11. července 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vettelův titul ve formuli 1? Již nyní téměř jistá věc

Sebastian Vettel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebastian Vettel | foto: Reuters

PRAHA Z formule 1 si letos Sebastian Vettel udělal soukromý podnik. O víkendu začala britskou Velkou cenou druhá polovina sezony, v níž se prakticky neřeší, kdo skončí na jejím konci první. Karty jsou totiž rozdané až příliš jasně, postavení německého obhájce titulu ze stáje Red Bull je bezkonkurenční.

Nic na tom nezměnil ani včerejší triumf Fernanda Alonsa s Ferrari. Vettel dojel na okruhu v Silverstone druhý, což znamená jeho nejhorší umístění v tomto ročníku a dál prožívá excelentní období. Kdyby ho ovšem nezdrželi mechanici při zastávce v boxech během 28. kola, je možné, že by Vettel udržel vedení, do kterého se dostal hned po startu.

Alonso slavil výročí výhrou

V průběžném pořadí má i tak náskok 80 bodů před nejbližším pronásledovatelem, kterým je stájový kolega Mark Webber. I kdyby Vettel vynechal následující tři závody, z čela ho stejně nikdo nesesadí. Sázky na jeho vítězství se jeví jako jistá, ale nevýdělečná investice. Bookmakeři britské kanceláře William Hill ji ohodnotili nízkým kurzem. Ke každé vsazené koruně na Vettela budete na konci sezony inkasovat jen šest haléřů navíc, pokud mladý Němec postavení udrží.

Grafika: Sebastian Vettel.

"Jsme trochu v rozdílné pozici než minulý rok," porovnal Vettel. Minule prvenství definitivně potvrdil až v posledním závodě, letos se může dostat na úroveň svého loňského bodového zisku už po třech následujících závodech. Na kontě má už nyní šest vítězství, loni stál na nejvyšším stupínku pětkrát.

Když se začal v cíli radovat Alonso, nebylo to kvůli tomu, že by snad cítil šanci Vettelovo postavení ohrozit. Spíš byl spokojený s tím, jak oslavil významné výročí. "Uběhlo 60 let od prvního vítězství Ferrari ve formuli 1 a zase jsme vyhráli na stejném okruhu jako tehdy," připomněl Španěl zajímavou souvislost. Sám asi tušil, že nebýt zaváhání Vettelova týmu, neměl by cestu za prvenstvím zdaleka tak jednoduchou. "Věděl jsem, že musím zůstat klidný a nedělat chyby," rekapituloval Alonso.

Frustrovaný Webber dorážel

Nejkontroverznější moment dne přišel až v závěrečném kole, kdy se na Vettela začal tlačit Webber, ale pokyn od týmového vedení zněl jasně: nech toho být, je to příliš riskantní. Šéf týmu Chritian Horner měl pochopení, že Webber nařízení nerespektoval.

"Chápu jeho frustraci, ale nechtěli jsme vidět naše oba piloty skončit rozbité na bariéře, což se klidně mohlo stát. Nemohli jsme si dovolit riskovat ztrátu bodů." Webbera to možná bolí víc, ale číslem dvě jsou letos za utíkajícím Vettelem prostě všichni.