Při tradičním ceremoniálu se řecké herečky v úlohách antických kněžek pokusí zapálit oheň slunečními paprsky. Před zimními hrami to však zatažená obloha jen málokdy dovolí, a tak je pravděpodobné, že budou muset využít náhradní zdroj podobně jako pro olympiády v Naganu, Salt Lake City a Turíně.
Štafeta s pochodní zamíří nejprve do Atén, kde si ji 29. října na stadionu, který byl dějištěm prvních novodobých her, převezmou hostitelé a armádním letadlem ji dopraví do Kanady.
Na české území se olympijská pochodeň dostala jen jedinkrátPrvní pouť olympijského ohně započala 20. července 1936 v Olympii, na cestě do Berlína pochodeň za 12 dní a 13 nocí urazila 3187 km a protnula sedm zemí, poprvé a zatím naposledy navštívila také území Československa; štafety se zúčastnilo 3331 běžců, na olympijský stadion ji donesl atlet Fritz Schilgen. |
Pořadatelé tentokrát upustili od komplikované cesty ohně kolem světa, o to víc chtějí pochodeň přiblížit obyvatelům hostitelské země. Po kanadském území oheň během 106 dnů urazí rekordních 45 tisíc kilometrů a zavítá do více než tisíce měst a vesnic. V každé z nich se uskuteční malý olympijský ceremoniál. Klikatá trasa je naplánována tak, aby to devadesát procent obyvatel Kanady nemělo ke štafetě dál než hodinu cesty.
Štafeta má dvanáct tisíc úseků, ale olympijský symbol zdaleka neponesou jen běžci. Při plánování cesty byli Kanaďané hodně vynalézaví a vymysleli 106 různých způsobů přepravy pochodně. Oheň povezou například na běžkách, na sněžném skútru, na koni, na traktoru nebo na rolbě upravující ledové plochy, na indiánské kanoi z jednoho kusu dřeva, a pokud to počasí a vlny dovolí, tak i na surfu.
Minulý ceremoniál v Olympii i cestu štafety narušili protibetští demonstranti, tentokrát se pořadatelé protestů při zapálení ohně neobávají.
Na cestě pochodně po Kanadě však už to asi tak docela bez problémů nebude.
Svůj nesouhlas s hrami se chystají vyjádřit ekologičtí radikálové.
Protestují nejen proti ničení přírody, ale i proti myšlence pořádat hry v zemi "ukradené jejím původním obyvatelům". Na 30. října, kdy oheň dorazí do Kanady, naplánovali do Vancouveru antiolympijský festival a už vydali bulletin s názvem "Uhaste olympijský oheň".