11. července 2010 8:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Velká cena Velké Británie: McLaren slibuje férový souboj

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lewis Hamilton. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lewis Hamilton. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Zní to jako krásná britská pohádka. Před nedělní Velkou cenou formule 1 v Silverstone vede Pohár konstruktérů domácí tým McLaren a mezi jezdci jsou na prvních dvou místech Britové – mistr světa z roku 2008 Lewis Hamilton a úřadující šampion Jenson Button.

Fanoušci si už proto představují ideální scénář – při něm oba stříbrné šípy protínají v těsném závěsu cílovou čáru. Jenže piloti varují: Budeme bojovat. A hlavně mezi sebou. "Jde nám přece o šampionát a oba chceme vyhrát domácí cenu," líčil Button. "V honbě za vítězstvím neuděláme nic hloupého," slíbil Hamilton.

Narážel tím na vzájemný duel pilotů Red Bullu, jenž v Turecku vyústil ve srážku, která stála tým double. U McLarenu, aspoň podle vnějšího zdání, nic takového nehrozí. Vztah obou jezdců je idylický, navíc jej posiluje vedení týmu.

V kvalifikaci na Velkou cenu Británie se McLaren trápil

Horner v idylku nevěří
Třeba tím, že pustí do světa video, na kterém oba šampioni procházejí muzeum McLarenu a s dojetím se vzájemně fotí v kokpitu monopostu Ayrtona Senny.

"Není snadné mít krásný a pohodový vztah, když je týmový kolega jasný soupeř. To je přesně ten případ také u McLarenu. Tvrdě pracují na tom, aby to zakryli, ale oba spolu závodí. Je nevyhnutelné, že jejich harmonický vztah skončí. Bude stačit jeden malý incident, aby mezi nimi vznikl požár," věštil šéf Red Bullu Christian Horner.

"A právě domácí závod, který je pro ně prestižní záležitostí, by mohl být problematický. V Anglii už média netrpělivě čekají na jakýkoliv moment, který by pak mohla přiživit," řekl LN z Londýna bývalý manažer McLarenu Pavel Turek. "Stačí nepatrný incident, a novináři si je vychutnají," dodal.

Button a Hamilton na stupních vítězů.

Hamilton si už pocit vítěze domácí ceny prožil před dvěma lety, o to větší je motivace druhého muže průběžného pořadí šampionátu. "Už se mi podařilo vyhrát v Monaku a už jsem také vyhrál titul mistra světa. Vítězství v domácím závodě je tak jednou z věcí, které mi v životopise chybí," uvedl Button.

Hamilton dokonce přirovnal triumf v Silverstone k titulu mistra světa. "Ten pocit je ojedinělý. Je to skoro stejně tak dobré jako stát se celkovým vítězem seriálu."

Proto se Martin Whitmarsh, který McLaren převzal v loňském roce po dlouhodobém šéfovi Ronu Dennisovi, snaží všemi způsoby udržet klid v týmu. "Je to jeden z nejschopnějších manažerů v F1. Atmosféra v McLarenu se od jeho příchodu zlepšila. Tým už má ale s horkou krví zkušenosti z minulosti. V některých případech se jim ji podařilo ukočírovat, jako u Senny a Prosta. Ale třeba u Alonsa ztroskotali," připomněl Turek sezonu 2008. Tehdy se v týmu sešel nováček Hamilton s dvojnásobným mistrem světa Fernandem Alonsem. Výsledek? Spory, kolize a vzájemné osočování, které skončilo předčasným odchodem Španěla.

  • 0Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz