Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vejvoda: K doktorům už nechodím

Sport

  11:00
STOCKHOLM/PRAHA - Se svými zdravotními problémy, které mu již ve 24 letech stoply nadějně načatou kariéru, se Otakar Vejvoda (37) nikdy nesmířil. Sice už ví, že naplno hokej zřejmě nikdy hrát nebude, nicméně těší se alespoň z faktu, že po dvanácti letech znovu ochutnává atmosféru zápasů.

Otakar Vejvoda podepisuje v květnu 1996 v šatně kohejky. foto: ČTK

Světový šampion z roku 1996 a geniální útočník proslulé formace Vejvoda–Patera–Procházka obléká ve čtvrté nejvyšší švédské soutěži dres celku Lidingö.

LN: Jak si hokej po tak dlouhé pauze užíváte?
Svaly ve stehnech už nikdy dobré nebudou, takže moje možnosti jsou omezené. Hraju tak na 60 procent a na ledě jsem hlavně od toho, abych klukům přihrával. Když se mi něco povede, tak mám aspoň trochu radost.

LN: Už jste si "střihl" i vaši oblíbenou fintu, při níž si hokejku zezadu strčíte mezi nohy a z této krkolomné pozice střílíte? Ostatně brankáři Orct a Franěk na vás nejspíš dodnes nezapomněli...
No jo, oběma jsem takhle dal kdysi v Litvínově gól. Zrovna včera jsem při zápase nahrál jednomu klukovi, jel sám na bránu a tuhle věc zkusil. Jenže při tom upadl.

LN: Jak jste se k hokeji po tak dlouhé herní pauze znovu dostal?
Od začátku sezony jsem s týmem začal trénovat, abych udržoval tělo v určitém chátrání... (směje se). Párkrát mě poprosili, jestli bych za ně nehrál a mně bylo hloupé je odmítnout.

LN: Jak si vysvětlujete, že vás posilování při angažmá v AIK Stockholm v roce 1996 zničilo, zatímco vaši spoluhráči Patera a Procházka stále válí v extralize?
Kluci skončili ve skupině, kde všichni vážili jako my. Já ale trénoval s klukama, který měli skoro metrák a zvedal jsem o 30–40 kilo víc, než jsem měl. Pak jsem ještě hrál s horečkou a už se to vezlo.

LN: Navštěvujete ještě doktory?
Měli dvanáct let dlouhou šanci s mýma nohama něco udělat... Teď už k nim nechodím.

LN: Trápíte se stále svým osudem, anebo už jste se s ním smířil?
Když si vzpomenu na ty hrozný bolesti... Vůbec nechápu, jak jsem s nimi mohl hrát. Jsem samozřejmě rád, že se moje nohy zlepšily, na druhou stranu jsem ale nemohl hrát na posledních asi třinácti světových šampionátech a třech olympiádách.

LN: Sledujete alespoň na dálku svého velkého kamaráda z mládí Jaromíra Jágra? Mimochodem, je o čtyři měsíce starší než vy...
Sleduju ho, stejně jako všechny Kladeňáky. A taky Kladno v extralize. Doma vyhrává, venku se mu ale moc nedaří.

LN: Před časem jste se nechal slyšet, že byste si ještě někdy na Kladně rád zahrál. Nejlépe s Jágrem, Paterou a Procházkou. Ještě o tom sníte?
Na veteránský hokej zrovna moc nejsem. Já to tehdy myslel tak, že bych si s klukama ještě jednou rád zahrál v případě, kdyby se moje nohy uzdravily.

LN: S vaší paní a osmiletým synem Alexandrem jste se usídlili ve Stockholmu. Znamená to, že do Česka už se nevrátíte? Třeba moje žena dostane přes švédskou firmu práci v Čechách a pak bychom byli tam. Já ale nemám problém se žitím ve Švédsku. Právě naopak. Domů ale každý rok jezdím.

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...