Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav

Verstappen vyhrál osmý závod z deseti, Red Bull vyrovnal dávný rekord McLarenu

Max Verstappen s trofejí pro vítěze Velké ceny Velké Británie foto: Reuters

Nizozemec Max Verstappen neohroženě míří za třetím titulem mistra světa formule 1 v řadě. V britském Silverstonu vyhrál šestou velkou cenu za sebou a osmý závod z posledních deseti. Jeho stáj Red Bull vyrovnala 11. triumfem v řadě rekord McLarenu z roku 1988.
  17:34aktualizováno  17:38

Pětadvacetiletý Verstappen si pro další prvenství dojel z pole position. Za sebou nechal i oba domácí Brity: druhý skončil Lando Norris v mclarenu před Lewisem Hamiltonem z Mercedesu, jenž vyrazil z roštu ze sedmé pozice.

V čele šampionátu má Verstappen po Grand Prix Británie náskok už 99 bodů na týmového kolegu Sergia Péreze. Ten v Británii dojel šestý.

Závod jsme sledovali online

„Jedenáct v řadě, to je vážně bláznivé,“ řekl Verstappen v týmovém rádiu. Před 35 lety drželi takto dlouhou sérii McLarenu legendární jezdci Ayrton Senna a Alain Prost. Celkově nizozemský šampion vybojoval pro sebe 43. vítězství. Nebylo to v Británii stylem start-cíl, protože v úvodu se před něj natlačil Norris, ale od pátého kola už poli vévodil.

„Udělal jsem, co jsem mohl. Bojoval jsem s Maxem tak dlouho, jak to jen šlo,“ řekl Norris, jenž v cíli ztratil na současného nejlepšího pilota necelé čtyři sekundy. Od 33. do 38. kola přitom vodil pole safety car, poté co se Kevinu Magnussenovi začalo z jeho haasu kouřit. Norris si cenil i toho, že za sebou udržel sedminásobného šampiona Hamiltona. „Byl to úžasný souboj,“ dodal.

Za Norrisem a dvojicí Britů si dojel pro životní čtvrté místo Australan Oscar Piastri s mclarenem, Péreze ještě porazil George Russell. Mexický pilot nicméně bezpečně drží druhou příčku v průběžném pořadí.

MS bude pokračovat za dva týdny v Maďarsku. A skončí 26. listopadu dvaadvacátou Grand Prix v Abú Zabí.

Velká cena Británie v Silverstonu

závod MS formule 1

1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:25:16,938, 2. Norris (Brit./McLaren) -3,798, 3. Hamilton (Brit./Mercedes) -6,783, 4. Piastri (Austr./McLaren) -7,776, 5. Russell (Brit./Mercedes) -11,206, 6. Pérez (Mex./Red Bull) -12,882

Nejrychlejší kolo: Verstappen

Průběžné pořadí MS (po 10 z 22 závodů): 1. Verstappen 255, 2. Pérez 156, 3. Alonso (Šp./Aston Martin) 137, 4. Hamilton 121, 5. Sainz (Šp./Ferrari) 83, 6. Russell 82

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 411, 2. Mercedes 203, 3. Aston Martin 181, 4. Ferrari 157, 5. McLaren 59, 6. Alpine 47, 7. Williams 11, 8. Haas 11, 9. Alfa Romeo 9, 10. Alpha Tauri 2

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...