Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Bělorusko má novou hrdinku. Mladá atletka při špatné hymně odešla ze stupňů

Sport

  6:00
PRAHA - Trapasů s chybně zahranými hymnami v letošním roce přibývá stále více a více. Vlastně není velká sportovní akce, která by se bez toho faux pas obešla. Průšvih se nevyhnul ani v neděli skončenému juniorskému atletickému šampionátu.

Violetta Skvorcovová z Běloruska riskovala diskvalifikaci, když opustila stupně vítězů. foto: youtube

Devatenáctiletá trojskokanka Violetta Skvorcovová byla pro svoji vlast hrdinkou vlastně hned dvakrát. Nejprve dokázala v pátek až pokusem v poslední šesté sérii vybojovat na mistrovství Evropy do 20 let zlato. Navíc za 14,21 metrů, což je nejlepší výkon v této věkové kategorii v letošním roce a jen 41 centimetrů od světového juniorského rekordu.

Skvorcovová byla po páté sérii o centimetr druhá za nakonec stříbrnou Francouzkou Ilionis Guillaumovou. To už je hodně velký důvod k radosti. Brzo ale vyprchal.

Pořadatelům šampionátu v italském Grossetu se totiž tenhle ceremoniál nepovedl. Místo běloruské hymny se začaly z reproduktorů linout tóny té bosenské. Překvapená Skvorcovová chvíli přemýšlela, co má udělat.

„V prvním okamžiku jsem nevěděla, co se děje. Řekla jsem si, že jde možná o novou verzi hymny, pak mi ale došlo, že tomu tak není. A přišel pocit zklamání,“ řekla pro stránky běloruské atletické federace.

Následně se rozhodla. Ze stupňů odešla stranou, počkala až hymna dohraje a své důvody tlumočila předávajícím zástupcům Evropské atletické unie (EAA) v čele s Dobromirem Karamarinovem z Bulharska. Bývalý čtvrtkař je nyní ve Výkonném výboru EAA.

Skvorcovová tímto svým krokem přitom riskovala diskvalifikaci: „Vím, že jsem tím porušila etiketu, že mohly následovat sankce, ale v tu chvíli převládla moje láska k vlasti, bylo mi velmi nepříjemné, že neslyším hymnu země, ze které pochází moje rodina, kterou ctím a respektuji.“

21.července 2017 v 17:30, příspěvek archivován: 24.července 2017 v 13:27

VIDEO: What an effort! With the last jump of the final, Violetta Skvartsova moves from silver to gold in the triple jump with 14.21m! #Grosseto2017 https://t.co/NmT5hibC4I

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

What an effort! With the last jump of the final, Violetta Skvartsova moves from silver to gold in the triple jump with 14.21m! #Grosseto2017 https://t.co/NmT5hibC4I

Tak nějak bylo jasné, že za svůj krok trestaná nebude, chybovali totiž jiní. Vedení EAA se mladé závodnici i jejímu národnímu svazu okamžitě omluvilo a nabídlo nový ceremoniál.

To ale napoprvé Běloruska odmítla. Až na přímluvu funkcionářů své země souhlasila a v sobotu si mohla převzít zlatou medaili se vším, co k tomu náleží. A v pořádku.

„Jsem patriotka, moje láska k vlasti se nedá vyjádřit slovy. Jsem ráda, že jsem mohla nakonec vše zažít tak, jak jsem si vysnila,“ dodala jedna ze dvou běloruských šampionů z tohoto mistrovství, na kterém padla řada evropských i světových juniorský výkonů roku a ze kterého odvezli domů hned tři zlata také Češi.

Violetta Skvorcovová se svojí zlatou medailí.

Violetta Skvorcovová se svojí zlatou medailí.

Její krok ocenilo nejen vedení domácí atletiky, který ji chce udělit speciální odměnu, ale v různých diskuzních fórech také její krajané z řad fanoušků.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, nejde o první podobné pochybení v letošním roce. V únoru zazpívali v zámoří při Fed Cupu německým hráčkám nacistickou verzi hymny, špatné tóny národní písně pak slyšeli také ruští biatlonisté a slovenští hokejisté na svých světových šampionátech.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!