Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Vrabcová drží skvělou formu. Na maratonu v Oslo doběhla sedmá

Sport

  14:32aktualizováno  14:52
OSLO - Závodění mě teď moc baví, ujišťovala Eva Vrabcová už na olympiádě v Soči. A zase to bylo vidět, i na slavném Holmenkollenu. V ženském maratonu na 30 kilometrů klasicky se Češka opět prosadila do Top 10, finišovala sedmá.

Vyčerpaná Eva Vrabcová-Nývltová. foto: MAFRA - Michal Růžička

V cílové rovince, před tisíci diváků na zaplněných tribunách Holmenkollenu, si Vrabcová zafinišovala doslova, souboj o 7. místo byl totiž opravdovým spurtem proti Norce Steirové. Češka v něm měla více sil a s bronzovou olympijskou medailistkou si poradila! V cíli byla coby nejlepší z běžkyň, nepocházejících ze Skandinávie.

"Výsledek je fantastický, i když to zase byla taková moje klasika. První čtyři kilometry jsem vůbec nestíhala a říkala si: Tohle se nedá vydržet. Pak se to naštěstí trochu roztrhalo a zpomalilo. I tak mi ale těch 30 kilometrů přišlo jako jeden velký sprint," říkala v cíli trutnovská lyžařka pro svazový web.

"Na začátku to bylo strašné tempo, ale pak ujely Norky a vytvořila se tam skupinka, se kterou už šlo jet. Byla jsem schopná střídat a občas to i táhnout. Hlavně jsem ale měla fantastické lyže ve sjezdech, takže jsem věděla, že i když si nechám pět metrů díru, tak je v tom dlouhém sjezdu zase dojedu a ještě za nimi budu stát."

V čele závodu se podobně jako v Soči po startu usadily norské kombinézy, už na úvodních pěti kilometrech ujely Marit Björgenová s Therese Johaugovou. Za nimi se brzy vytvořily dvě dvojičky pronásledovatelek: nejprve finská (Niskanenová, Saarinenová) a pak švédská (Kallaová, Wikenová).

Tentokrát však nešlo o týmovou norskou časovku jako na olympiádě. Björgenová, o 20 kil těžší než její krajanka, nasadila sílu proti lehkosti Johaugové a na 9. kilometru jí unikla. V půli trati už měla k dobru 53 vteřin a jela svůj velký sólozávod.

Životní zima pokračuje

Vrabcová se na 7. kilometru probojovala do první desítky, hned za domácí Astrid Jacobsenovou, které později musela ze závodu odstoupit.

Při následné bonusové prémii už byla Češka osmá a vyválčila tak tři pohárové body, stejně jako později na dalších dvou prémiích. To už byla pevně zabydlena ve skupince, jedoucí o 7. až 9. místo, se Steirovou a Švédkou Bleckurovou. Další pronásledovatelky měly téměř půlminutovou ztrátu.

Björgenová dál navyšovala náskok, při posledním průjezdu stadionem na metě 26,4 km to bylo 1:36 minuty na Johaugovou a 2:24 na Niskanenovou.

Mezitím se roztrhla i skupinka Vrabcové. Na chvilku jí poodskočila Steiraová, naopak ona sama unikala Bleckurové. Zezadu na ně marně dotírala Finka Lähteenmäkiová i další početná smečka běžkyň.

Björgenová projížděla triumfálně cílovou rovinu s obří norskou vlajkou a před jásajícími davy. Johaugová ve žlutém trikotu vedoucí ženy Světového poháru dorazila o 1:41 minuty později.

Vrabcová si na posledních kilometrech Steirovou opět dojela - a na posledních metrech ji i předjela. Její nádherná průlomová zima pokračuje.

Závody SP v běhu na lyžích v Oslu: Ženy - 30 km klasicky

1. Björgenová 1:20:55,7, 2. Johaugová (obě Nor.) -1:41,2, 3. Niskanenová (Fin.) -2:25,8, 4. Kallaová (Švéd.) -2:46,6, 5. Saarinenová (Fin.) -3:08,9, 6. Wikenová (Švéd.) -3:17,8, 7. Vrabcová-Nývltová -3:53,2, 8. Steiraová (Nor.) -3:54,9, 9. Bleckurová (Švéd.) -4:03,2, 10. Lahteenmakiová (Fin.) -4:09,2.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 28 závodů): 1. Johaugová 1281 b., 2. Björgenová 1242, 3. Jacobsenová 965, 4. Wengová (obě Nor.) 776, 5. Randallová (USA) 750, 6. Niskanenová 730, ...14. Vrabcová-Nývltová 398, 101. Nováková 12, 109. Grohová 3.

Autoři: ,

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...