Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Verner je po krátkém programu na ME třetí

Sport

  18:11aktualizováno  22:34
Český krasobruslař Tomáš Verner útočí na svou čtvrtou evropskou medaili. Na šampionátu v Sheffieldu je po krátkém programu třetí, dnes nestačil jen na ruské duo Artur Gačinskij, Jevgenij Pljuščenko. Druhý z českých kandidátů na cenný kov Michal Březina půjde do volných jízd ze šesté pozice.

Tomáš Verner. foto: ČTK

Obhájce bronzové medaile Verner se v krátkém programu dopustil jediného drobného zaváhání, když při čtverném toeloopu dopadl na obě nohy. "Nebyl to dobrý začátek programu. Měl jsem v tréninku problém s axelem, takže jsem měl pocit, že se nemám na co těšit," uvedl Verner na facebooku.

Soutěž sportovních dvojic ovládli Rusové

Ruští krasobruslaři získali na mistrovství Evropy všechny medaile v soutěži sportovních dvojic. Vyhráli Taťjana Volosožarová a Maxim Traňkov, stříbrnou medaili vybojovali Věra Bazarovová a Jurij Larionov a třetí skončili Xenia Stolbovová a Fjodor Klimov. Čeští reprezentanti Alexandra Herbríková a Rudy Halmaert obsadili třináctou příčku.

Ošidný axel se pětadvacetiletému krasobruslaři nakonec povedl a také díky tomu dostal za technickou hodnotu druhou nejvyšší známku. Ztrátu nabral v programových komponentech. I když se na tři desetiny přiblížil osobnímu rekordu, ve druhé sadě známek se zařadil až na šestou příčku. "Mohl jsem možná ještě trochu víc tlačit na pilu, ale já jsem byl přesvědčený, že jsem jel nejlépe, jak jsem mohl," řekl Verner v rozhovoru pro Českou televizi.

Po problémech se zády a kolenem se cítí fit na 80 procent. "Ale jen zřídka byste našli sportovce, který je naprosto fit," poznamenal mistr Evropy z roku 2008.

Vyšší programové komponenty než Verner měl i Březina, kterého však zradily skoky. Jeho pokus o čtverný salchow skončil pádem a čistý nebyl ani výjezd z trojitého toeloopu v kombinaci. Jednadvacetiletý krasobruslař tak bude na vysněnou medaili útočit z nejhorší pozice v rozjížďce nejlepších šesti krasobruslařů. Na Vernera ztrácí pět bodů.

Březina: Body odpovídají

"Body odpovídají tomu, co jsem zajel. Kdybych čtveráka skočil, tak jsem měl přes osmdesát bodů," řekl v České televizi Březina. Bronzový medailista z loňského mistrovství světa Gačinskij zajel po technické stránce suverénně nejlepší krátký program. Zařadil do něj i kombinaci čtverného a trojitého toeloopu, díky čemuž v první sadě známek o 3,7 bodu porazil slavnějšího kolegu z tréninkové skupiny Alexeje Mišina Pljuščenka. Ten kvůli bolavému kolenu čtverný toeloop vynechal a před volnou jízdou ztrácí na krajana devět setin bodu.

Poprvé od roku 2002 zřejmě odjede z evropského šampionátu bez medaile Brian Joubert. Sedmadvacetiletý Francouz totálně pokazil krátký program, po němž je s velkou ztrátou až desátý.

V krátkém programu skončilo působení na evropském šampionátu pro třetího českého zástupce Pavla Kašku. Ten kvůli pokažené kombinaci skončil šestadvacátý, od postupové čtyřiadvacítky ho dělilo jen 27 setin bodu.

Autoři: ,

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč