24. dubna 2016 14:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: McLeod jako první zaběhl stovku pod 10 sekund a 110 metrů pod 13 sekund

Jamajský sprinter Omar McLeod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jamajský sprinter Omar McLeod | foto: iaaf.org

PRAHA O tomto víkendu se v atletickém světě událo hned několik pozoruhodných výkonů. Hranice 10 sekund na stovce a 13 sekund na 110 metrech překážek byly poprvé pokořeny jedním člověkem - Jamajčane Omarem McLeodem. Keňan Eliud Kipchoge zase zaběhl druhý nejrychlejší maraton všech dob a Katařan Femi Ogunode vyrovnal vlastní asijský rekord.

Jamajčan Omar McLeod se stal prvním sprinterem v historii, který zaběhl hladkou stovku pod 10 sekund a 110 metrů překážek pod 13 sekund. Halový mistr světa z překážkářské šedesátky v sobotu na mítinku ve Fayetteville pokořil o setinu magickou desetisekundovou hranici v běhu na 100 metrů, na překážkové trati má od loňska osobní rekord 12,97.

K novému sprinterskému maximu mu pomohl vítr o maximální povolené síle dva metry za sekundu.

„Těžko uvěřit, že jsem pět let stovku neběžel a osobní rekord jsem měl 11,02,“ uvedl jednadvacetiletý McLeod na sociálních sítích.

Dosud nejblíže k pokoření obou milníků byl se svými osobními rekordy Američan Terrence Trammell. Trojnásobný vicemistr světa a dvojnásobný stříbrný medailista z olympijských her ve své hlavní disciplíně zaběhl stodesítku za 12,95, na hladké stovce se dostal nejlépe na 10,04.

Osm sekund od rekordu

Keňan Eliud Kipchoge obhájil prvenství v Londýnském maratonu v druhém nejlepším čase všech dob 2:03:05. Pouhých osm sekund ho dělilo od dva roky starého výkonu krajana Dennise Kimetta z Berlína.

Jednatřicetiletý Kipchoge se v historických tabulkách posunul ze šestého místa, osobní rekord si zlepšil o 55 sekund. Traťové maximum jiného krajana Wilsona Kipsanga z roku 2014 posunul bezmála o minutu a půl.

Špičkový čas se zrodil z jeho souboje s vítězem Newyorského maratonu a krajanem Stanleym Biwottem, který se časem 2:03:51 zařadil na šesté místo v tabulkách. Třetí Kenenisa Bekele z Etiopie přiběhl skoro o tři minuty později, světový rekordman Kimetto skončil až devátý (2:11:44).

Do čela letošních tabulek

Katarský sprinter Femi Ogunode se zkraje sezony zařadil na první místo světových tabulek v běhu na 100 metrů časem 9,91 sekundy. Nigerijský rodák jím v sobotu v americkém Gainsvilleu vyrovnal vlastní asijský rekord, který vytvořil vloni na kontinentálním šampionátu ve Wu-chanu.

Na dvojnásobné trati zaběhla na stejném mítinku maximum začínající olympijské sezony mistryně světa Dafne Schippersová. V mírném protivětru dosáhla nizozemská hvězda času 22,25 sekundy.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.