Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Verner: Už nechci hazardovat se svým jménem

Sport

  12:53
PRAHA - Jeho hlas už nebyl utrápený jako po čtvrtečním výpadku, kdy naME po nevydařené volné jízdě klesl z druhého místa na šesté, už se dokázal usmát. „O víkendu jsem si díky přátelům prohlédl Helsinky, vidět víc než hotel a stadion se mi dlouho nepovedlo,“ vysvětlil krasobruslař Tomáš Verner po příletu do Prahy, proč v jeho duši už nepřevládá černá barva.

Tomáš Verner při své volné jízdě. foto: ČTK

Po loňském mistrovství světa, kde coby mistr Evropy ve volné jízdě selhal docela (15. místo), mu velký podnik nevyšel podruhé v řadě. „Zopakoval jsem stejnou chybu jako v Göteborgu a do třetice bych to udělal nerad. Nechci říkat, že tak hazarduji se svým jménem, ale nebylo by to daleko od pravdy. Stojí mě to pozici, kterou jsem si za poslední roky vybudoval,“ přemítal dvaadvacetiletý Verner. 

Ještě v Helsinkách proběhla porada jeho realizačního týmu. „Nechystáme velké změny. Jde o to, abych přestal vnímat volnou jízdu tak, jak jsem ji vnímal dosud, protože většinou jsem chyboval ve volné jízdě,“ naznačil. Za dva měsíce jej čeká světový šampionát v Los Angeles a ze „světa“ je dosud jeho nejlepším výsledkem čtvrté místo z roku 2007. 

„Programy zůstanou, jak jsou,“ potvrdila trenérka Vlasta Kopřivová. „Samozřejmě do volné zařadíme čtverný skok, a uvidíme, jestli i do krátkého programu. To jsme nyní s kolegou Michaelem Huthem neudělali, vsadili jsme na čistý krátký program, který zdůrazní Tomášovu bruslařskou vyspělost, a bylo to správné rozhodnutí,“ dodala.

Jednou z cest, která měla po Göteborgu pomoci, bylo zahájení spolupráce s psychologem. „I přes tenhle výsledek jsem spokojený s tím, jak se spolupráce vyvíjí. Vždyť jsem poprvé postoupil do finále Grand Prix,“ poznamenal Verner.

Odklon od ruské metody
„Kdyby Tomáš namísto dvou trojitých skoků neskočil jednoduché, měl by medaili. Problém byl určitě v jeho hlavě, byť poté, co začal spolupracovat s psychologem, je zodpovědnější. Chce docílit výsledku, ale možná ho to trošku svazuje,“ připustila Kopřivová, podle níž dojde v přípravě ještě k jedné změně. 

„Dřív jsme programy pro šampionáty jezdili i čtyřikrát za sebou, ale loni jsme přistoupili na ruskou metodu, kdy jezdíme hodně úseků s pauzami. Tomášovi vyhovuje původní příprava a já si rovněž myslím, že bychom se k ní měli vrátit,“ pravila. Pomoci má i výměna bruslí.

„Ve starých botách jezdím od června a už se uvolnily tak, že mě různě tlačily a fyzioterapeut vymýšlel vycpávky, abych šampionát odjezdil. Nové boty vyztužené plasty jsou tvrdé, takže potrvá dva týdny, než sednou na nohu. Udělám to ale hned, od neděle budu trénovat v Oberstdorfu. Vzhledem k Los Angeles by bylo nezodpovědné čekat ještě třeba měsíc,“ má jasno Verner. 

Z Helsinek si přivezl malý stříbrný kov za druhou příčku v krátkém programu. „Po volné jsem se na ni zlobil, ale umístím ji vedle zlata a stříbra z mistrovství Evropy,“ usmál se. O světovém šampionátu se bavit nechtěl. „Ale můžu říct, že medaile leží v dosahu mých programů.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!