Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Ve Vesci se někdo snaží překazit umělé zasněžování

Sport

  16:40
LIBEREC - V běžeckém areálu ve Vesci útočí vandalové na sněžná děla, která připravují tratě pro mistrovství světa v klasickém lyžování. Několik děl v noci vypnuli, do dalších nastříkali montážní pěnu.

Běžecký areál ve Vesci se připravuje na MS v klasickém lyžování Liberec 2009. foto: ČTK

"Ve Vesci máme v noci čtyři až šest lidí a nemohou hlídat všechna děla. Na jejich vypnutí stačí zmáčknutí tlačítka. Voda přestane proudit a hrozí, že děla zamrznou," uvedl Soudný. Podle něj trvá až den a půl, než se podaří uvést zastavená děla znovu do provozu.

"Vandalské útoky mistrovství světa neohrožují, přesto kvůli útokům na zasněžovací systém podáme trestní oznámení na neznámého pachatele," prohlásil Soudný.

Ve Vesci pořadatelé rozmístili 27 sněhových děl a šest tyčí. Od 25. prosince až do dneška pracuje zasněžovací systém v areálu téměř nepřetržitě. Hluk ze sněžných děl vadí občanskému sdružení Náš Vesec a některým obyvatelům domů v sousedství běžeckého areálu. "Nevím o nikom, kdo by děla vypínal nebo poškozoval. Lidi ve Vesci jsou ale na hluk z areálu hodně naštvaní," uvedl předseda Našeho Vesce Jaromír Baxa.

Hygienici měřili hluk ze sněhových děl ve Vesci dva metry od nejbližšího domu. Povolená hranice pro noční hluk byla 27. prosince překročena o jeden decibel, což podle mluvčí krajské hygienické stanice Zuzany Balašové neohrožuje lidské zdraví. "V místnostech je povolený noční limit 30 decibelů a na základě našich dlouhodobých zkušeností předpokládáme, že ve Vesci nedošlo k jeho překročení. Běžná okna tlumí zvuk zvenčí o 15 až 25 decibelů," řekla Balašová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!