Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vinokurov si prý koupil za 2,5 milionu výhru v Lutychu

Sport

  11:24aktualizováno  14:30
BERN - Švýcarský časopis L'illustré nařknul kazašského cyklistu Alexandra Vinokurova, že si koupil vítězství na loňském závodu Lutych-Bastogne-Lutych. Kapitán týmu Astana údajně zaplatil 100.000 eur (nyní 2,5 milionu korun) ruskému kolegovi z úniku Alexandru Kolobněvovi, aby ho nechal vyhrát. Vinokurov podvádění popřel a chystá právní kroky.

Tour de France: Alexander Vinokourov v cíli foto: Reuters

L'illustré vychází při svém obvinění z e-mailové konverzace po závodě mezi oběma cyklisty, kterou má k dispozici. "Ten den jsem se cítil silný jako nikdy. Kdyby byl na tvém místě kdokoli jiný, dojel bych si pro vítězství, slávu a bonus, který mám za výhru v klasikách ve smlouvě. Udělal jsem to jen kvůli tobě a tvé situaci," cituje švýcarský magazín z údajného Kolobněvova mailu Vinokurovovi, jenž se vracel po dvouletém trestu za doping.

Kolobněv, jenž je členem týmu Kaťuša, následně zaslal slavnému Kazachovi číslo svého bankovního konta. "Neměj starosti. Udělal jsi všechno správně.

Ještě jednou ti děkuju," odpověděl mu údajně Vinokurov, jenž jel v závěru loňské jarní klasiky s Kolobněvem v úniku a po ataku v posledním stoupání ho porazil o šest sekund. Na posledním kilometru kamery jezdce zachytily, jak spolu hovoří.

Osmatřicetiletý Vinokurov v rozhovoru pro L'illustré odmítl, že by si vítězství v nejstarší klasice koupil. "Nikdy v životě jsem to neudělal. Vždycky o výhru bojuju. Jasně že jsme s Kolobněvem v úniku mluvili, ale to je normální a není to zakázané," uvedl vítěz Vuelty z roku 2006.

Vinokurov: Často půjčuju lidem peníze

Než telefonickou konverzaci s L'illustré rázně ukončil, uvedl, že ani výměna e-mailů s Kolobněvem nedokazuje žádné podvádění. "Často lidem půjčuju peníze napravo a nalevo. Nikdy jsem ale Kolobněvovi nezaplatil, aby mě nechal vyhrát," dodal týmový kolega Romana Kreuzigra, jenž si prodloužil kariéru ještě pro příští sezonu.

Dnes zveřejněný materiál švýcarského magazínu vysvětluje úterní Vinokurovo prohlášení, v němž bez dalších podrobností odsoudil "novinářskou žumpu" a oznámil, že se mu někdo naboural do jeho e-mailové schránky.

V dnešním tiskovém prohlášení Vinokurov oznámil, že chystá proti časopisu žalobu za pomluvu. "Něco takového nehodlám akceptovat. V pozadí tohoto případu jsou lidé, kteří chtějí mou kůži. Je zvláštní, že se to objevilo několik dní po ohlášení mé kandidatury pro blížící se parlamentní volby v mé zemi," uvedl Vinokurov, jenž se bude v lednu ucházet o zvolení za vládnoucí stranu Nur-Otan.

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) uvedla, že případ prošetří, a pokud najde důkazy pro podvádění, budou následovat tresty.

UCI se v minulých týdnech zabývala Kolobněvem také kvůli jeho dopingovému případu z letošní Tour de France, z nějž vyvázl s napomenutím a pokutou 1500 franků. Mezinárodní unie koncem minulého týdne oznámila, že se proti mírnému trestu ruské federace odvolá k Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS).

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat