Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Čas splněných přání. Basketbalista O´Neal dirigoval orchestr

Sport

  15:28
BOSTON - Osmatřicetiletý basketbalový pivot a hráč Bostonu Celtics Shaquille O´Neal opět předvedl svou všestrannost. V pondělí večer se mu splnil další sen - od svého klubu dostal pod vánoční stromeček kuriózní dárek - možnost dirigovat prestižní bostonský orchester Pops. A vedl si znamenitě, diváky jeho vystoupení uhranulo i pobavilo.

Shaquille O´Neal. foto: www.youtube.com

Je aktivním nejstarším hráčem NBA, čtyřnásobným vítězem ligy, mistrem světa (v roce 1994 se stal i nejlepším hráčem turnaje), olympijským šampionem. V zámořské lize mu patří páté místo v historických tabulkách - před ním jsou čtyři hvězdní basketbaloví mušketýři Kareem Abdul-Jabbar, Karl Malone, Michael Jordan a Wilt Chamberlain.

Rok 2010 v obrazech

Obrovitý pivot ale nepatří jen do basketbalové Síně slávy. Má vlastní a úspěšný pořad Shaq VS, ve kterém měří síly se sportovci z jiných odvětví. Vlastní nahrávací studio a je i oblíbeným rapperem. Zahrál si epizodní role také v několika filmech. Nyní svou sbírku úspěchů rozšířil i na vážnou hudbu. A opět se rozhodně nedržel při zemi.

Vždyť bostonský orchestr Pops funguje již od roku 1885 a patří mezi nejslavnější na celém světě. "Když mi náš PR šéf řekl, že bych mohl vést orchestr, nevěřil jsem mu," vyprávěl po koncertu viditelně šťastný basketbalový obr.

VYSTOUPENÍ O´NEAL S TAKTOVKOU V RUCE:

Se svými 218 centimetry a téměř 150 kilogramy působil ve smokingu více jako socha než dirigent a nejspíše přes něj mnoho diváků v hledišti ze zbytku orchestru neviděli. Přesto si jeho vystoupení užili a známý bavič jim připravil i několik úsměvných momentů. Za své tříminutové vystoupení sklidil zasloužené ovace.

"Nikdy bych nevěřil, že to může být tak těžké. Ruce mi hrají ještě teď. K dirigentům po dnešku chovám tu největší úctu," dodal na závěr absolvent Státní univerzity v Louisianě. Studia dokázal dokončit v roce 2000 již coby vítěz NBA a nejlepší hráč finále.