Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Verner s Březinou o titul bojovat nebudou, MS v Japonsku bylo zrušeno

Sport

  8:58aktualizováno  12:01
PRAHA/TOKIO - Mistrovství světa v krasobruslení se v Japonsku, poničeném zemětřesením a vlnou cunami, od 21. března neuskuteční. Uvedla to agentura Kjódó. Mezinárodní bruslařská unie (ISU) informaci následně potvrdila. Mistrovství světa mělo odstartovat v neděli 20. března oficiálním tréninkovým dnem. ISU zatím nerozhodla, zda bude šampionát odložen, či zda se nebude konat vůbec.

Tomáš Verner. foto: Reuters

"Vzali jsme v úvahu pokračující kritický vývoj v Japonsku. Hlavní prioritou ISU je bezpečnost všech účastníků, diváků a členů. Zohlednili jsme také doporučení mnoha vlád jejich občanům necestovat do Japonska, dokud se situace nezlepší," vysvětlila ISU na svém webu důvody zrušení šampionátu, jehož se měli zúčastnit i čeští reprezentanti v čele s bronzovým medailistou z ME Tomášem Vernerem.

Mistrovství světa mělo začít v neděli 20. března oficiálním tréninkovým dnem. Funkcionáři bruslařské federace však museli svůj verdikt oznámit už dnes, protože se do dějiště šampionátu chystali s ohledem na aklimatizaci odletět první závodníci.

Tokijská hala Jojogi sice nebyla podle sobotního prohlášení ISU zemětřesením poškozena, nicméně situace kolem jaderné elektrárny Fukušima 1, kterou dnes otřásl další výbuch, výrazně přispěla k odložení MS. K tomu naposledy došlo v roce 1961, kdy při letecké havárii cestou na mistrovství v Praze zahynul celý tým Spojených států amerických.

Čeští reprezentanti měli do dějiště MS odletět až v závěru týdne, jako první měl v pátek odcestovat Michal Březina, později jej měly následovat sportovní dvojice Klára Kadlecová a Petrem Bidařem a taneční pár Lucie Myslivečková, Matěj Novák. Tomáš Verner měl do Tokia letět z Kanady, kde trénuje.

Generální sekretář Českého krasobruslařského svazu (ČKS) Karel Oubrecht jim ale všem tlumočil informaci ISU, že šampionát je odložen. "Žádné další bližší informace, než které federace zveřejnila oficiálně, jsme nedostali," řekl Oubrecht.

Reálné jsou podle něj ale pouze dva další scénáře - MS bude bez náhrady zrušeno nebo se v Japonsku uskuteční později. "Tak za měsíc nebo dva, pokud to bude možné. Otázkou ale je, aby to už nebylo moc pozdě, neboť se musí myslet i na další sezonu," uvedl Oubercht. Že by se mistrovství uskutečnilo někde jinde, o čemž se spekuluje i mezi krasobruslaři, podle něj není reálné.

"Příprava podobné akce je otázka roku. Musíte mít k dispozici halu na dva týdny, hotely pro dva tisíce lidí plus pro fanoušky a navíc je zde otázka televizních práv. A nejvíce peněz je teď pro krasobruslení v Asii," uvedl generální sekretář ČKS. Přesunutí akce například do Evropy nebo do Kanady je podle něj spíše zbožné přání některých lidí. Jaký bude další osud MS, se podle Oubrechta rozhodne až za několik dní. "Teď se o všem jedná. Předpokládám, že další informace budou k dispozici nejdříve ve čtvrtek," dodal.

Japonsko v pátek zasáhlo zemětřesení o síle 8,9 stupně, které spolu s mohutnou cunami zničilo stovky kilometrů dlouhý pás severovýchodního pobřeží ostrova Honšú. Oficiální údaje zatím hovoří o více než 1400 mrtvých, skutečný počet obětí může ale překročit 11 tisíc. Kvůli katastrofě bylo také do konce března odloženo 41 zápasů nejvyšší japonské fotbalové ligy. Náhradní termíny zatím nebyly oznámeny.

Autor: