19. dubna 2010 9:01 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Český pilot Šonka v Air Race na první bod stále čeká

Hannes Arch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hannes Arch. | foto: Reuters

PERTH/PRAHA Ani druhý pokus Martina Šonky dostat se do finále závodu Red Bull Air Race nevyšel. Český pilot se svým letadlem Edge 540 přidal v australském Perthu ke 13. místu z Abú Zabí o příčku horší umístění, a na první bod v­šampionátu tak stále čeká.

Ve včerejším dodatečném klání o dvě divoké karty neuspěl, a závod dvanácti nejlepších pilotů tak sledoval spolu se 140 tisíci diváky jen od břehů řeky Swan. "Udělal jsem dnes chyby, dvakrát jsem trefil pylon. Měl jsem dost času se mezi bránami srovnat, ale vítr mě vytlačil z optimální trati a já už to nestačil zkorigovat," posteskl si dvaatřicetiletý Šonka.

SESTŘIH ZE ZÁVODU V PERTHU:

Závod, ve kterém se nejlepší akrobatičtí piloti světa proháněli průměrnou rychlostí 295 km/h po dráze vytyčené nafukovacími pylony, znovu nabídl skvělou podívanou. V Perthu suverénním letem triumfoval předloňský šampion Hannes Arch, zatímco úřadující mistr Paul Bonhomme skončil až třetí. Závod v Perthu se však do historie zapsal něčím docela jiným.

Tedy čtvrteční havárií Adilsona Kindlemanna, která byla vůbec první v­šestileté historii seriálu. Brazilský pilot, který se při tréninku zřítil do řeky, je sice už v pořádku, ale do závodu pochopitelně nezasáhl. - VIDEO Z HAVÁRIE BRAZILSKÉHO PILOTA ZDE!

Šonkovi ubyl jeden soupeř, ale v­sobotní kvalifikaci ho nejprve srazily dotyk s pylonem a penalizace za nefungující kouřovou stopu, podruhé zase chybná výška letu. "Takže budu muset letadlo trochu popohnat," smál se Šonka.

Pochválili ho i rozhodčí
Včera se pak spolu s dalšími třemi piloty utkal o dvě zbylá místa ve finále, jenže náročnou trať dlouhou 6330 metrů prolétl za 110 vteřin, což na postup nestačilo. Největší starosti totiž Šonkovi stále dělal boční vítr. "Naučil jsem se, že musím korigovat nárazy větru ještě rychleji," přemýšlel.

ZÁVOD V PERTHU:

Po závodě se přesto dočkal pochvaly od rozhodčích, kteří nováčka v seriálu chválili za "uhlazený" let. "Chtěl bych, aby můj let byl ještě uhlazenější, ale když to rozhodčí vidí takhle, je to pro mě velká čest. Ale pořád mám hodně co zlepšovat," připustil Šonka.

Celý letecký cirkus se nyní přesouvá do Jižní Ameriky, konkrétně do Ria de Janeiro, kde se 8. května letí třetí závod. Dočká se Šonka bodů právě tam? "Netrápím se tím, že jsem byl poslední, pořád jsem na začátku," usmál se Šonka.

Najdete na Lidovky.cz