30. listopadu 2011 11:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Veselý čeká na vízum, kemp před NBA ale stihne

Basketbalista Jan Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Basketbalista Jan Veselý | foto: ČTK

WASHINGTON Zatímco většina basketbalistů z NBA se poprvé od zahájení výluky 1. července vrátila do tréninkových zařízení svých týmů, jediný Čech v soutěži Jan Veselý zatím zůstává v Česku. Musí totiž počkat na pracovní vízum. Měl by však stihnout přípravný kemp Washingtonu Wizards, který by měl podle dohody mezi majiteli klubů a hráči začít pro všechny týmy 9. prosince.

"Jan potřebuje několik dokumentů včetně kopie dohody o ukončení výluky a smlouvy s Wizards, aby mu ambasáda v Praze vydala pracovní povolení," citoval deník Washington Post agenta českého hráče Alexandera Raškoviče.

Washington rovněž musí Veselého vyplatit z bělehradského Partizanu. Předběžně jsou oba kluby domluveny na odstupném půl milionu dolarů. Následně může být podepsána smlouva na dva roky s opcí na další dva roky. Jde o administrativní formality, které budou rychle vyřízeny, jakmile bude oficiálně ukončena výluka.

Kluby se s hráči na obnovení soutěže již domluvily, ovšem k oficiálnímu ukončení výluky je třeba stáhnout žaloby a přidat podpisy všech stran včetně hráčské asociace. Ta se však kvůli vleklé výluce před dvěma týdny rozpadla.

Soutěž by měla začít 25. prosince

Nyní musí 450 hráčů volit přes e-mail, zda jsou pro to, aby se podepsala dohoda o konci výluky. Podle odhadů tak bude moci být výluka definitivně ukončena o víkendu.

Mezitím pokračují přípravy na to, aby 25. prosince mohla soutěž začít. V úterý se hráči poprvé od začátku výluky mohli vrátit do tréninkových zařízení svých týmů na "dobrovolné tréninky". Kluby navíc dostaly povolení od dnešního rána jednat s agenty hráčů. K podpisům smluv však nesmí dojít před 9. prosincem.

Veselý se sice Washingtonu ještě hlásit nemohl, ovšem neměl by to pro něj být větší problém. Říjen a většinu listopadu totiž strávil v Los Angeles, kde pod vedením profesionálního trenéra Roba McClanaghana piloval své dovednosti mimo jiné s hvězdami Darrickem Rosem, Russellem Westbrookem nebo svým spoluhráčem z Wizards JaValem McGeem. V současnosti trénuje individuálně, aby byl připraven na kemp.

Český reprezentant a šestka letošního draftu by sice mohl do Washingtonu už nyní, ovšem jen na cestovní vízum. Následně by se musel znovu vrátit do Prahy pro pracovní vízum. Pak by riskoval, že by mohl přijít o první dny tréninkového kempu nebo první přípravný zápas. "To nechceme riskovat. Je lepší počkat," dodal Raškovič.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!