Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Van Aerta rozčílilo Saganovo odstrčení: Vyděsilo mě to, já bych to neudělal

Peter Sagan a Wout Van Aert v závěrečném spurtu 11. etapy Tour de France foto: Reuters

Byl to nejdiskutovanější moment 11. etapy Tour. Peter Sagan se hnal podél pravé bariéry kupředu, když se však přiblížil k Woutu van Aertovi, neměl prostor, jak ho předjet. Slovák do něj proto vrazil ramenem a odsunul ho. Vzápětí byl za to diskvalifikován. „Neměl jsem prostor,“ říká Sagan. Belgičan odpovídá: „To vražení mě vyděsilo.“
  12:28

Na letošní Tour je v situaci, na kterou není příliš zvyklý.

V minulosti platilo: zelený dres rovná se Peter Sagan. I letos ho sice oblékl, ovšem už dvakrát mu ho sebral Sam Bennett z týmu Deceuninck-QuickStep.

Slovenský fenomén navíc stále čeká na vítězství. Jeho bilance v etapách, které se rozhodovaly mezi sprintery, zní: dvakrát pátý, čtvrtý, třetí.

Ve výsledcích té jedenácté pak figuruje až na 85. pozici.

Ve středu přitom paradoxně předvedl dosud nejlepší výkon – jak pozičně, tak i výsledkově. Cílovou čáru proťal jako druhý, od vítěze Caleba Ewana z Lotta ho dělilo jen pár centimetrů. „Dnes jsem měl dobrou rychlost,“ pochvaloval si 30letý Slovák.

Spokojenost mu ale nevydržela dlouho, pár minut po dojezdu ho totiž rozhodčí diskvalifikovali.

Na vině bylo vražení do Wouta van Aerta. Když si Sagan klestil po pravé straně cestu vpřed, levým ramenem do jezdce Jumbo-Visma vrazil a odstrčil ho.

„Snažil jsem se jet po pravé straně. Jednoho jezdce jsem snadno předjel, ovšem potom se to pořádně zúžilo,“ vysvětloval Sagan. „Musel jsem se posunout, abych se vyhnul bariéře.“

Enrico Poitschke, sportovní ředitel Bory, dodal: „Peter měl dobrou pozici, ale trochu ho zablokovali. Na poslední chvíli viděl místo u hrazení, tak to chtěl zkusit. Van Aerta se ale dotkl silněji, než by chtěl.“

Pětadvacetiletého Belgičana úder lehce rozhodil, situaci ale ustál a finišoval na čtvrtém místě. Vražení ho však pořádně rozčílilo.

Jakmile se cyklisté dostali do cílového prostoru, na Sagana se otočil a pustil se do něj. Když pak od něj Slovák odjížděl, Belgičan mu ukázal zdvižený prostředníček.

Caleb Ewan (vpravo) vítězně finišuje v 11. etapě Tour de France 2020
Jezdec Deceuninck-Quick Step Sam Bennett slaví etapové prvenství.

„Byl jsem šokovaný a rozčilený, neřekl jsem mu nic hezkého,“ popisoval Van Aert. „Pak jsem se mu snažil říct, že se to takhle nedělá. Jediné, co se ale od něj vrátilo, byla další nepěkná slova, takže bylo těžké vést nějakou konverzaci.“

Zároveň odmítá, že by Sagana záměrně blokoval.

„Začal jsem sprintovat těsně vedle hrazení, jel jsem celou dobu jen rovně. On se snažil o to udělat si nějaký prostor. Takhle se to ale nesmí. Nikdy by mě ani nenapadlo, to takhle udělat,“ říká. „Sprinty jsou už tak dost nebezpečné. Jel jsem na maximální výkon, vyděsilo mě to.“

Nejen jeho, ale i další závodníky.

Hugo Hofstetter ze stáje Izrael Start-up Nation sprintoval těsně za nimi, celou situaci měl přímo před sebou. „Se vším respektem, který k tobě chovám, kdybych nezabrzdil, já a další kluci jsme teď v nemocnici. Jsem velmi zklamaný,“ vzkázal na Twitteru Slovákovi.

Komisaři UCI odsunuli Sagana na poslední 85. místo. K tomu dostal pokutu 500 švýcarských franků a přišel o všechny body, které v etapě vybojoval do soutěže o zelený dres.

Mimochodem, Van Aerta rozhodčí potrestali za nevybíravé gesto pokutou 200 švýcarských franků.

„Sprinteři jsou od ostatních závodníků trochu odlišní,“ myslí si Primož Roglič, Van Aertův týmový parťák a lídr závodu. „Jsou to takoví blázni a velcí bojovníci. I tak se ale musí chovat fér. Je to (diskvalifikace Sagana) správné rozhodnutí.“

Co Sagana jistě na celé situaci mrzí nejvíc, je, že opětovné úsilí o zisk zeleného dresu se mu komplikuje. Na prvního Bennetta totiž ztrácí už 68 bodů.

„Stálo mě to hodně bodů, ale pořád jsem souboj o zelený dres nevzdal,“ slibuje 30letý Slovák.

Dojezd do Poitiers byl pro sprintery na dlouhou dobu poslední šancí na hromadný sprint. Ta další s největší pravděpodobností přijde v devatenácté etapě, případně až o dva dny později při slavném dojezdu na Champs-Élysées.

Do té doby čekají sprintery těžké časy. Na druhou stranu u Sagana platí, že na rozdíl od čistokrevných sprinterů zvládá i náročnější profily. Body tak může získávat i v kopcovitějších etapách.

„Sagan v jedenácté etapě vypadal silně, zlepšuje se,“ varuje Bennett.

Souboj o zelený dres, který v minulosti vždy s přehledem patřil Saganovi, má možná až nečekanou zápletku. 

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...