Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 26 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Verner s Březinou o titul bojovat nebudou, MS v Japonsku bylo zrušeno

Tomáš Verner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Verner. | foto: Reuters

PRAHA/TOKIO Mistrovství světa v krasobruslení se v Japonsku, poničeném zemětřesením a vlnou cunami, od 21. března neuskuteční. Uvedla to agentura Kjódó. Mezinárodní bruslařská unie (ISU) informaci následně potvrdila. Mistrovství světa mělo odstartovat v neděli 20. března oficiálním tréninkovým dnem. ISU zatím nerozhodla, zda bude šampionát odložen, či zda se nebude konat vůbec.

"Vzali jsme v úvahu pokračující kritický vývoj v Japonsku. Hlavní prioritou ISU je bezpečnost všech účastníků, diváků a členů. Zohlednili jsme také doporučení mnoha vlád jejich občanům necestovat do Japonska, dokud se situace nezlepší," vysvětlila ISU na svém webu důvody zrušení šampionátu, jehož se měli zúčastnit i čeští reprezentanti v čele s bronzovým medailistou z ME Tomášem Vernerem.

Mistrovství světa mělo začít v neděli 20. března oficiálním tréninkovým dnem. Funkcionáři bruslařské federace však museli svůj verdikt oznámit už dnes, protože se do dějiště šampionátu chystali s ohledem na aklimatizaci odletět první závodníci.

Tokijská hala Jojogi sice nebyla podle sobotního prohlášení ISU zemětřesením poškozena, nicméně situace kolem jaderné elektrárny Fukušima 1, kterou dnes otřásl další výbuch, výrazně přispěla k odložení MS. K tomu naposledy došlo v roce 1961, kdy při letecké havárii cestou na mistrovství v Praze zahynul celý tým Spojených států amerických.

Čeští reprezentanti měli do dějiště MS odletět až v závěru týdne, jako první měl v pátek odcestovat Michal Březina, později jej měly následovat sportovní dvojice Klára Kadlecová a Petrem Bidařem a taneční pár Lucie Myslivečková, Matěj Novák. Tomáš Verner měl do Tokia letět z Kanady, kde trénuje.

Generální sekretář Českého krasobruslařského svazu (ČKS) Karel Oubrecht jim ale všem tlumočil informaci ISU, že šampionát je odložen. "Žádné další bližší informace, než které federace zveřejnila oficiálně, jsme nedostali," řekl Oubrecht.

Reálné jsou podle něj ale pouze dva další scénáře - MS bude bez náhrady zrušeno nebo se v Japonsku uskuteční později. "Tak za měsíc nebo dva, pokud to bude možné. Otázkou ale je, aby to už nebylo moc pozdě, neboť se musí myslet i na další sezonu," uvedl Oubercht. Že by se mistrovství uskutečnilo někde jinde, o čemž se spekuluje i mezi krasobruslaři, podle něj není reálné.

"Příprava podobné akce je otázka roku. Musíte mít k dispozici halu na dva týdny, hotely pro dva tisíce lidí plus pro fanoušky a navíc je zde otázka televizních práv. A nejvíce peněz je teď pro krasobruslení v Asii," uvedl generální sekretář ČKS. Přesunutí akce například do Evropy nebo do Kanady je podle něj spíše zbožné přání některých lidí. Jaký bude další osud MS, se podle Oubrechta rozhodne až za několik dní. "Teď se o všem jedná. Předpokládám, že další informace budou k dispozici nejdříve ve čtvrtek," dodal.

Japonsko v pátek zasáhlo zemětřesení o síle 8,9 stupně, které spolu s mohutnou cunami zničilo stovky kilometrů dlouhý pás severovýchodního pobřeží ostrova Honšú. Oficiální údaje zatím hovoří o více než 1400 mrtvých, skutečný počet obětí může ale překročit 11 tisíc. Kvůli katastrofě bylo také do konce března odloženo 41 zápasů nejvyšší japonské fotbalové ligy. Náhradní termíny zatím nebyly oznámeny.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...