračovala dál.“

K vyhrocené situaci se vyjádřil i mužský šampion US Open Novak Djokovič: „Rozhodně tím ovlivnil vývoj zápasu. Podle mého názoru to asi nebylo nutné. S námi všemi cloumají emoce, zvlášť když bojujeme o grandslamovou trofej,“ řekl Srb, jenž ale nesouhlasil s názorem šéfa WTA Steva Simona, že k mužům a ženám se při uplatňování pravidel přistupuje odlišně. 

„Myslím, že s muži a ženami se zachází tak či onak v závislosti na situaci. Není správné to generalizovat. Řekl bych, že ani není nutné o tomhle vést debatu,“ dodal nyní již čtrnáctinásobný grandslamový vítěz.

Tenistka, která se dosud na grandslamových turnajích dostala nejvýš do...
Serena Williamsová se hádá s rozhodčím během souboje s Naomi Ósakovou.

Williamsová není jedinou hráčkou, která mívá potíže s rozhodčími. V podobné situaci se ocitla i francouzská hráčka Alice Cornet, která dostala od sudích varování poté, co si na kurtu rychle svlékla triko, protože si jej předtím oblékla špatně. Jak uvádí web CNN.com, pravidla hovoří, že muži si mohou tričko převléci kdykoliv na své židli, ženy si musí oblečení měnit na ‚soukromějším místě nedaleko kurtu, pokud je to možné‘. I přesto si muži několikrát měnili tričko přímo na kurtu, a nikdo jim varování neudělil.

Problém s oblečením měla loni i samotná Williamsová, když vrchní představitelé tenisu kroutili hlavami nad jejím upnutým oblečkem, který měl pomoci lepší cirkulaci krve po náročném porodu.

I přesto, že se za Williamsovou postavila řada osobností, dostala hráčka pokutu 17 000 dolarů (přibližně 375 000 korun) za to, že nazvala rozhodčího lhářem a zlodějem.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...