Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volejbalisté budou i přes výhru na MS chybět, nedočkaly se ani Češky

Sport

  21:15
Čeští volejbalisté budou podruhé v historii chybět na mistrovství světa. Na závěr opavské kvalifikační skupiny dnes sice domácí výběr zdolal Bulharsko 3:2, přesto obsadil až třetí místo. Na zářijový šampionát do Polska postoupili z první pozice Bulhaři, druzí skončili Nizozemci. Podobně jako muži si na letošním mistrovství světa nezahrají ani české volejbalistky. Ve skupině M skončily v bulharském Samokovu druhé za domácím týmem, ale šest bodů a poměr setů 6:3 jim na postup nestačily.

Česká volejbalová reprezentace foto: ČTK

Šance Čechů na postup se před zápasem dostaly do oblasti teorie: potřebovali vyhrát 3:0 a navíc rozdílem 26 míčů, jenže už po první sadě vzala naděje za své. Trenér Zdeněk Šmejkal mohl do základní sestavy na post libera vrátit uzdraveného Kryštofa a tým s vynikajícím hledištěm v zádech dokázal se semifinalistou předloňské olympiády v Londýně dlouho držet krok.

Za stavu 11:13 ale Bulhaři vrátili soupeře do reality. Zpřesnili nahrávku, přitvrdili útok a soupeř ve svém arzenálu nenašel nic, čím by je mohl zastavit. Bulhaři závěr sady ovládli a vítězstvím 25:22 dali razítko na prvenství ve skupině.

Přestože zápletka byla vyřešena, Čechům slouží ke cti, že i pak utkání odbojovali jako lvi. Protivník polevil, ze hry na čas stáhl produktivního univerzála Sokolova, zatímco na české straně se rozehrál Štokr, který první set proseděl na lavičce.

Kapitán Hudeček tak ve své reprezentační derniéře mužstvo dotáhl alespoň k cennému vítězství nad silným rivalem. Na postup to však nestačilo a čeští volejbalisté budou po dvaceti letech na světovém šampionátu chybět.

Češky věřily v postup zhruba hodinu

České volejbalistky si podobně jako muži nezahrají na letošním mistrovství světa. Ve skupině M sice dnes porazily Slovensko 3:0 po setech 29:27, 25:12, 25:21 a skončily v bulharském Samokovu druhé za domácím celkem, ale šest bodů a poměr setů 6:3 jim na postup nestačily.

V ženské kvalifikaci postupují na zářijové mistrovství světa v Itálii vítězky pěti skupin a dva celky z druhých míst. Druhá pozice se sedmi body stačila k účasti na MS Srbsku a ze skupiny L postoupily Nizozemsko i domácí Chorvatsko.

České svěřenkyně italského kouče Carla Parisiho porazily v pátek Bělorusko 3:0, ale v klíčovém sobotním utkání podlehly Bulharsku, přičemž neuhrály ani set. Slovenky pak musely zdolat, aby měly šanci na postup, což dokázaly.

"Udělali jsme, co jsme mohli, vyhráli jsme dva zápasy 3:0. Mohli jsme hrát o malinko lépe s Bulharskem, ale věděli jsme, že to bude těžký zápas. Škoda třetího setu, ale hráčky celkem zvládly vysoké nároky na přesnost plnění taktiky," řekl Parisi Radiožurnálu.

České volejbalistky tak dodrží tradici, že od roku 1978 vždy po účastí na mistrovství světa na dalším světovém turnaji chybějí.

Otázkou jde, zda u týmu zůstane Parisi, kterému skončila smlouva k 31. prosinci 2013, ale ještě se s ním vedení volebalového svazu domluvilo na kvalifikaci. "Teprve po tomto turnaji přijde na řadu diskuze o tom, zda povede reprezentaci i nadále," uvedl svaz v říjnové tiskové zprávě.

Volejbalové kvalifikace

Kvalifikace mistrovství světa volejbalistů, skupina I v Opavě:

ČR - Bulharsko 3:2 (-22, 18, 22, -18, 12)

Rozhodčí: Heckford (Angl.), Maroszek (Pol.). Čas: 131 min. Diváci: 3100.

Nizozemsko - Kypr 3:0 (21, 15, 23).

Konečná tabulka: 1. Bulharsko 3 2 1 8:3 7 2. Nizozemsko 3 2 1 6:3 6 3. ČR 3 2 1 6:5 5 4. Kypr 3 0 3 0:9 0

Kvalifikace mistrovství světa volejbalistek, skupina M v Samokovu (Bulharsko):

ČR - Slovensko 3:0 (27, 12, 21)

Rozhodčí: Timermanis (Lot.), Ovuka (Bos.). Čas: 75 min. Diváci: 200.

Bulharsko - Bělorusko 3:1 (11, -32, 9, 23).

Konečná tabulka: 1. Bulharsko 3 3 0 9:2 9 2. ČR 3 2 1 6:3 6 3. Slovensko 3 1 2 4:7 3 4. Bělorusko 3 0 3 2:9 0

Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...