Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veselého s Partizanem čeká prestižní bitva: v Pardubicích proti Nymburku

Sport

  13:27
PARDUBICE - Na nevšední zážitek se těší vycházející hvězda českého basketbalu Jan Veselý, který se v sobotu s Partizanem Bělehrad představí v pardubické aréně proti Nymburku v zápase Jadranské ligy. I když jej ještě minulý týden sužoval zánět šlach na ruce a vynechal dva zápasy, teď už je dvacetiletý talent připravený odehrát prestižní zápas proti krajanům, v němž jej budou sledovat desítky příbuzných a kamarádů.

Radost hráčů Partizanu, v pozadí uprostřed Jan Veselý. foto: Reuters

Veselý považuje Nymburk za favorita utkání. "Mají velmi dobrou sezonu, v Jadranské lize překvapili dobrými výsledky a navíc jsou dlouho spolu sehraní, zatímco my se v každé sezoně rozjíždíme pomalu jako parní válec," řekl v dnešním rozhovoru s ČTK Veselý. Cítí prý zvláštní chvění. Zažil už velké bitvy na hřištích evropských gigantů, ale teď vůbec poprvé s Partizanem zavítal na českou půdu.

Fanoušci se těší na jeho dravé průniky a smeče, kterými uchvacoval už v minulých dvou sezonách, během kterých se vypracoval na prvotřídní hvězdu srbského velkoklubu. I Veselý vnímá utkání emotivněji.

Jsem rád, že mě všichni uvidí hrát v Čechách, teší se Veselý
"Je to jiné než ostatní zápasy, které hrajeme venku, tohle má pro mě jinou váhu. Dorazí asi třicet lidí z rodiny a známých, pro které jsem sháněl lístky. Přijet mají jeden nebo dva autobusy malých kluků z mého mateřského klubu. Jsem moc rád, že mě všichni uvidí hrát v Čechách," řekl Veselý, který byl v minulé sezoně vyhlášen jako druhý největší talent Euroligy hned po barcelonském zázračném mladíkovi Rickym Rubiovi.

Veselého start v Pardubicích provázejí velká očekávání. "Uvědomuju si to, ale zároveň si to moc nepřipouštím. I kdyby se mi třeba ten zápas moc nepovedl, tak mí blízcí a kamarádi ví, že se tím stejně nic nemění," prohlásil Veselý. Těší se i na vzájemné souboje s nymburskými hráči, s nimiž se dobře zná z reprezentace. "Už měsíc se hecujeme hlavně s Pampim (Pavlem Pumprlou), kdo víckrát v sobotu zasmečuje," líčil s úsměvem.

Bojovník Jan Veselý.

Minulý týden se bál, aby o duel proti Nymburku nepřišel, když přišel o dva zápasy Partizanu kvůli zaníceným šlachám na levé ruce. Z tribuny jen sledoval utkání Evropské ligy proti Maccabi Tel Aviv a víkendový zápas Jadranské ligy proti Záhřebu.

Ve středu se ale uklidnil, když naskočil do euroligového duelu v polských Sopotech. "Ruku jsem sice trochu šetřil, ale už je to v pohodě. I na tréninku už do všeho jdu naplno, jako by nic nebylo. I když to mám zatejpované, což člověku trochu vadí," popisoval Veselý, který má potíže s levou rukou, tedy ne se střeleckou "pravačkou".

Po zranění se Veselý cítí fit
Tréninkový a herní výpadek by ho prý příliš poznamenat neměl. "Uvidíme, jak na tom budu fyzicky, ale v Sopotech jsem hrál dvacet minut a nebylo to nijak strašné. I v minulém týdnu, kdy jsem nemohl hrát, jsem individuálně trénoval, jen jsem nedržel v ruce míč," uvedl Veselý, který by v této sezoně měl být jedním z tahounů Partizanu. Sám český reprezentant se chce ukázat, v létě možná půjde na draft zámořské NBA, kde mohl být už letos, ale dal přednost setrvání v Bělehradě.

S Partizanem má velké plány, rád by si zopakoval minulou sezonu, v níž vyhráli Jadranskou ligu a v Eurolize došli až do prestižního Final Four, kde obsadili po dvou těsných prohrách čtvrté místo. "Jen doufám, že to letos dopadne podobně. I když začátek sezony se nám stejně jako loni moc nepovedl," připomněl Veselý tradiční pomalý rozjezd Partizanu, který každoročně doplácí na velkou obměnu kádru a letos se musel vyrovnat i s odchodem charismatického trenéra Vujoševiče do CSKA Moskva.

Veselý věří, že středeční zápas v Sopotech byl definitivním zlomem k lepšímu. Partizan totiž získal vůbec první letošní výhru na venkovním hřišti. "Snad nás ten zápas v Polsku definitivně nakopne a zvedneme se tím. Ale zároveň musíme spadnout na zem, je toho před námi ještě hodně a nemáme zdaleka vyhráno," řekl Veselý.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat