Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vettel: S mým autem by prý vyhrál každý. Nemyslím si to

Sport

  18:39
SAO PAULO - Sebastian Vettel si prý ani pořádně neuvědomuje, jakou historii formule 1 píše. Německý pilot stáje Red Bull a čtyřnásobný mistr světa sice ještě nevyrovnal bilanci krajana Michaela Schumachera, který má o tři tituly světového šampiona víc, ale je mu teprve 26 let a podle odborníků může prestižnímu seriálu kralovat dál. Sám Vettel ale do budoucna žádné prognózy nedělá, hlavně kvůli chystaným změnám v pravidlech.

Vettel v Austinu. foto: Reuters

Vettel má nejvíce vítězství v jedné sezoně za sebou (devět), zároveň vyrovnal Schumacherův rekord 13 triumfů v jednom roce a podle aktuálního bodování má také nejvíce bodů za jednu sezonu v historii. "Je to až neuvěřitelné, jak jsem letos byl silný a vyrovnaný," prohlásil Vettel. "Všichni říkají, že s takovým autem by vyhrával každý, ale já si to nemyslím. Zaslechl jsem i názory, že bych mohl řídit cokoliv a stejně bych vyhrával," usmíval se německý pilot.

Vettelův letošní zisk 397 bodů byl rovněž rekordní. "Jsou to jen čísla, ale je jasné, že si toho asi víc budu cenit za pár let. Nic netrvá věčně a pak si to člověk uvědomí," přemítal Vettel. V každé sezoně byl ale počet Velkých cen jiný: například v roce 2002 se jelo 17 závodů, zatímco letos o dva víc. I proto tehdy Schumacher získal procentuálně víc bodů.

Změní se motory

Vettel má na kontě 39 vítězství, tudíž mu chybějí už jen dva triumfy k vyrovnání Ayrtona Senny. Před ním je s 51 výhrami Alain Prost. "Každý z našeho týmu má na tom letošním úspěchu podíl, i když ne vždy se dařilo," upozornil například na výpadek mechaniků, kteří nebyli při posledním závodu v Brazílii připraveni na Vettelovu zastávku, a Němec tak v boxech strávil deset sekund. "Přesto jsme dokázali triumfovat," prohlásil.

Vettel ale nechce odhadovat, zda bude za rok rovněž tak impozantní. Změní se totiž motory. "Nikdo neumí říct, jak to za rok bude," souhlasil šéf Red Bullu Christian Horner. "Ale to neznamená, že já nemám motivaci vyhrávat. Byl to skvělý rok a já jsem si jist, že pokud by to pokračovalo i za rok, vůbec bych se nezlobil," dodal Vettel.

Autoři: ,

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč