Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Sport

V Tokiu chtěl bojovat o první medaili, místo toho Warholm cestuje karavanem a bydlí v izolaci

Radost Karstena Warholma z obhajoby zlata na MS. foto: Reuters

Praha - Měl to být jeho rok. Toužil po první olympijské medaili, na evropském šampionátu chtěl zabojovat o double a možná se pokusit i o světový rekord. Kvůli koronaviru se však norský atlet Karsten Warholm na čtyřstovce překážek letos představil až nyní v Monaku. "Všechny závody musím brát tak, jako kdyby byly poslední," říká.
  17:33

Na své oblíbené trati 400 metrů překážek se naposledy ukázal na loňském mistrovství světa v Dauhá, kde obhájil titul mistra světa.

Od té doby další závodní příležitost ne a ne přijít. Až v pátek, po více než deseti měsících od šampionátu, se Warholm dočkal.

A na prvním plnohodnotném mítinku Diamantové ligy v sezoně to byla zase jeho show.

Hned od startu na soupeře získával jeden metr za druhým. Když vbíhal do cílové rovinky, nebylo otázkou, jestli vyhraje, ale spíš kolik sokům nadělí.

47,10 Meeting record and my fastest season opener ever‍♂️ Good to be back!!

14. srpna 2020 v 21:45, příspěvek archivován: 18. srpna 2020 v 15:15

Nakonec zvítězil ve skvělém čase 47,10, druhý Yasmani Copello z Turecka byl pomalejší bezmála o dvě sekundy. „Velice dobrý začátek sezony,“ pochvaloval si Nor.

Stavěl Lego a vyčkával

Letošní sezonu si pochopitelně i on představoval jinak. Na začátku přípravy si vytyčil nemalé cíle. Měl to být jeho rok.

Na olympijských hrách chtěl potvrdit roli jednoho z velkých favoritů a ve 24 letech na nich vybojovat první medaili. Na evropském šampionátu pak pomýšlel na double - zlato na hladké čtyřstovce i čtvrtce s překážkami.

„Miluju výzvy a double v Paříži bude jednou z těch náročných,“ líčil. „Už jsem to zkusil v Berlíně v roce 2018 a byl jsem v obou finále. Zjistil jsem, že je to těžké, ale možné.“

Kvůli koronaviru však musel všechny plány změnit.

I know that my running doesn’t make the world a better place. But hopefully my actions can! Proud and humble that @amnesty_norge and @kirkensbymisjon wanted to accept my contribution to their important work. Let’s make the world a better and safer place. TOGETHER #impossiblegames @eiforde

12. června 2020 v 9:13, příspěvek archivován: 18. srpna 2020 v 15:15

Po rozšíření nákazy v Evropě se uzavřel do bubliny. S nikým příliš nekomunikoval. „Důvod, proč jsem se rozhodl nevyjádřit svůj názor na koronavirus, byl jednoduše takový, že jsem si nechtěl hrát odborníka,“ vysvětloval později. „Neměl jsem pocit, že bych mohl říct něco přínosného.“

Odložené hry ho mrzely, ale situaci chápal. „Když to rozhodnutí přišlo, podporoval jsem ho na 100 procent a stále ho plně podporuju,“ říkal. „Doufám, že to pomůže situaci zlepšit.

Během koronavirové pauzy si i on samozřejmě dopřál volno a věnoval se třeba oblíbenému stavění Lega. Trénink upravil tak, aby se výsledky dostavovaly hlavně až příští rok, a čekal na šanci, až se bude moci znovu postavit do bloků.

Ta první přišla během exhibičních Impossible Games v Oslu, kde se představil na netradiční trati 300 metrů překážek.

A i na ní ukázal, čeho je schopný.

Sólozávod jen proti stopkám zvládl za 33,78 sekundy. Nikdo takhle rychle ještě neběžel. O sedm desetin překonal 18 let starý světový rekord Brita Chrise Rawlisona.

For livets glade gutter går solen aldri ned.

28. června 2020 v 12:38, příspěvek archivován: 18. srpna 2020 v 15:15

„Jsem zvyklý závodit sám proti sobě v tréninku. Je lepší běhat sám, než to nedělat vůbec,“ povídal.

Cestuje v obytném vozu

I po restartu sezony situaci nebere na lehkou váhu. Už tak přísná bezpečnostní opatření si pro sebe ještě přitvrzuje, aby minimalizoval rizika.

Během mítinku Diamantové ligy v Monaku si se svým týmem místo pobytu na hotelu s ostatními sportovci pronajal byt. „A Leif (Leif Olav Alnes, trenér) ho celý pro jistotu ještě jednou umyl saponátem,“ smál se. Jídlo si nakoupili na celý pobyt a snažili se co nejvíc nosit roušky.

Na další zastávku atletického seriálu do Stockholmu pak místo letadla raději pojede v obytném vozu, který si půjčili.

„Je důležité neustále myslet na to, že atletika je naše práce. A tak k tomu musíme přistupovat,“ říká. A jeho trenér Alnes dodává: „Není dobré být paranoidní, ale v tuhle chvíli to jinak nejde.“

Det har blitt litt innetid. Det har det. Stay safe, friends❤️ We will beat this virus together!!

23. března 2020 v 20:17, příspěvek archivován: 18. srpna 2020 v 15:16

I tak si užívá, že opět může dělat to, co ho baví. „Je skvělé zase vidět diváky, slyšet jejich křik a mít nějaké další závodníky po svém boku,“ těší ho.

Tedy po svém boku... V Monaku jim hned po startu pláchl. Čas 47,10 byl jeho druhým nejlepším, co kdy zaběhl. Navíc překonal 28 let starý rekord mítinku Kevina Younga.

Právě slavný Američan je v mnoha závodech Norovi velkým soupeřem.

Tedy přesněji řečeno, jeho čas.

Young ve finále olympijských v Barceloně 1992 zaběhl čtyřstovku překážek za 46,78. Dodnes ho nikdo nepřekonal. Ovšem jeden adept je na obzoru.

„Ó bože, bojím se na to jen pomyslet,“ prohlásil Warholm loni, když své maximum stlačil na 46,92. „Ale blížím se k němu, tak uvidíme. Hranice neexistují.“

Pokusí se o rekordní metu už letos? video

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!