Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Veslaři Dukly na Primátorkách vyhráli po 32. v řadě

Sport

  13:01aktualizováno  13:59
PRAHA - Veslaři pražské Dukly potvrdili roli favorita a vyhráli 98. ročník Primátorek. Posádka armádního klubu triumfovala na Vltavě už po dvaatřicáté za sebou. Ve finálové jízdě skončila těsně na druhém místě reprezentační loď složená rovněž z veslařů Dukly. Závody skifařů vyhráli podle očekávání stejně jako před rokem Ondřej Synek a Jitka Antošová.

Veslařská regata Primátorky: Vítězná osmiveslice Dukly Praha. foto: ČTK

Vítězná posádka osmiveslice složená z párových veslařů startovala takřka ve stejné sestavě, v jaké ovládla i loňský ročník dvoukilometrového závodu. Jediným nováčkem byl Martin Basl, který nahradil Tomáše Karase, jenž ukončil aktivní kariéru.

"Byl to opravdu těžký závod, jeden z nejtěžších v kariéře. Až tak, že jsem to ani nečekal," řekl veslovod vítězné posádky David Jirka. "Tři sta metrů před cílem jsem myslel, že veslo pustím, jak jsem měl tuhé ruce," přiznal medailista z olympijských her i mistrovství světa.

Posádka Dukly číslo 1 porazila reprezentační loď složenou většinou z juniorů a závodníků do 23 let, kterou kormidloval zkušený Oldřich Hejdušek, až v závěrečném finiši. Rozdíl mezi loďmi činil necelou sekundu. "Kluci jsou mladí, budou se lepšit a budou patřit v příštích letech k nejlepším," ocenil Jirka výkon soupeřů.

Zatímco před rokem Jirka a spol. nebyli favority a obecně se čekalo, že vyhraje spíše posádka Dukly tvořená nepárovými veslaři, letos byli favority Primátorek ČSOB Pojišťovny oni.

"I kvůli tomu to bylo těžší. Loni to bylo i pro nás velké překvapení. Letos se nás kluci drželi jako klíšťata, nemohli jsme je urvat a rozhodlo srdce," uvedl Jirka a přiznal, že na metě 1250 metrů už počítal s tím, že jeho loď prohraje. "Podařilo se nám ale odrazit jejich nástupy, zůstali jsme před nimi, a tím jsme to zlomili," soudil.

K překvapení nedošlo ani v závodě skifařů, které ovládli Synek a Jitka Antošová. Mistr světa Synek triumfoval v Jarním skulérském závodu Rösslera-Ořovského už popáté.

"Nebyl to těžký závod. Spíše bylo těžké se udržet v lodi, protože vlny byly velké a bylo to nepříjemné. To byl můj největší soupeř," řekl Synek, jenž porazil druhého Čablu o více než šest sekund. "Je vidět, že rozdíl mezi světovým a klubovým veslováním je velký. Jsem rád, že kluci do závodu vůbec nastupují, i když vědí, že vyhrát je pro ně nereálné," uvedl nejlepší český veslař současnosti.

Stejně jako Synek obhájila loňské vítězství i Jitka Antošová, která po individuálním prvenství slavila úspěch i v závodu ženských osmiveslic, kde byla jednou z jejích partnerek i nejúspěšnější česká skifařka posledních let Miroslava Knapková.

"V minulých letech bylo těžší zvládnout oba závody, protože tam byl menší odstup. Teď tam bylo 45 minut, takže jsme to v pohodě stihly," uvedla Antošová, která podle původních plánů neměla v osmě sedět. Po prvním závodě Světového poháru v Mnichově se ale rozhodla, že pojede obě disciplíny.

Na skifu byla při neúčasti Knapkové, která se rozhodla usednout jen do osmy, její hlavní soupeřkou mladší sestra Lenka. "Do zatáčky jsme jely spolu, ale pak už to bylo rozhodnuté. Svou roli hrálo i kormidlování," poukázala na své větší zkušenosti.

Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...