Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válka organizací tělesně postižených sportovců. A řešení nikde

Sport

  19:00
PRAHA - Dospěli do parlamentu. Zástupci Českého svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS) v úterý předali předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové petici, v níž se dožadují rovných podmínek pro všechny handicapované sportovce. Letitý spor s Českým paralympijským výborem (ČPV - v republice zastřešuje handicapované sportovce), kterým se v předchozích letech zabývaly i Nejvyšší a Ústavní soud, má další pokračování.

Český paralympijský atlet Martin Němec v akci. foto: ČTK

"Chceme dosáhnout toho, aby se s námi jednalo, přivést ČPV ke společnému jednacímu stolu a vtáhnout konečně i ministerstvo školství do odpovědného řešení situace. Reprezentace přišla prokazatelně o některé reálně dosažitelné medaile na paralympiádě i mistrovstvích světa a Evropy," řekl předsedkyni sněmovny při předání petice vozíčkář a hráč kvadruragby David Lukeš.

CO TAKÉ DOPROVÁZÍ VLEKLÝ SPOR MEZI ČPV A ČSTPS

- ČPV sdružuje pět svazů -mentálně postižených sportovců, neslyšících, spastiků, zrakově postižených a od roku 2005 také tehdy nově vzniklou Českou asociaci tělesně handicapovaných sportovců. "Všichni špičkoví sportovci už z ČSTPS do té asociace přestoupili," přibližuje František Janouch, výkonný předseda ČPV.

- Dohady panují o závěru roku 2004, kdy došlo k rozchodu. "To hlavní, co Jan Nevrkla prosazoval, byla změna financování, která měla přinést ze společného rozpočtu víc peněz jeho svazu na úkor ostatních. Ti to logicky odmítli, na což Nevrkla reagoval tím, že oznámil vystoupení svého svazu z ČPV," říká tiskový mluvčí ČPV Pavel Lukeš.

- Jan Nevrkla má svůj pohled na věc. "Záměrem rozhodně nebylo získat peníze na úkor jiných svazů. Kdyby se finance v ČPV zprůhlednily, všechny svazy by dostaly víc prostředků." Odchod ČSTPS z ČPV také vidí jinak. "Při tlaku na vedení paralympijského výboru jsme pohrozili vystoupením. Na ministerstvu školství jsme se pak společně zavázali, že vytvoříme nové stanovy ČPV a nebudeme vyvolávat rozkol v hnutí. Za týden jsem se dozvěděl, že vedení ČPV bez naší přítomnosti vzalo na vědomí naše vystoupení," krčí rameny.

- Letos v dubnu soud uznal členství ČSTPS v ČPV. Ten ale vzápětí své odpůrce z výboru vyloučil kvůli neplacení členských příspěvků ve výši téměř pět milionů korun za období, v němž ČSTPS neměl přístup k dotacím ani k reprezentaci.

Pod peticí, která poukazuje na to, že ČPV členy ČSTPS dlouhodobě diskriminuje tím, že je vylučuje ze systému státních dotací i z účasti na vrcholných soutěžích, je více než šest tisíc podpisů. Vedení paralympijského výboru ale obvinění odmítá. "My jsme spor nevyvolali, šéf ČSTPS Jan Nevrkla chtěl v roce 2004 změnit fungování organizace. Většina řekla ne, ale on od svých požadavků neustoupil," říká mluvčí ČPV Pavel Lukeš.

Spor vznikl právě v roce 2004 jako názorový rozkol mezi představiteli paralympijského výboru a jeho součástí, zmíněným ČSTPS. "Ale jaká změna fungování? Chtěl jsem zavést valnou hromadu, volby, audity účetnictví, výroční zprávy. Tedy základní atributy, které má každé občanské sdružení, jež čerpá státní prostředky. Ale neuspěl jsem. A když jsem z výkonného grémia ČPV zmizel, už nebylo, kdo by to navrhoval. Zbavili se organizace se třemi tisíci členy," pokyvuje hlavou Nevrkla.

Vedení ČPV pak členy ČSTPS vyřadilo ze své struktury, přestalo jim poskytovat dotace a odmítlo je nominovat na vrcholné události. ČPV se ale brání tím, že tělesně postižení sportovci mohou využívat všechny výhody, pokud se začlení do ČPV, a to prostřednictvím nově vytvořené České asociace tělesně handicapovaných sportovců. "Ta začala fungovat v roce 2005 a nikdo sportovcům nebrání, aby byli členy obou organizací, tedy i ČSTPS," připomíná Lukeš.

"A po konzultaci s Mezinárodním paralympijským výborem máme posvěcené, že nelze považovat za diskriminaci, pokud není nominován sportovec, který není součástí struktury paralympijského výboru." Letitý spor, zdá se, hned tak uzavřený nebude. "K dohodě s panem Nevrklou spíše nedojde, už se v tom angažovalo hodně lidí včetně pánů Pitharta nebo Sobotky," myslí si František Janouch, výkonný předseda ČPV. "Když fotbalista není členem ČMFS, také nemůže reprezentovat. Ale u nás se to bere jako něco nemravného," podotýká.

"Z mojí strany je dohoda určitě možná. Už jsem deklaroval, že na žádnou funkci ve výboru neaspiruju. Také jsem nabídl, že jakmile bude náš svaz uznaný za člena paralympijského výboru a naši sportovci budou moci reprezentovat, odstoupím z funkce. Ale mělo by se říci, co jsou státní a nestátní peníze a kam šly," říká Nevrkla.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat