Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velkokluby zase chtějí Čechy

Sport

  9:12
PRAHA - Mírná zima? Pokud jde o spojení jmen českých fotbalistů s exkluzivními evropskými velkokluby, byla to určitě ta loňská. Nyní je ale znovu živo, což dokládá zájem Chelsea o Milana Baroše nebo chystaný přestup Zdeňka Grygery do Juventusu či Interu.

Milan Baroš v utkání se San Marinem foto: ČTK

Poptávka elitní společnosti zaznamenala v poslední dekádě několik výkyvů, ale z dlouhodobého pohledu přináší pozitivní efekt. Češi se už necítí v kabinách špičkových klubů jako nezkušení nováčci.

Průkopníci jako Poborský, Nedvěd nebo Berger udělali svým následovníkům dobrou reklamu. „Evropa si v posledních letech ověřila, že jsou naši hráči kvalitní,“ míní trenér Werner Lička.

Odchod Baroše do Chelsea se odkládá

Případné angažmá Milana Baroše na Stamford Bridge se odkládá nejméně o týden. Představitelé jeho současného klubu Aston Villy a Chelsea se zatím nedomluvili na přestupu útočníka Shauna Wrighta-Phillipse opačným směrem, a tak zatím sešlo i z možného stěhování českého útočníka. „Jednání se odkládají na příští týden,“ uvedl hráčův manažer Pavel Paska, kterému se včera ozval další zájemce o Barošovy služby, španělské Levante.

Za hranice si s sebou čeští vyslanci odnášejí ideální mix fotbalových dovedností. „Kloubí se v nich disciplína a tvůrčí schopnosti,“ vyzdvihuje Lička. Důležitá je i připravenost v běžném životě. Mnozí talentovaní hráči se už dopředu učí jazyky a po odchodu do zahraničí si zvykají na nové prostředí lépe než jejich konkurenti z jiných států.

„Mají vysokou schopnost adaptace. Asi největší ze všech východoevropských zemí. Snad kromě hráčů z bývalé Jugoslávie,“ hodnotí důležité detaily bývalý trenér Baníku Ostrava.

Mourinho se nerozhodl někde u kávičky
Příjemné vysvědčení přináší pro český fotbal například srovnání Andreje Ševčenka a Tomáše Rosického. Zatímco ukrajinský kanonýr zůstává po letním příchodu do Chelsea za očekáváním, kapitán české reprezentace okamžitě zapadl do sestavy Arsenalu. Čas na adaptaci jednoduše nepotřeboval.

Nápad trenéra Chelsea José Mourinha na získání Milana Baroše proto nevypadá až tak nepochopitelně. „Mourinho se určitě nerozhodl někde u kávičky. Kluby jako Chelsea mají špičkovou úroveň sledování,“ obhajuje Lička záměr angažovat tápajícího útočníka z Aston Villy. Nejlepší střelec EURO 2004 podle něj dokázal během tříletého pobytu v Liverpoolu, že má pro velké angažmá předpoklady.

Nyní by si je mohl na Stamford Bridge znovu oživit. „Je to velký hráč, i když je momentálně v útlumu,“ říká Lička, který Barošův talent zblízka pozoroval už v mládežnických kategoriích.

Společnost českých akvizic ve špičkových klubech má jen jednu vadu. Už delší dobu zůstává uzavřená a příliš se nerozvíjí. Za jmény Nedvěd, Čech a Rosický neexistuje mnoho kandidátů, kteří by ji mohli oživit. Kromě Grygery má nejlepší potenciál Tomáš Ujfaluši, jehož renomé v řadách Fiorentiny stále stoupá. „Je dlouhodobě vynikající, ale klub by za něj při přestupu asi požadoval hodně vysokou částku,“ zmiňuje Lička handicap reprezentačního obránce.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat