Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Dostáváš strašný rány, dobrovolně se zabíjíš, říká o extrémních skocích do vody Navrátil

Sport

  8:00
PRAHA - Někdy i tři dny po skocích nemůže chodit. První závod v rámci mistrovství světa navíc vyhrál krátce po operaci menisku. Přesto se Michal Navrátil (31), jeden z nejlepších extrémních skokanů do vody, ve skocích z útesů, mostů či věží vysokých až 28 metrů vyžívá.

Michal Navrátil při jednom ze svých extrémních skoků. foto: ČTK/APČTK

Šampionem extrémních skoků do vody je Brit Gary Hunt. Už pošesté

„Dobrovolně se zabíjíš. Skáčeš pravidelně z pětadvaceti metrů, dostáváš strašné rány, ale musíš se dát dohromady a skočit znovu. I se zlomeným meniskem nebo ramenem,“ řekl Navrátil LN krátce poté, co si čtvrtým místem v konečném pořadí mistrovství světa zajistil nejlepší výsledek v kariéře.

Ve své životní sezoně mohl skončit dokonce celkově třetí. Díky dvěma premiérovým triumfům letos v září byl dlouho na bronzové příčce, o tu však přišel v závěrečném závodě v Dubaji.

„Vždycky to mrzí, když je velký výsledek blízko,“ přiznal rodák z Prahy. „Ale za čtrnáct dní to bývá v pohodě a člověk myslí zase na to, co bude, a ne, co bylo.“

I tak ale považuje sezonu za úspěšnou. Desátého září se totiž dočkal ve velšském Prembrokeshiru vytouženého triumfu. Ve svém 53. závodě!

„Poprvé v životě jsem vyhrál a povedlo se to dokonce dvakrát za sebou. Skokani jsou zkrátka tak vyrovnaní, že každý může vyhrát, a proto je strašně těžké dostat se do první pětky nebo trojky,“ podotkl Navrátil.

Posilovna výsledky nedělá

První vítězství musel vykoupit ohromnou bolestí. Skoky totiž absolvoval měsíc a půl po operaci menisku. A navíc to nebylo poprvé, kdy musel zatnout zuby, aby mohl odskákat závod.

Michal Navrátil

Narodil se 5. 6. 1985 v Praze.

Vyhrál dva závody letošního ročníku Red Bull Cliff Diving World Series (velšský Prembrokeshire a bosenský Mostar).

V celkovém pořadí letošního ročníku MS skončil čtvrtý, když o umístění na stupních vítězů přišel až v posledním závodě.

Závodů MS se účastní pravidelně od roku 2009, prvního triumfu se však dočkal až ve svém 53. závodě (10. 9. 2016).

Závodí pod přezdívkou Supratil, což je spojení jeho příjmení a Supermana, v jehož kostýmu skáče na show.

„Už loni jsem skákal s urvanou šlachou v bicepsu, létala mi ruka, ale odskákal jsem s tím celou sezonu a naučil jsem se s tím žít. Letos jsem zase skákal s urvaným meniskem, to se mi povedlo v lednu, ale přesto jsem se připravil na sezonu a objel s tím čtyři závody a až potom jsem šel na operaci. A hned první závod po ní jsem vyhrál,“ radoval se jediný skokan mezi elitou ze střední Evropy.

Navrátil během posledních dvou let zjistil, že výsledky nedělají jen hodiny strávené v posilovnách. Začal se víc soustřeďovat na posilováním vlastním tělem a přineslo mu to úspěch.

„Dřív jsem makal jak blázen, abych byl nařachaný. Jenže jsem neměl pořádný výsledek. Pochopil jsem, že to je k ničemu, že kvůli pohybu zas tolik svalů mít nemůžu. Navíc ani žádné sponzory na to člověk nenaláká,“ smál se jednatřicetiletý skokan.

„Takže v posilovně od té doby netrénuju na objem, ale hlavně s vahou svého těla, abych byl před tím skokem zpevněný. Na druhou strany ty svaly taky potřebuješ, protože když špatně doskočíš, dostaneš strašnou ránu a svaly náraz trošku zmírní. I tak se ještě čtrnáct dní po závodech sotva hýbeš a jsi rád, že dýcháš,“ doplnil Navrátil.

Všechny skoky musí zvládnout na jedničku

I po letech tvrdého tréninku a skokanské rutiny přiznává, že před skokem cítí respekt. Před všemi skoky, tedy i těmi v rámci show, se musí pekelně soustředit, protože i drobnější chybička by mohla mít vážné následky.

„Je těžké se zkoncentrovat tak, aby tělo správně pracovalo tři vteřiny během skoku. Všechny musím zvládnout na jedničku, protože vím, že jeden z nich by se mi mohl stát osudným. Nahoře jsem totiž ve stresu, protože se mi mohou zrovna rozjet nohy a pak by byl konec,“ zdůraznil Navrátil.

Extrémní skokani do vody přitom neodpovídají klasické představě profesionálních sportovců. Hlavní zdroj příjmů nemají ze závodů, ale účinkováním na skokanských show, které se odehrávají na obrovských zaoceánských lodích.

Během půl roku si tam vydělávají peníze a zároveň trénují na závody, které zaberou druhou polovinu roku.

„Já si nemůžu dovolit po závodní sezoně nějaký delší odpočinek, dávat si tři dny v kuse pivo. Na lodi to beru nejen jako práci, ale jako vojnu. Jakmile totiž vypadneš na chvilku z rytmu, těžko se do něj zpátky dostaneš. Sotva skončí závody, jedu na loď a tam makám každý den, abych měl dostatek sil před další sezonou, protože během závodů fyzičku přirozeně ztrácím,“ objasnil Navrátil náročnost své profese.

Když dovolená, tak aktivní

Tři dny poté, co odskákal poslední závod v Dubaji, se už chystal do Karibiku, kde stráví celý půlrok až do konce března. „Na lodi plním pozici „highdivera“, který je součástí show akrobatů a akvabel. Já skáču z výšky minimálně sedmnácti metrů, spíš ale z dvaadvaceti metrů a musím se udržovat v kondici, protože jsme po celé plavbě Karibikem na lodi jen dva, kteří se mezi sebou střídají,“ popsal český skokan svou profesi.

Až teprve po ukončení plavby se může vidět se svou manželkou. Dlouhé odloučení prý ani jednomu z nich nevadí, protože jsou oba zvyklí během svého povolání cestovat. Navíc společné dovolené neprobíhají tradičním způsobem.

Michal Navrátil v akci.
Mistrem České republiky ve skocích do vody ve volné přírodě se v sobotu v...

„S ženou jsme třeba měli třítýdenní dovolenou v Indonésii, ale protože to bylo těsně před startem sezony a já si nemohl dovolit na tři týdny vypadnout z rytmu, tak jsem musel pořád něco dělat. Pokud ta dovolená není aktivní, tak to není nic pro mě,“ usmívá se Navrátil.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!