Volejbalisté na olympiádu nepojedou, postoupili Němci

21:22
BERLÍN - Čeští volejbalisté si na olympijských hrách v Londýně nezahrají. O zbytky naděje je připravili na čtyřčlenném kvalifikačním turnaji v Berlíně Kubánci výhrou 3:0 nad Indií. Na olympiádu postoupilo domácí Německo, které v závěrečném utkání porazilo český tým 3:1 a vyhrálo skupinu bez porážky.

ilustrační foto foto: ČTK

Češi už před zápasem s Němci věděli, že na olympiádu nepojedou. Vicemistři světa z Kuby totiž po úvodní výhře nad ČR 3:1 podlehli Němcům v sobotní pětisetové bitvě a po hladkém vítězství nad Indií měli sedm bodů, takže se ocitli z dosahu českého celku.

"Byla to velká bitva, bojovali jsme velice dobře. Hodně jsme se zlepšili oproti prvním zápasům, za to jsem na tým moc hrdý. Myslím si, že máme hodně dobrou budoucnost," řekl nizozemský kouč českého týmu Stewart Bernard serveru iDnes.

Konečná tabulka:

1. Německo 3 2 1 0 0 9:3 8
2. Kuba 3 2 0 1 0 8:4 7
3. ČR 3 1 0 0 2 5:6 3
4. Indie 3 0 0 0 3 0:9 0

Proti Němcům nastoupili Češi útočně, se Štokrem na univerzálu a Konečným na smeči, a hodně Němce trápili. V prvním setu vedli 20:18, ale pak chybovali na příjmu i v útoku a sadu ztratili 22:25. Ve druhém setu Češi opět neustále vedli, nejvíce 15:11 a po výborném podání Štokra a smeči Hudečka ho i získali poměrem 25:23.

I v třetí sadě měli volejbalisté nakročeno k výhře. Po dvou přímých bodech po tvrdém servisu Štokra vedli 21:19, ale koncovku prohráli 23:25. Češi zápas nezabalili, nedali Němcům ani jeden bod zadarmo, ale nakonec ztratili čtvrtý set poměrem 21:25. Publikum v hale Maxe Schmelinga celý závěrečný set stálo a tleskalo.

Po víkendu je známých všech 12 účastníků olympijského turnaje. Na světové kvalifikaci v Tokiu uspěly týmy Srbska a Austrálie a v Sofii slavili Bulhaři. Pořádající země her měla start jistý, z loňského Světového poháru postoupila trojice Rusko, Polsko, Brazílie a v Londýně budou také Itálie, Argentina, USA a Tunisko.

Česká volejbalová reprezentace pod pěti kruhy naposledy startovala v roce 1980 v Moskvě, od té doby se jí nepodařilo náročným sítem kvalifikace projít.